שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

מחבל יהודי: רצח ערבים, ניסה לחסל את שטרנהל

באישון לילה פשטו אנשי שב"כ, ימ"מ ומשטרה על שכונת הר נוף בירושלים. בתום מרדף קצר נעצר יעקב טייטל, בן 37 מההתנחלות שבות רחל, בעודו תולה כרזות נגד הקהילה ההומו-לסבית. הוא חשוד בשורת פעולות חבלה על רקע לאומני ואידיאולוגי. בחיפוש בביתו נמצאו סליק עם אקדחים, מטעני חבלה וכרוזי שטנה

במשך יותר מעשור הוא פעל לפי החשד נגד פלסטינים, אנשי שמאל והקהילה ההומו-לסבית - כעת הוא נתפס. במשטרה ובשב"כ סבורים כי הצליחו לפענח רצח של שני פלסטינים, הנחת מטען החבלה שבפיצוצו נפצע פרופסור זאב שטרנהל לפני כשנה, ואת משלוח המנות הנפיץ שגרם לפציעת נער מאריאל, בן למשפחה של יהודים משיחיים, במרס 2008. היום (א') הותר לפרסום כי יעקב טייטל, בן 37 מההתנחלות שבות רחל, נעצר בחשד שהיה אחראי לפעולות החבלה האלה ואירועים נוספים - והודה במעשים, כמו גם בכמה אחרים שככל הידוע, לא ביצע.

 

 

טייטל, אב לארבעה, יהודי-אמריקני שעלה לישראל בשנת 2000, נעצר ב-7 באוקטובר בשכונת הר נוף שבירושלים. בשעת ערב מאוחרת נחסם לפתע רחוב שאולזון לתנועה, ועשרות שוטרי היחידה המרכזית של משטרת הבירה ואנשי שב"כ וימ"מ פשטו על השכונה השקטה. "הגיעה לכאן קבוצה של אנשי משטרה רעולי פנים, לדעתי הם היו בלשים. אחר-כך הגיעו עוד ניידות, רובוטים, חבלנים והיה פה בלגן. היו פה יותר מ-30 שוטרים", סיפר ל-ynet אלי, תושב השכונה שהיה עד לדרמה שהתחוללה ברחוב.


הכרוז שתלה טייטל בלילה שבו נתפס בידי השב"כ

 

כוחות הביטחון שחסמו את הרחוב הבחינו בדמות חשודה מדביקה כרוזים בגנות הקהילה ההומו-לסבית, שפתחה במנוסה תוך שהיא משליכה תיק בצבע שחור-צהוב ושקית ובה שני אקדחים. היה זה טייטל, שבתום מרדף קצר נעצר - עם אקדח וכדור בקנה - בבית מספר 88. יורם, שהשקית עם האקדחים נמצאה מול בית הוריו, סיפר: "הם התעוררו בסביבות 23:00, כאשר דפקו אצלם בדלת. התיק ושני האקדחים היו זרוקים שם. הגיע חבלן שהוציא בזהירות את התיק והשקית מהבניין, זה היה די מפחיד".

 

בכרוזים שתלה טייטל בזכות מבצע הפיגוע במועדון הקהילה ההומו-לסבית בתל-אביב, נכתב: "לפני חודשיים, אחד האבירים הקדושים של ה', הדב השחור הרג שני סדומאים והציל את העם הקדוש שלנו מחרון אפו של ה'. זה מחיר ההפגנות של הסדומאים! זה המחיר של חילול ה'! כולנו חייבים ללכת בעקבות הדב השחור ולהרוג את הבהמות הרשעיות האלה". הם נחתמו במילים "חברה שליסל", על שמו של החרדי שדקר לפני שנים ספורות מספר אנשים במצעד הגאווה בירושלים.


הקומה שבה הושלכו האקדחים. "זה היה די מפחיד" (צילום: גיא אסיאג) 

  

באותו לילה כבר היה טייטל בידי אנשי השב"כ, שהעבירו אותו למתקן חקירה באזור המרכז. גורם בכיר בשב"כ ציין כי טייטל נחקר גם על הרצח במועדון ה"בר-נוער", אולם מתוצאות החקירה עולה עד כה כי לא הוא ביצע את הפיגוע שבו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי. נושא זה ממשיך להיחקר. עם זאת, בחקירתו הודה טייטל כי תכנן וביצע באופן עצמאי וללא שותפים שורה ארוכה של פיגועים קשים נגד מגוון רחב של יעדים לאורך שנים.

