שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סטודנטים בארה"ב צעקו לאולמרט: פושע מלחמה
  בעוד ישראל נאבקת בדו"ח גולדסטון, ראש הממשלה בזמן "עופרת יצוקה" מצא עצמו תחת מתקפה מתואמת בעת הרצאה באוניברסיטת שיקגו. "פושע מלחמה", "פאשיסט" ו"רוצח" הם רק חלק מהביטויים הקשים ששמע. הסטודנטים הקולניים הוצאו מהאולם בידי אנשי ביטחון. אולמרט: "דו"ח גולדסטון הוא חד צדדי ואין סיבה לאמץ אותו"

  "פשעי מלחמה אינם בגדר חופש ביטוי. בושה לאוניברסיטה שלי שהזמינה רוצח". זו רק אחת הקריאות שהופנתה לעבר ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנאם ביום חמישי האחרון בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטת שיקגו.

   

  בעוד ישראל נאבקת בחזית הבינלאומית ללא הצלחה נגד אימוץ דו"ח גולדסטון, המחאה הקולנית נמשכה לאורך כל נאומו של ראש הממשלה בתקופת מבצע "עופרת יצוקה". יוצרי הסרטון המתעד את המחאה העלו אותו ל"יוטיוב", תוך שהם מדגישים כי נאסר על עיתונאים להכניס מצלמות ומכשירי הקלטה להרצאה.

   

   

  מי שעומד מאחורי הסרטון, שאורכו למעלה מ-7 דקות, הוא האתר "אינתיפאדה אלקטרונית". התיעוד לא מכיל את כל ההרצאה, אלא מתרכז בעיקר בביטויי המחאה שהופנו לעבר הנואם, אולמרט. אלה, כך לפי יוצרי הסרטון, נעשו בידי חברים בשורת ארגונים פרו-פלסטינים הפעילים באוניברסיטה.

   

  המחאה החלה כבר מחוץ לאולם ההרצאות. עשרות צעירים עוטי כאפיות

  ונושאים דגלים פלסטינים קראו קריאות בגנות ישראל. עם זאת, העימות החזיתי התרחש בתוך האולם. "אתה פושע מלחמה" צעקה לאולמרט אחת המשתתפות. כאשר הזכיר כי בישראל יש משטר דמוקרטי - צעקה אישה אחרת: "אתה פאשיסט".

    

  במהלך הרצאתו התייחס אולמרט לדו"ח גולדסטון: "זהו מסמך חד צדדי. ישראל שיתפה פעולה עם ועדת חקירה מטעם מזכ"ל האו"ם לפני דו"ח גולדסטון והוועדה הזו לא קבעה שישראל ביצעה פשעי מלחמה".

   

  "המנדט שניתן לגולדסטון הוא כזה שלא ניתן להסכים לו. הדו"ח לא משקף את הנסיבות והרקע למלחמה בעוצמה שהדברים היו. אין סיבה לאמץ את הדו"ח. אזרחי ישראל סבלו במשך שמונה שנים מטילים שנורו על בתי ספר, גני ילדים ואנשים חפים מפשע. זה הזמן להילחם בטרור שכן הוא המכשול לשלום", אמר ראש הממשלה לשעבר. 

   

  בשל קריאות הביניים הרבות, בשלב מסוים התערב דיקן בית הספר והזכיר כי מטרת הדיון היא לתת למר אולמרט להשיב לשאלות הסטודנטים. בתגובה, צעקה אישה שישבה בקהל: "הוא יכול להשמיע את דעותיו בבית המשפט הבינלאומי". אולמרט עצמו נראה נינוח במהלך מרבית קריאות הביניים, אך שני המאבטחים הישראלים שעמדו מאחוריו נראים בסרטון מתוחים ודרוכים במיוחד. "כמה ילדים צריכים למות?", שאל אחד מהיושבים באולם. "זו שאלה שהרבה ישראלים שואלים את עצמם במשך שמונה שנים", השיב אולמרט.

   

  סטודנטית הציגה רשימת 1,400 ההרוגים בעזה

  כאשר אמר ראש הממשלה לשעבר כי הגיעה העת שמדינות העולם יתאחדו נגד הטרור והקיצוניות - נשמעו בקהל קריאות ביניים רבות נגדו. "תתבייש לך", נשמע קולה של אחת הנשים בקהל. שני אנשי ביטחון נזעקו להוציאה החוצה מהאולם, תוך שהיא ממשיכה בצעקותיה לעבר אולמרט.

   

  בהמשך ההרצאה התייחס אולמרט לאזרחים שנהרגו ברצועת עזה. "חייהם נגנבו",
  נשמעה צעקה מהקהל. "זו רשימה של 1,400 בני אדם שנטבחו בעזה - אורכה 101 עמודים", צעקה מפגינה במרכז האולם בעוד היא מנופפת ברשימה. רבים הריעו לה ומחאו כפיים. גם אותה הקיפו אנשי ביטחון, שליוו אותה אל מחוץ לאולם.

   

  עורכי הסרטון טוענים כי אנשי ביטחון איימו במעצר על האדם שצילם את ההתרחשות - ולכן הוא נאלץ להפסיק את התיעוד. גם לאחר שהצלם יצא - "סטודנטים המשיכו לדבר על פשעי המלחמה של אולמרט בלבנון ובעזה", נכתב בסרטון. בסופו נשלחה עקיצה לעבר התמיכה שהפגינו בכל זאת כמה צעירים בעד ישראל, מחוץ לאולם. "היו רק ארבעה תומכים", נכתב. 

   

  אולמרט נמצא בסבב הרצאות בארצות-הברית. עד כה הוא נשא שלוש הרצאות בניו אורלינס, קנטקי ושיקגו. ישראל סובלת מדימוי נמוך בקמפוסים בארצות-הברית והשיח נשלט שם על ידי הפרו-פלסטינים. עד כה, לפני כל אחת מהרצאותיו, נתקל ראש הממשלה לשעבר בהפגנות מחוץ לאולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך הסרטון: אולמרט נואם. קריאות הביניים לא פסקו
  מפגינה מציגה את רשימת ההרוגים בעזה. מתוך הסרטון
  מומלצים