שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נטורי קרתא: "אין מצווה להחזיר את שליט"
  במכתב שנשלח לרשימת התפוצה של פעילי הפלג הקיצוני נטען: "גלעד לא שומר מצוות, ועל פי דבריו בקלטת הוא אוכל במסעדות בהשגחת בד"ץ העדה הדרוזית; אין חיוב לפדותו". המטה החרדי למען שליט בתגובה: "זו כפיות טובה כלפי מי שמסר נפשו בשביל עם ישראל; הרב אלישיב קבע שחובה להצילו"

  "מצוות "פדיון שבויים" אינה חלה על החייל החטוף גלעד שליט, משום שהוא אינו שומר תורה ומצוות" – כך טוענים פעילי הפלג החרדי-קיצוני נטורי קרתא בישראל. לדבריהם, מדובר ב"אמת הלכתית פשוטה" שהזרם המרכזי ביהדות החרדית מנסה להסתיר, אך "זאת התורה לא תהא מוחלפת".

    

  במכתב שכותרתו "צריך לומר את האמת", ונשלח לרשימת התפוצה האלקטרוני של הקהילה על ידי אחד מעסקניה הבולטים, נטען: "גלעד שליט, שאינו שומר תורה ומצוות - והוידאו האחרון לימד אותנו גם איפה הוא אוכל (במסעדות בגליל בהשגחת בד"ץ העדה הדרוזית), ואף מחלל שבת בפרהסיה ולא מניח תפילין - הרי הוא אינו בכלל 'אחיך'. אין כל חיוב לפדותו או להצילו על פי ההלכה היהודית, ואין מחללין עליו שבת במקרה של פיקוח נפש".

   

  "למרבה הצער, סביב העגל הלאומי שנקרא 'גלעד שליט' רוקדים כולם בעיוורון, ולא חלים ולא מרגישים שעם כל הצער והכאב וה'תינוק שנשבה' - יש קודם כל הלכה", מתאונן הכותב, "עד היום אמנם לא שמענו אמת הלכתית פשוטה זו משום 'דובר חרדי' תורן ורפסן, אך זו היא האמת הפשוטה, ואת האמת כידוע אי אפשר לשנות".

    

  בהמשך מדגישים בנטורי קרתא כי אין זה אומר שלא צריך כלל לפדות את שליט, שהרי ייתכן שיחזור בתשובה, אך "אם גלעד ישתחרר כדי להמשיך לחלל שבת ולאכול במסעדות דרוזיות, לא להניח תפילין וכו', אזי אין כאן שום מצווה, ובוודאי שלא מצוות פדיון שבויים".

    

  פוסק הדור: "החזרת שליט - מהמצוות החשובות בתורה"

  מ"התאגדות החברים בני התורה" למען גלעד שליט נמסר בתגובה כי "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, קבע חד משמעית שהמצווה, שהיא אחת החשובות בתורה, חלה גם על החייל שנחטף לעזה. "זה היה לו כל כך פשוט, כמו גם לרבנים אחרים מכל הזרמים שפנינו אליהם, שהוא אפילו לא נכנס לדיון הלכתי בנושא. חייל יהודי שמוסר נפש בשביל עם ישראל כולו מקיים את אחת המצוות הכי גדולות, וזו כפיות טובה מקוממת לטעון שאין חובה לפדות אותו".

    

  החברים הזכירו עוד כי "הגרי"ש אלישיב, שהוא המנהיג הבלתי מעורער של הציבור החרדי, לא נושא פנים לשום צד", ורמזו כי אנשי נטורי קרתא נגועים בשיקולים זרים.

    

  במסגרת ההתארגנות
  החרדית בעניינו של שליט, פורסמו לפני החגים מודעות בעיתוני המגזר מטעם "התאגדות החברים" בהן נקרא הציבור להרבות לימוד תורה, גמילות חסדים, תפילות ותחנונים למענו – "עד אשר תעלה שוועתנו לפני שוכן מרומים, ויוציאו משבי לחרות ומאפילה לאורה".

   

  תחת הכותרת "ערבין זה לזה גם ביום הדין", נכתב עוד: "בפתחו של יום הדין הגדול והנורא, באנו לבקש מאחינו כל בית ישראל אודות החייל החטוף גלעד בן אביבה שליט הי"ו, אשר נתון זה למעלה משלוש שנים בשבי אכזרי רחמנא ליצלן. וכבר הודיעו גדולי ומאורי הדור שליט"א בדבר גודל החיוב על כל אחד ואחד להתפלל עבורו, כי זהו עניין של הצלת נפשות ופדיון שבויים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנת נטורי קרתא. ארכיון
  צילום: יעל אבן מורט
  מומלצים