 

במקביל למעצר פשטו כוחות גדולים של שב"כ וימ"מ על ארבעה בתים שונים: ביתו של טייטל ובית גיסו בשבות רחל, בית הוריו ביישוב החרדי ביתר עילית ובית חמותו בשכונת הר נוף בבירה. שם, לטענת המשפחה, ערכו החוקרים חיפוש בביתה של בת ה-60, שבסיומו הוחרמו שני מחשבים. טייטל הוחזק במתקן השב"כ במעצר חריג של 48 שעות מבלי לראות שופט או לפגוש את עורך דינו, בהתאם לסעיף מיוחד בחוק.

 

אמצעי לחימה בבית המשפחה

בזמן שטייטל נחקר במתקן השב"כ, התדפקו החוקרים על דלת ביתה של רעייתו רבקה בשבות רחל. בחיפוש בבית ובסביבתו נמצא סליק ובו אקדחים, פריטים המשמשים להרכבת מטענים, כובע גרב, משקפת וכן כדורים המשמשים להגברת הנזק שגורמים מטעני חבלה. בנוסף, נמצאה כמות גדולה של כרוזים בגנות הקהילה ההומו-לסבית. אמצעי הלחימה הוחרמו מהבית יחד עם מחשב, מסמכים רבים והרכב המשפחתי. חומרי הנפץ פוצצו באופן מבוקר.

 

יעקב טייטל הודה בפעולות הבאות:

  • רצח נהג מונית ממזרח ירושלים ב-1997
  • רצח רועה צאן פלסטיני ב-1997, עיסא ג'בריל מוסעף
  • הנחת מטען חבלה ב-2006 ביישוב עלי
  • פציעת פלסטיני עם מטען חבלה ב-2007 בבית שמש
  • הנחת מטען ליד רכב משטרתי בירושלים במאי 2007
  • מטען חבלה נגד רכב משטרתי ביוני 2007 בירושלים
  • פציעה קשה של נער ממשפחה משיחית באריאל ב-2008
  • הנחת מטען החבלה בפתח ביתו של פרופסור שטרנהל ב-2008

 

במוצאי שבת, יומיים לאחר שנעצר, שבו כוחות הביטחון לבית משפחת טייטל בהתנחלות. הפעם הם הביאו עמם את טייטל עצמו. תושבים שהבחינו בהם ניסו למנוע את כניסתם, ללא אלימות וללא הצלחה. כוחות הביטחון ערכו סריקות בהתנחלות, וכשחפרו בשטח ביתו של טייטל מצאו מטען מוטמן באדמה. בפרק זמן זה פנה עו"ד עדי קידר מעמותת "חוננו", המסייעת לפעילי ימין קיצוני בענייניהם המשפטיים, בבקשה שיתירו לו להיפגש עם טייטל. בית המשפט המחוזי בפתח-תקווה דחה את בקשתו והאריך את מעצרו של טייטל בשמונה ימים.


כלי נשק ותחמושת שנמצאו בביתו

 

למחרת פנה עו"ד קידר לבית המשפט בבקשה לקצר את מעצרו. השופטת דחתה את הבקשה והאריכה את מעצרו של טייטל בשלושה ימים נוספים. היא גם האריכה את האיסור המיוחד שהוטל בנוגע לפגישה עם העורך דין. בעקבות זאת, ערער עו"ד קידר לבית המשפט העליון, אולם גם שם נדחה. הוריו של טייטל, מרדכי ואלישבע, אמרו ל-ynet לפני הדיון: "אין לנו מושג למה עצרו את יעקב. אנחנו מנסים לברר מה ההאשמות נגדו. אנחנו דואגים לו ולשלומו. אנחנו בינתיים לא יודעים כלום".

 

הבאתו של טייטל לדיונים בבתי המשפט נעשתה תחת איפול כבד. צו איסור פרסום גורף הוצא על חקירת הפרשה והדיונים התקיימו בדלתיים סגורות. במהלך אחד הדיונים בבית המשפט המחוזי ביקש עו"ד קידר להסביר בעצמו לטייטל את זכויותיו, ובהן זכות השתיקה, אולם השופטת סירבה. רק כשיצא עו"ד קידר מהאולם, הוכנס טייטל פנימה מדלת צדדית והשופטת הסבירה לו בעצמה את זכויותיו. בהזדמנות זו אמר כי אינו מכיר בסמכות בית המשפט.

