שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: 'האשכנזים חושבים שהתורה שלהם'

הרב הדגיש בדרשתו השבועית כי בתורה אין עדות - " הם חושבים שהתורה שלהם? לא ככה! התורה היא לכל עם ישראל כולם". ופסק: "כל מי שדורש, אם זה אמת - פוסקים כמותו"

ושוב – מרן נגד האשכנזים: הרב עובדיה יוסף תקף הערב (מוצ"ש) בשיעורו השבועי את הציבור החרדי-אשכנזי, וטען כי "הם חושבים שהתורה שלהם". לדבריו, תורת ישראל אינה עדתית ולכן אין בה "משוא פנים" על רקע זה, אלא "כל מי שאומר, אם זה אמת - פוסקים כמותו".

 

"בתורה אין עדות", אמר הרב, "מה אכפת אם זה פרסי, אם זה חלבי, אם זה בבלי אם זה תוניסאי? אין דבר כזה! תורה אחת - משפט אחד". עוד הוסיף: "זה תורה של כל ישראל. 'תורה ציווה לנו משה מורשה קהילת יעקב' - לא כתוב 'קהילת חלבים', לא כתוב 'קהילת בבלים' ולא 'קהילה של אשכנזים'. לא כתוב 'מורשה קהילת אשכנזים'. הם חושבים שהתורה שלהם? לא ככה! התורה היא לכל עם ישראל כולם".

 

גם בחודש שעבר התייחס הרב עובדיה למתח האשכנזי-ספרדי בענייני הלכה,וטען שכשיבוא המשיח הוא יכריע את הכף לטובת הספרדים. בשיעור שעסק בהלכות תקיעת שופר דיבר הרב על למנהגים המשתנים מעדה לעדה, הדגיש כי "אלו ואלו דברי אלוקים חיים" ולכן כל אחד צריך להיצמד למנהג אבותיו, אך ציין כי הוא משוכנע שבעתיד יתברר שהאשכנזים טעו.

 

"אנחנו

לא יכולים להכריע עד שיבוא משיח צדקנו ויעשה את כולנו עם אחד", אמר, "רק המשיח יכול לעשות את זה. הוא יגיד להם: מה אתם אומרים 'בוּרִיך אתוּ'? תאמרו 'ברוך אתה'! וכשיאמר לא יוכלו לחלוק עליו. זה המשיח זה... יקומו אברהם, יצחק ויעקב בתחיית המתים, מה יגידו? יתחילו להגיד - הם היו חאלבים. מחאלב. הם לא אמרו 'בוּרִיך אתוּ'. אמרו 'ברוך אתה'. יאמרו 'ברוך אתה' וכל האשכנזים יחזרו בתשובה".

 

הרב יוסף אמר את הדברים בנימה מעט משועשעת, ואולם מדובר בנושא שבו הוא פוסק בצורה עקבית כשנדרש לבחור בין השיטה האשכנזית והספרדית. בעבר פסק כי בארץ ישראל יש לנהוג על-פי שיטת הפוסקים הספרדית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיא אסיאג
מומלצים