שתף קטע נבחר

ליברמן לטורקיה: אויב לא היה משדר דבר כזה

בישראל מביעים תרעומת על שידור הסדרה הטורקית שבה מוצגים חיילי צה"ל כקלגסים שיורים למוות בילדים ומעמידים פלסטינים מול כיתת יורים. שר החוץ הורה לזמן את ממלאת מקום שגריר טורקיה לשיחת מחאה: "זו הסתה חמורה ביותר שנעשית בחסות ממלכתית", אמר ליברמן

מסרים של שנאה בשעת צפיית השיא בטורקיה: שר החוץ, אביגדור ליברמן, הורה אמש (יום ד') לזמן את ממלאת מקום שגריר טורקיה בישראל לשיחה עם הדרגים המקצועיים במשרד החוץ, ולמחות בפניה על שידור סדרת הטלוויזיה "אייריליק" (הפרדה) בערוץ הממלכתי TRT1, שהציבור הישראלי נחשף לה ב-ynet.

 

מתח עם אנקרה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

השר ליברמן אמר ש"שידור סדרה זו הוא הסתה חמורה ביותר שנעשית בחסות ממלכתית. סדרה כזאת, שבינה לבין המציאות אין אפילו קשר קלוש, המציגה את חיילי צה"ל כרוצחי ילדים תמימים, אינה ראויה לשידור אפילו בין מדינות אויבות וודאי שלא במדינה המקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטיים מלאים".

 

2 דקות מתחילת הסרטון הבא: "חייל" יורה למוות בילדה פלסטינית

 

באחת הסצינות בסדרה הטורקית נראה חייל ישראלי חמוש דוחק ילדה פלסטינית קטנה לעבר קיר. היא מביטה בו, אך הוא, "ממוקד משימה", מכוון לעברה את המקלע, ואחרי שהיא מחייכת לעברו - יורה בחזהּ. היא צונחת ומתה שותתת דם, ולאחר מכן החייל עוזב את המקום.

 

באחד הפרקים, נראו פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל, כשחלקם חמושים בנשק חם, ואחרים באמצעי לחימה פשוטים בלבד כאבנים ורוגטקות. בתום הקרב עמם נראה חייל צה"ל חולף על פני גופתו של צעיר פלסטיני, ומנענע אותה באמצעות רגלו. מיד אחר כך נראית אמו יוצאת מביתה, מרימה את גופת בנה, ומייבבת בבכי.

 

בסרטון הבא: פרומו לסדרה ובו נראה חייל יורה למוות בילד שיידה אבנים 

  

החיילים הישראלים מוצגים כקלגסים. באחד הפרקים, נראה אחד מהם בועט בפלסטיני, ואחרים נראים מכים אזרחים תמימים ללא סיבה וזורעים הרס. בין תמונות של טנקים, פיצוצים, ילדים שמשליכים אבנים והרוגים המוטלים מכל עבר, נראית לרגע גם תמונה שבה שורה של פלסטינים עומדת בפני כיתת יורים.

 

נציג הקהילה היהודית באיסטנבול, ג'קי אנג'ל, אמר ל-ynet שהיחס לישראל בתקשורת הטורקית גרוע לאורך תקופה ארוכה: "תמיד הישראלים הם הרעים והפלסטינים הם הטובים, אין פה משהו חדש. במלחמת עזה הסיקור המוטה הרי היה

קטסטרופלי - לא היו שני צדדים אלא רק הצד הפלסטיני". הוא ציין כי "בחיי היום יום הדברים הללו לא משפיעים בכלל. גם כיהודים וגם כישראלים אנחנו לא מרגישים שינוי מבחינת טורקיה כלפינו, רק בתקשורת הישראלית הדברים מתעצמים".

 

בינתיים, גם מומחים בטורקיה אינם אופטימיים בכל הקשור למשבר הדיפלומטי בין שתי המדינות. "אם היחסים הבילטראליים בין טורקיה לישראל הגיעו לשפל אחרי האירוע הזה, המשבר הנוכחי מראה שהם יישארו כך למשך זמן מה", אמר אילקר אבטורק, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת בילקנט באנקרה, למגזין האמריקני "טיים". "עד לאחרונה, היו אלה הדרגים הגבוהים ביותר בצבא טורקיה שקבעו את אופי היחסים האסטרטגיים עם ישראל. כעת אנחנו רואים שהרמטכ"ל מאפשר מרצון לראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, לקחת את המושכות".

 

אמש אמר ארדואן בראיון לרשת "אל-ערביה" שארצו החליטה לבטל את השתתפות ישראל בתרגיל הצבאי שהשתיים היו אמורות לערוך עם ארה"ב ואיטליה, בשל מבצע "עופרת יצוקה" בעזה ועל רקע רצונו של העם הטורקי. "לקחנו בחשבון את עמדת העם כשקיבלנו את ההחלטה, והעם שלי התנגד להשתתפותה של ישראל", הסביר ארדואן, שטען כי הוא עצמו "קול העם". עם זאת, ציין כי אנקרה מקיימת שיתוף פעולה נרחב עם ישראל, והבהיר כי היא מוכנה עדיין לתווך בשיחות השלום בינה לבין סוריה.


פורסם לראשונה 14/10/2009 22:01

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן הורה למחות
צילום: AFP
טורקיה מציגה חיילים כקלגסים
ילדה פלסטינית הרוגה בסדרה
מומלצים