שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שפעת חזירים: הרות ותינוקות ימתינו ל"חיסון הבטוח"
  במשרד הבריאות הוחלט סופית שלא לתת את החיסון לשפעת החזירים לנשים הרות ולתינוקות ממשלוח החיסונים שהגיע השבוע לישראל, אלא לחכות לחיסונים היותר בטוחים שיגיעו בחודש הבא

  נשים הרות ותינוקות מגיל חצי שנה ועד שלוש לא יחוסנו בשלב הראשון של מבצע החיסונים נגד שפעת החזירים. כך הוחלט אמש (ג') בישיבת הצוות לטיפול במגיפות, הגוף המייעץ למשרד הבריאות. עם זאת, במהלך נובמבר צפוי להגיע לארץ חיסון שיהיה בטוח לשימוש בקרב נשים הרות ותינוקות. לאחר שיתקבלו אישורים מרשויות הבריאות בעולם לחיסון זה יחלו לתת אותו גם בישראל.

   

  בישיבת הצוות נאמר עוד כי מבצע החיסונים יחל בראשית נובמבר וכי בשבוע הבא יצא חוזר של מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי עם שיגדיר כיצד יתנהל מבצע החיסונים.

   

  עד כה הגיעו לארץ חיסונים של חברת נוברטיס השוויצרית ובימים הקרובים צפויים להגיע גם חיסונים מחברת GSK. חיסונים של חברות אלו יינתנו לצוותים הרפואיים ולאנשים המשתייכים לקבוצות הסיכון בגיל שלוש ועד 65. חיסונים אלו יהיו הראשונים שיינתנו במבצע ההתחסנות נגד שפעת החזירים.

   

  במהלך חודש נובמבר צפווים להגיע לישראל חיסונים מתוצרת חברת סנופי פסטר. חיסונים אלו טעונים עדיין אישור של רשויות התרופות האירופאית (EMEA)
  או האמריקנית (FDA) ורק אז יינתנו לנשים ההרות.

   

  מחכים לחיסון הבטוח יותר לנשים הרות ותינוקות

  ד"ר רן בליצר, יועץ משרד הבריאות לנושאי שפעת וראש המחלקה לתיכנון מערכות בריאות בשירותי בריאות כללית מסביר כי "עד סוף אוקטובר יגיעו לארץ רק חיסונים עם אדג'ובנט, שהוא חומר שמסייע לתגובה החיסונית. מדובר בחיסונים שניתנים שנים רבות ואושרו לשימוש על ידי הרשויות האירופאיות. בנובמבר צפוי להגיע חיסון ללא אדג'ובנט והוא מומלץ לנשים הרות ולפעוטות עד גיל שלוש".

   

  לדברי ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות החיסון ללא האדג'ובנט נחשב בטוח יותר "החיסון ללא האדג'ובנט דומה לחיסון נגד שפעת עונתית, שניתן למיליונים רבים ברחבי העולם לאורך שנים ואתו יש לנו ניסיון רב שנים".

   

  עוד הוסיף "ההבדל בין קבוצות האוכלוסייה הללו יהיה בסוג החיסונים שיקבלו, אבל גם נשים הרות ותינוקות וגם צוותי רפואה וחולים בקבוצות הסיכון יהיו בעדיפות ראשונה".

   

  כדי למנוע בלבול בסוגי החיסון, אחת האפשרויות שנבחנת היא להפריד בין הנקודות שבהן ניתן חיסון לנשים הרות ותינוקות לבין מקומות שבהם יתחסנו אנשים השייכים לקבוצות הסיכון האחרות.

   

  הצוות דן עוד בחיסון של חוסים במוסדות, בהם ילדים ובני נוער. החיסון יינתן להם במסגרות שבהם הם שוהים.

   

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי עד כה אובחנו בוודאות בישראל 4,192 מקרים של שפעת החזירים. מהם אושפזו כ-80 חולים במצב קשה ונפטרו עד כה 32 חולים. כתשעה חולים קשים מאושפזים בימים אלו בבתי החולים בארץ.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החיסונים שהגיעו לישראל השבוע
  צילום: יריב כץ
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים