שתף קטע נבחר

שמני נפרד מפיקוד מרכז: "להוקיע את הקיצוניים"

אלוף פיקוד מרכז היוצא קרא "להוקיע פומבית את גורמי הימין הקיצוניים" - והמתנחלים לא נותרו חייבים. "הוא האחרון שיכול ללמד ערכים, מוסר ודמוקרטיה", נמסר מוועד מתיישבי בנימין

כהונתו של אלוף פיקוד מרכז מסתיימת בטונים צורמים: האלוף גדי שמני אמר היום (ד') כי "יש להוקיע פומבית את גורמי הימין הקיצוניים ביהודה ושומרון ולנהוג בהם באפס סובלנות". הדברים נאמרו בטקס שנערך במחנה פיקוד מרכז בירושלים, בו נכנס אבי מזרחי לתפקיד אלוף הפיקוד. שמני ימונה לנספח הצבאי בוושינגטון.

 

שמני אמר בטקס, כי "לצערי, עדים אנו לא אחת לתופעות פסולות של הפעלת לחצים על מפקדים ובני משפחותיהם - כדי לנסות ולהרתיעם בבואם לקבל החלטות נכונות. זאת, לצד תופעות של פגיעה בחיילים, שוטרים ונושאי תפקידים ממלכתיים, העושים את המוטל עליהם ופועלים ללא לאות למען ביטחון מדינת ישראל ושלום אזרחיה".

 

הוא הוסיף, כי "מניסיוני, אומר כי אין דרך אחרת בטיפול באותם גורמים המבקשים לפגוע באושיות הדמוקרטיה, ולהלך עלינו אימה, אלא להוקיעם פומבית ולגלות כלפיהם אפס סובלנות, תוך מתן גיבוי מוחלט למפקדים ההולכים בדרך הישר והממלאים תפקידם ושליחותם נאמנה".

 

ועד מתיישבי בנימין הזדרז להגיב לדברים ומסר כי "האלוף שמני הוא האדם

האחרון שיכול ללמד אותנו ערכים, מוסר ודמוקרטיה". היחסים בין שמני לתושבי יהודה ושומרון היו מתוחים לאורך כהונתו ומתנחלים אף הגיעו להפגין מול ביתו לאחר שחתם על צווי הרחקה נגד חבריהם.

 

לפני שבוע חתם האלוף שמני על צו הרחקה מיהודה ושומרון למשך חצי שנה נגד שלושה תושבי יצהר, "לאור מידע בדבר מעורבות בפעילות אלימה ובלתי חוקית ולאור הסיכון הממשי הנשקף ממנו לביטחון והסדר הציבורי". המתנחלים מתחו ביקורת על ההחלטה ופעיל הימין איתמר בן גביר אף אמר בתגובה: "בוקר טוב איראן, עונת הציד נגד פעילי הימין והמתיישבים החלה".

 

שמני קיבל בעבר גם מכתבי איום אנונימיים שבהם נכתב בין היתר "אתה נגוע באנטישמיות ושנאת יהודים אמיתיים, נדע להגיע גם אליך. הערבים הם אהוביך, בני השטן הללו, ומי שתומך בהם הוא שטן בן שטן וזה אתה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אפס סובלנות". האלוף שמני
צילום: דובר צה"ל
מומלצים