שתף קטע נבחר

"סליק פרטי" של חייל ממבצע קדש נחשף בצפון

פועלים שחפרו באחת ממערות הסלע הופתעו למצוא אבובים מוסלקים, ובתוכם תתי מקלע עם כיתוב בערבית וכדורים. "בארכיאולוגיה יש הרבה הפתעות", אמרו ברשות העתיקות. מומחה לנשק: הרובים הוחבאו כנראה בשנות ה-50

בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות נמצא היום (ב') סמוך ליישוב ציפורי סליק ישן שהכיל תתי מקלע ותחמושת. ככל הנראה מדובר בסליק פרטי של חייל שלחם במבצע קדש. למקום הוזעקו חבלני משטרה ממרחב העמקים.

 

באזור צומת המוביל מבצעים אנשי רשות העתיקות חפירות הצלה לנוכח הרחבת כביש 79. במהלך התקופה התגלו באזור ממצאים חשובים, בהם גולגלות מהאלף החמישי לפני הספירה ומערות קבורה מהתקופה הרומית והביזנטית.


כלי הנשק החלודים (צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

אמנם ממצאים ארכיאולוגיים באזור הם דבר שבשגרה, אך מציאת סליק השייך לתקופה הזו הוא דבר נדיר. לכן הפועלים שחפרו באחת ממערות הסלע הופתעו למצוא אבובים מוסלקים.

 

ככל שהעמיקו לחפור מצאו בתוך המערה שני אבובים - פנימית של גלגל משאית - ובתוכם שלושה תתי מקלע מסוג קרל גוסטב, שעליהם כיתוב בערבית. מדובר בכלי נשק שיוצרו במצרים ולצדם נמצאו כדורי 9 מ"מ ומחסניות.

 

"מי שהסליק אותם דאג לשמן אותם ולעטוף אותם בבד ששמר עליהם",

סיפר מנהל מרחב צפון ברשות העתיקות, דרור ברשד. למקום הוזעקו חבלנים בשל החשש שהתחמושת תתפוצץ ושבמקום מתחבא סליק גדול יותר המכיל רימונים וכלי נשק נוספים. מומחה לנשק אמר ל-ynet כי הנשקים יוצרו בשנות ה-50.

 

עם הגעתם של החבלנים התברר כי במקום הוטמנו רק שלושה תתי מקלע. אחד מקציני החבלה, רב-פקד אייל יוסיפוביץ', סיפר כי כלי הנשק החלודים הועברו לתחנת המשטרה בנצרת. ברשד ואנשי צוותו אמרו כי לא בכל יום הם נתקלים בממצאים מסוג זה: "בארכיאולוגיה יש הרבה הפתעות, אך למצוא סליק זו אחת מההפתעות הפחות צפויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחביאים דאגו לשמן כלי הנשק
צילום: ניר דיסטפלד, באדיבת רשות העתיקות
מומלצים