שתף קטע נבחר

השר ישי החרים דיון עם ילדי עובדים זרים

שר הפנים, אלי ישי, לא בא לדיון בוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים, שעסק במדיניות ההגירה, משום שילדי עובדים זרים הובאו. ח"כ הורוביץ: "שר הפנים פוחד משני ילדים". מלשכת השר נמסר: "זה ניסיון להפוך את הכנסת לתיאטרון אבסורד"

שר הפנים, אלי ישי, החליט להחרים הבוקר (יום ד') דיון משותף בוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים ובוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, שנועד לעסוק במדיניות ההגירה - משום שילדי עובדים זרים הובאו לדיון. היעדרותו חוללה סערה. מלשכתו של השר נמסר כי מדובר ב"ניסיון להפוך את הכנסת לתיאטרון אבסורד". ישי אף ביקש מיו"ר הוועדה לקיים דיון בנושא במשרד הפנים.

 

 

יו"ר הוועדה למאבק בסחר בנשים, ח"כ אורית זוארץ (קדימה), הביעה צער על היעדרותו של ישי. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), שהביא עמו לדיון את ילדי העובדים הזרים, טען כי השר נעדר מהדיון בשל נוכחותם. עימות פרץ בינו לבין ח"כ נסים זאב מש"ס.


ילדי העובדים הזרים שהגיעו לדיון. מימין אילן בן ה-7 (צילום: גיל יוחנן)

 

"מבחינתך להכניס אותם לכלא ולזרוק ילדים, זה בסדר. אבל שר הפנים וש"ס פוחדים משני ילדים שיושבים בחדר. ממש נורא ואיום שהם הגיעו לכאן", אמר הורוביץ.

 

בתגובה, אמר לו ח"כ יצחק וקנין (ש"ס): "תפסיק עם ההצגה שלך. הבאת ילדים לעשות פה הצגה. ההצגה נגמרה". חברו למפלגה, ח"כ ניסים זאב, הוסיף: "יש פה ניסיון להציג את הטוב, הרע והמכוער שמשרד הפנים הוא המכוער. זה דבר לא נכון ולא צודק".

 

מלשכתו של השר ישי נמסר עוד: "הדיון הוא רציני, מטריד ומאיים ומעבר לניסיון ליצור פרובוקציה תקשורתית, אותו ח"כ שחושב שהדיונים מתקיימים רק בתקשורת, לוקח עליו את האחריות להיעדר דיון מהותי".


"שר הפנים פוחד מהילדים בוועדה" (צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ זוארץ אמרה כי הגעת ילדי העובדים הזרים היתה שלא בידיעתה. "היה אמור להתקיים דיון אחרי הדיון שלנו עם הילדים", היא אמרה. "זה דיון מבורך. איננו יכולים להתנער מכשלים שאנחנו אחראים להם. סוגיית ילדי העובדים הזרים נוגעת ללב. רוב הילדים נולדו בארץ. מטרת הישיבה עם שר הפנים היתה להגיע להסדר, לפרוס את הטיפול של כל הרשויות יחד למשך תקופה".

 

"מאוכזב שישי לא הגיע"

אילן, בן ה-7, הוא אחד משני הילדים המועמדים לגירוש שהגיע לדיון. על היעדרותו של ישי הוא אמר: "אני מאוכזב ששר הפנים לא הגיע. אני מקווה שעוד אראה אותו. אף פעם לא ראיתי את אלי ישי וזה מאוד מסקרן אותי לראות אותו".

 

בתום הדיון, התקיים דיון נוסף בוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים, בהצעת החוק של ח"כ הורוביץ' ודב חנין, הנוגעת למעצרם של ילדים ובני נוער, שהגיעו לארץ שלא כחוק. ח"כ חנין אמר: "בעוד שבועיים כל חבר כנסת יצטרך לעבור מבחן מוסרי - האם הוא מוכן לראות ילדים בני פחות מ-14 בבית סוהר. שר הפנים בחר שלא להגיע וזה מקומם, זה חוסר רגישות ממדרגה ראשונה. הילדים עשו דבר אחד לא בסדר, הם נולדו כאן".

 

בוועדה דיברה גלית, בת 15, המועמדת לגירוש: "לא נתנו לי מעמד, כי אמא שלי נכנסה לארץ שלא כחוק. אני לא מבינה למה מענישים אותי על מה שאמא שלי עשתה? זה ממש קשה לי". אמהּ' ג'ופיר' יצאה כשהיא בוכה מאולם הוועדה והמשיכה לבכות במהלך כל שהותה בכנסת. "הילדה שלי ממש מפחדת. אני לא מבינה למה מענישים אותה וזו הסיבה שאני כל הזמן בוכה. אני לא מפחדת על עצמי. הילדה שלי חיה בעברית, היא ישראלית לגמרי. אם מביאים אותה לשדה התעופה זה הסוף שלה".

 

איריס, בת ה-14, גם היא בת לעובדים זרים סיפרה על חווייתה בכנסת: "הייתי בשוק שיש אנשים שגם בעדנו. הייתי בטוחה שיש מעטים העומדים לצידנו. התרגשתי מאוד כשישבתי בוועדה וראיתי שחברי כנסת הגנו עליי ועל כל הילדים שאחרים שעומדים לגרש אותם. בשיעורי אזרחות למדתי שאני חיה במדינה דמוקרטית ופתאום המדינה שנולדתי בה לוקחת לי את הזכויות ורוצה לגרש אותי. מה שהממשלה עושה לילדים זה ממש לא הוגן, אנחנו לא צריכים לשלם על הטעויות של ההורים". 

 

רותם אילן, ממקימות הארגון Israeli children, הוסיפה: "שר הפנים מדבר על כבוד הילדים ועם זאת הוא בחר שלא להגיע לוועדה בה הילדים נמצאים ולהסתכל להם בעיניים.

 הרבה יותר פשוט לקבל החלטות ממרומי מגדל השן בו הוא יושב, אבל ברגע שצריך לראות ולהכיר את הילדים הוא בוחר שלא לבוא. אני משוכנע שאם הוא באמת יכיר אותם ויראה עד כמה הם ישראלים, הוא לא יוכל להמשיך בגירוש".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), אמר ל-ynet כי הוא דורש מראש הממשלה להתערב ולפתור, לא רק את הבעיה הנקודתית של מאות הילדים, אלא את הבעיה הכוללת של היעדר מדיניות ההגירה בישראל. "הבעיה המרכזית של מדינת ישראל היא שנושא כל כך מרכזי של מאות אלפי אנשים לא מטופל על ידי ראש הממשלה באופן ישיר. ילדי העובדים הזרים המועמדים לגירוש זו בעיה מאוד קטנה, שאפשר לפתור אותה מאוד מהר ובקלות. אני דורש מראש הממשלה למנות שר שיבנה תוכנית עם יעדים ברורים בכל הקשור לאלפי עובדים זרים ומסתננים לישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. לא הגיע
צילום: גיל יוחנן
חנין והורוביץ. הביא ילדים
צילום: גיל יוחנן
רוב הילדים נולדו בארץ
צילום: גיל יוחנן
"דיון רציני, מטריד ומאיים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים