שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מיה פארו בעזה ובשדרות: "הילדים לא אחראים"
  השחקנית הגיעה לאזור כשליחת קרן הילדים של האו"ם, יוניצ"ף, חיבקה פצועים והורים שכולים בשדרות, והזדעזעה מתנאי החיים ברצועה: "הילדים לא אחראים לפחדים ולקולות של המלחמה, שיוצרים המבוגרים"

  השחקנית האמריקנית מיה פארו מבקרת היום (ה') בשדרות, בהמשך לביקור שקיימה קודם לכן ברצועת עזה - בשליחות של רצון טוב מטעם קרן האו"ם לילדים, יוניצ"ף. פארו, המרבה לעסוק בפעילויות חובקות עולם למען הילדים ובשנה שעברה נבחרה בידי מגזין טיים לאחד האנשים המשפיעים בעולם, .

   

  את ביקורה בשדרות פתחה פארו בבית הספר "מדעים תורני" בעיר, שם המתינו לה ילדי כיתות א' וב', שקיבלו אותה בדגלים ובפרחים. בדברים שנשאה במקום, הדגישה את סבלם המיותר של הילדים, שאינם אחראים על המלחמות של הוריהם. "אני חושבת, שכהורים וסבים, נכשלנו בעיצוב העתיד של הילדים", אמרה. "לא עשינו עבודה טובה. אפשר לראות, שילדים משני צידי הגבול לא חיים בצורה טובה. הם לא אחראים לפחדים ולקולות של המלחמה, שיוצרים המבוגרים".

   

  "ביקרתי בעזה וביקרתי גם בבית ספר בישראל", הוסיפה. "שמעתי את הסיפורים של הילדים. הם פוחדים לקום בבוקר לבית הספר. זה נורא, שהלב לא חש בטוח. אני מגיעה לכל מקום שבו מעורבים ילדים בקרבות - אבל לא ציפיתי למצוא את עצמי כאן".


  צופה בהריסות בעזה (צילום: AFP)

   

  בהמשך נפגשה עם בני משפחות ששכלו את ילדיהן מירי רקטות קסאם, ועם אנשים שנפצעו מהירי. היא חיבקה אותם, וניכר היה שהיא נרגשת. בהמשך ביקרה בתחנת המשטרה בשדרות, וצפתה במערום שרידי הרקטות הנמצא במקום. לדבריה, היא לא קראה את דו"ח גולדסטון במלואו, אך היא סבורה שצריך לחשוב על הילדים שנהרגו ולמנוע מצב כזה פעם נוספת. "נעשו פשעי מלחמה משני הצדדים", אמרה.

   

  על שליחותה אמרה כי "יש לנו התחייבות לילדי העולם, וכשאנחנו רואים מישהו סובל - אנחנו צריכים לסייע לו. גם כאן וגם בעזה". בתשובה לשאלה אם ניסתה לבקר אצל גלעד שליט הכלוא בעזה, השיבה שהיא הגיעה למען הילדים ולא נכנסה לבתי כלא. לדבריה, היא לא מודעת לנושא וביקורה אינו נושא אופי פוליטי. "אני מאוד מקווה שבביקור הבא שלי יהיה אחרת ויהיה הרבה יותר שקט".

   

  שר הרווחה יצחק הרצוג, שנלווה לפארו בביקורה, אמר כי ישראל מפעילה מערכה מדינית בעניין טיהור שמה מהנזק שגרם דו"ח גלסטון: "ישראל פועלת במערכה מדינית בלתי פוסקת, כדי להציג את הדו"ח, שלא לקח בחשבון את הדרך שבה נוצר הסכסוך. היו שמונה שנים של רקטות, בהן לא היו כמעט תגובות ישראליות. כשהיו, ישראל הזהירה את האזרחים הנמצאים בסביבת הפצצות. קרו טרגדיות. אנחנו לא מתכחשים לכך. אבל העולם לא מבין שדיני המלחמה המודרניים, לא מאפשרים היום למדינה שפויה דמוקרטית ושומרת חוק להתמודד עם טרור שמגיע מסביבה אזרחית. זה דבר בלתי אפשרי".

   

  דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות, אמר כי העולם נוהג מוסר כפול כלפי ישראל: "במדינות העולם יש שתי אמות מוסר. אחת לישראל, אחת לשאר המדינות. מה שמותר לשאר המדינות, אסור לישראל".  

   

  "אם יופסק הירי - יוגבר הסיוע הבינלאומי"

  קודם לכן, ברצועת עזה, ביקרה השחקנית באתרים רבים, בין היתר בבית החולים שיפא שם מאושפזים עדיין פצועים ממבצע "עופרת יצוקה", ובבית ספר בבית להיא, שם שוחחה עם ילדים ומורים. כמו כן סיירה באתרים שנפגעו בהפצצות ברחבי הרצועה.


  בבית חולים בעזה (צילום: AP)

   

  פארו הביעה זעזוע מהתנאים בהם חיים הפלסטינים ברצועת עזה תחת המצור, אך לא פטרה את החמאס מאחריות וקראה לפלסטינים לעצור את ירי הרקטות. לדבריה, כשירי הרקטות יופסק - יתוגבר הסיוע הבינלאומי לרצועה.

   

  פארו התרשמה ממצבם הנפשי הקשה של הפלסטינים. "נראה שהילדים כאן עברו טראומה", אמרה במסיבת עיתונאים. "המורים מספרים לי כי כאשר נשמע רעש חזק הם מסתכלים אל השמיים ובוכים וזועקים. הם לא יודעים מה העתיד צופן עבורם, מגיע להם יותר טוב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פארו נושאת דברים בשדרות
  צילום: AFP
  בבית ספר בעזה
  צילום: AFP
  מומלצים