שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הפלסטינים: זה צעד ראשון לקראת העמדה לדין

  אבו מאזן בירך על אימוץ דו"ח גולדסטון במועצת זכויות האדם, והביע תקווה שההחלטה תהיה מנוף להגנה על עמו מפגיעות ישראליות. עריקאת מצפה שמועצת הביטחון תיצור מנגנון שידון ב"פשעי המלחמה הישראליים", ובחמאס מבהירים: "לאימוץ הדו"ח אין קשר לפיוס עם פתח, אבו מאזן צריך לעמוד לדין"

  ברשות הפלסטינית ובחמאס בירכו בצהריים (יום ו') על החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם לאמץ את דו"ח גולדסטון, ולהעבירו להכרעת מועצת הביטחון. הם מקווים כי ההחלטה לא תישאר על הנייר ותוביל בסופו של דבר ל"קביעת מנגנון שידון בפשעי מלחמה של ישראל".

     

  נביל אבו רודיינה, דוברו של נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר כי הנשיא מביע תקווה שההחלטה תמנף את ההגנה על הפלסטינים מפני הפגיעות הישראליות. הוא אמר כי אבו מאזן מברך על ההצבעה, המהווה הוכחה לתמיכת העולם בזכויות הפלסטינים.

   

  ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני וחבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי הרשות מברכת על המהלך. "אנו מקווים שההחלטה לא תהיה רק החלטה", אמר עריקאת, "אלא תביא ליצירת מנגנון במועצת הביטחון של האו"ם, שידון בפשעי המלחמה הישראליים".

   

  גם ממשלת חמאס בעזה בירכה על אימוץ הדו"ח, והודתה למדינות ש"תמכו בו וסייעו לחשוף את הפשעים של ישראל ומעשי הטבח שלה נגד הפלסטינים". ממשלת חמאס ציינה כי ההצבעה היא ניצחון לזכויות הפלסטינים, והביעה תקווה שהדו"ח יהווה צעד ראשון להעמדה לדין של פושעי המלחמה הישראליים.

   

  פיוס פנים-פלסטיני בעקבות ההחלטה?

  ברשות מקווים כי ההצבעה תסיט מהם את אש הביקורת, בעקבות בקשתם לדחות את הדיון בדו"ח. בפתח הביעו תקווה שההצבעה תסלול את הדרך לחתימה על הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני. חבר הוועד המרכזי של התנועה, ג'יבריל רג'וב, אמר כי "הגיע הזמן שבחמאס יבינו שהתנהלותם בעניין הדו"ח יכולה להיות חרב פיפיות, ועליהם לשוב לפיוס. אנו מוכנים למחול להם על כל מה שעשו, אם המחיר יהיה פיוס ואחדות לאומיים".

   

  מחמוד א-זהאר, מבכירי חמאס, מיהר לצנן את ההתלהבות, ואמר כי לדו"ח אין קשר לפיוס, שמצריך לטענתו דברים נוספים. "עדיין לא ויתרנו על קריאתנו להעמיד לדין את אבו מאזן בבתי דין פלסטיניים", אמר, על רקע בקשת נשיא הרשות למשוך את ההצעה לדון בדו"ח לפני כשבועיים. בחמאס נערכים להקמת ועדה משפטית שתדון באפשרות להעמיד את הראיס לדין.

   

  דו"ח גולדסטון סיבך את המגעים לפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס. מצרים החליטה להיענות לבקשת חמאס וארגוני הסירוב הפלסטיניים, ולדחות את מועד החתימה על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס והפלגים האחרים שתוכנן ל-26 בחודש. גורם מצרי רשמי הודיע כי קהיר מנסה לגשר בין הצדדים בעקבות המשבר שיצרה החלטת הרשות למשוך את דו"ח גולדסטון. גורמים מצרים אומרים כי המאמצים יימשכו, וכי טקס החתימה יידחה במספר ימים עד שבועיים בלבד.

   

  בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן. "העולם תומך בנו"
  צילום: AP
  א-זהאר. לא סולח לנשיא הרשות
  צילום: רויטרס
  מומלצים