 

שרידי DNA בפתח ביתו של שטרנהל

על פי פקודת מעצרו, העבירות המיוחסות לטייטל הן רצח, ניסיון לרצח, חבלה בכוונה מחמירה, עבירות בנשק, אמצעי לחימה והסתה לגזענות. טייטל הודה ושחזר רצח של נהג מונית ממזרח ירושלים, סמיר בלביסי, מ-8 ביוני 1997. כחודשיים לאחר מכן הוא רצח לפי הודאתו פלסטיני רועה צאן סמוך ליישוב כרמל בדרום הר חברון. לדבריו, המניע לרציחות היו פיגועי ההתאבדות הקשים שביצעו פעילי טרור פלסטינים בישראל בתקופה זו.  טייטל נעצר לחקירה בשנת 2000 בעקבות מידע שקשר אותו לרצח רועה הצאן, אולם לאחר חקירתו לא נמצאו כל ראיות לכך והוא שוחרר.

 

מלבד שני מקרי הרצח, טייטל הודה ושחזר שורה של פעולות חבלה. הוא הודה ושחזר את הטמנת המטען בנובמבר 2006 בהתנחלות עלי, עליו נמצא עלון בו נכתב: "סדומאים החוצה". בנוסף, הוא הודה ושחזר את פיצוץ המטען ב-2007 בבית ג'מאל שליד בית שמש, שם נפצע קל נהג טרקטור ערבי שחלף במקום. הוא הסביר כי הניח מטען ליד מנזר במקום, משום שאנשי המנזר נהגו לפתות ילדים יהודים להגיע אליהם באמצעות סוכריות, ולפיכך ראה בהם מטרה ראויה לפיגוע. במהלך החקירה הודה טייטל גם כי בשנת 1997 דקר ופצע צעיר ערבי בגן העצמאות בירושלים לאחר שחשד בו כמי שניסה לשדל אותו למגע מיני.

 

במהלך 2007 הניח מטענים במטרה לפגוע בכלי רכב משטרתיים - האחד בשכונת רמות בבירה ואילו השני בצד הדרך בכביש יגאל ידין. הוא ציין כי ביצע זאת משום שהשוטרים אבטחו את אירועי הגאווה ורצה להרתיע אותם מלעשות זאת. בתדרוך שערכה היום משטרת ירושלים אמר מפקד המחוז, ניצב אהרון פרנקו, שכל המטענים שהתפוצצו יכלו להרוג. ראש מפלג תשאול ביחידה המרכזית, סגן ניצב שלמה דאי, ציין שבמסגרת החקירה נבדקו מאות אנשים. לדבריו, על המטענים טייטל למד לבד, בין היתר אסף חומר באינטרנט ושיפר אותם כל הזמן. "לא ידוע לנו על שותפים, וגם לא נראה שמישהו מהמשפחה ידע".

 

את הפגיעה בנער בן ה-15 ממשפחה משיחית,

הסביר בכך שהחליט לפעול נגד מיסיונרים באריאל שלטענתו, "פעלו ללכוד יהודים חלשים". מקרה נוסף הוא פיצוץ מטען ב-2008 בשכונת רמות בירושלים. האירוע האחרון בו היה מעורב היה בספטמבר 2008 בעת שהניח מטען חבלה צמוד לדלת ביתו של פרופסור זאב שטרנהל. לטענת טייטל, שטרנהל קרא למותם של מתיישבים בשטחים. הפרופיל הגנטי של טייטל תואם שרידי DNA שנמצאו על כובע גרב בפתח ביתו של פרופסור שטרנהל, לאחר הנחת מטען החבלה.

 

פרקליטו של טייטל, עורך הדין עדי קידר, הטיל ספק בטענות השב"כ והמשטרה. "הוא הודה וקשר עצמו לאירועים שהוא לא קשור אליהם. כבר בפגישה קצרה שערכתי איתו היה ברור שמדובר באדם מעורער בנפשו". למרות הדברים "ההזויים" לדבריו, שכללו סימנים מבורא עולם לכך שהוא השליח, עורך הדין גם מחה על כך שטייטל לא נשלח לבדיקה פסיכיאטרית. הניתוק מעורך הדין, לטענת קידר, היה פסול ונבע רק מחשש שהחשוד לא יודה. לטענתו, טייטל הודה אפילו ברצח במועדון ה"בר-נוער" בתל-אביב.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, רונן מדזיני, רענן בן-צור, אביעד גליקמן ואבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טייטל. נעצר בפשיטה משטרתית
הבניין ברחוב שאולזון. "היה פה בלגן"
צילום: גיא אסיאג
רעייתו של טייטל בבית המשפט
צילום: דנה קופל
ההורים המודאגים. "לא יודעים כלום"
צילום: גיל יוחנן
מטען הנפץ בביתו של פרופ' שטרנהל
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
משלוח המנות הנפיץ באריאל
צילום: שאול גולן
מומלצים