שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כפר יונה: השכנים נגד הוסטל - המועצה ניתקה מים
  המועצה המקומית מגבה את מאבק התושבים נגד פתיחת ההוסטל לנערים שקיבלו מביהמ"ש הזדמנות שנייה. שלושה ימים מפתיחתו, נותק מהזרם בגלל העדר "טופס 4" - אף שכבר חודשים לא ניתן להשיג אישור שכזה בגלל שביתה. התושבים נחושים: לא רוצים נוער עבריין

  פעולות אכיפה נמרצות מצד המועצה המקומית? כן, כשזה נוגע להוסטל שיקומי שנוכחותו מפריעה לשכנים. מועצת כפר יונה ניתקה אתמול (יום ה') את זרם המים להוסטל "בית זיו", שלושה ימים לאחר שנפתח, בעקבות לחץ של התושבים ובהליך ביורוקרטי מזורז ומפוקפק. גם הבוקר אין מים זורמים לקטינים השוהים במקום ולאנשי הצוות המטפל.

   

  מפעילי ההוסטל, המתוקצב על-ידי משרד הרווחה, מתקוממים על כך שמונעים מאותם נערים סיכוי לשיקום, ותוהים מדוע המועצה אינה מטפלת באותה נחישות במבנים אחרים ביישוב שפועלים ללא האישורים הנדרשים. מנגד, במועצה מתעקשים - "אנחנו פועלים לפי חוק".

   

  "בית זיו" נפתח בבית פרטי ברחוב החרוב ביישוב. המבנה הושכר ומופעל על-ידי עמותה, המתוקצבת ומפוקחת על-ידי משרד הרווחה. במקום חוסים עשרה נערים בני 14-18, שבית המשפט החליט לתת להם הזדמנות לשיקום, ולשכן אותם בהוסטל במקום במעצר.

   

  לפני שהוקם ההוסטל, התגוררה במקום בעלת הבית. ככל הידוע, בתקופתה לא היו כל בעיות עם הרשויות - היא לא נדרשה לפנות את המקום, ולא נותקה ממים או מזרם החשמל.

   

  המנהלת דוחה את הטענות שהנערים מציקים לתושבים (צילום: עידו ארז)

   

  אבל מצב הדברים השתנה לקראת פתיחת הוסטל, שתושבי הרחוב החליטו לצאת למאבק נגד פעילותו. אתמול בבוקר, למשל, הפגינו תושבים מול בית הספר שבו עובדת בעלת הבית שהשכירה אותו לעמותה. "אנחנו לא מוכנים שיהיה פה הוסטל לעבריינים צעירים", אומרים תושבים. "זה רחוב קטן ושקט. הנערים יוצאים מההוסטל, יושבים על המעקה, מציקים לתושבים, עושים רעש, מבקשים כסף. יש שם נערים שיושבים ומעשנים סיגריות".

   

  לצד ההפגנות בשטח, החליטו התושבים להפעיל לחץ על המועצה המקומית בעניין, ולחץ זה נשא פרי באופן כמעט מיידי - בעלת הבית קיבלה מכתב מהוועדה לתכנון ובנייה "שרונים", לפיו אסור לה לאכלס את הבית כיוון שאין לה את האישור הסופי מהרשויות הנדרש לאכלוס מבנה ("טופס 4" - ר. ב. צ.). במכתב צויין כי עקב כך, אספקת החשמל והמים למבנה ינותקו. ואכן, אתמול בצהריים נותק הבית מזרם המים.

   

  יש לציין כי בעלת הבית מנסה כבר זמן רב להשיג "טופס 4", אולם הדבר לא התאפשר משום שעובדי "שרונים" מצויים זה כמה חודשים בשביתה. עם זאת, כשהתעורר הצורך להוציא מכתב התראה כדי שניתן יהיה לנתק את המים - נמצא עד מהרה זוג ידיים עובדות.

   

  "שיפגינו, אבל לנתק מים?"

  לדברי מנהלת ההוסטל, רווית לוי וולבסקי, המועצה הספיקה לנתק את המים עוד לפני קבלת את המכתב מ"שרונים". וולבסקי דוחה בתוקף טענות שהנערים בהוסטל מציקים לתושבי הרחוב. "זה לא יכול להיות", היא כועסת. "הנערים נמצאים כל הזמן בתוך הבית".

   

  לדבריה, הנערים קיבלו את ניתוק המים בצורה קשה: "בית המשפט נתן להם הזדמנות להשתקם, אבל התושבים והמועצה לא. הם נענשים פעמיים, ולמרות רצונם להשתקם וההזדמנות שנתן להם בית המשפט - המועצה נותנת להם סטירה. מה שהמועצה עשתה זה מעשה בריוני ולא חוקי. אין מקום בישראל שמנתקים ככה מים ברגע. מה הם רוצים, שהילדים בהוסטל לא ישתו מים, לא יתקלחו, לא יאכלו? שיפעלו באמצעים חוקיים, שיפגינו, אבל לנתק מים?".

   

  ברשויות אחרות של המדינה מתייצבים מאחורי ההוסטל. "מדובר במקום חשוב ומקצועי שנותן לנערים הזדמנות להשתקם", אומר גורם בסנגוריה הציבורית, המייצגת את הנערים. "אם לא יהיה מקום כזה, הנערים ישהו בכלא או ברחובות ורק יידרדרו יותר. אפילו בית המשפט מכיר בהוסטל הזה ושולח לשם נערים. חשוב שניתן לנערים כאלה הזדמנות להשתקם".

   

  אולם במועצת כפר יונה ממשיכים לפעול נגדו, במהירות ובנחישות - בניגוד משווע למקרים אחרים. כך למשל, מספר אחד התושבים, ביישוב פועל בית כנסת בתוך קראוון שהוצב ללא אישורים והיתרים, חובר למערכת החשמל והמים ופועל כבר כשנה וחצי - אבל המועצה לא ממהרת לפעול בעניין, וגם לא חברת "שרונים".

   

  להיכן נעלמה הנחישות במקרים אחרים?

  "חבל שהמועצה ו'שרונים' לא פועלים באותה הנחישות נגד מבנים ועסקים רבים הפועלים ללא אישור ביישוב", אומר חבר המועצה אבישי ברעם. "'שרונים' בכלל נמצאים בשביתה, איך פתאום הם מוצאים זמן להוציא מכתב להוסטל? יש הרבה בתים שמתגוררים בהם ללא טופס 4, למה נגדם לא עושים דבר? החוק לא שווה לכולם? כנראה שבכפר יונה לא".

   

  בינתיים, צוות ההוסטל נאלץ לרכוש מים כדי שלילדים יהיה מה לשתות. לעניין השירותים, המקלחת והבישול טרם נמצא פתרון. 

   

  ראש מועצת כפר יונה, אפי דרעי, מסר בתגובה כי "מועצת כפר יונה פועלת על פי חוק.

  מדובר במבנה שנבנה עם חריגות בנייה משמעותיות, המהוות סכנה, מכאן גם שלא ניתנו למבנה האישורים המתאימים. בעקבות פניית תושבים, אשר הסבו את תשומת לבנו לכך שהבית אוכלס, פעלה המועצה על פי החוק. ראוי לציין כי ההוסטל נפתח בן לילה ללא תיאום עם האגף לשירותים חברתיים או עם כל גורם אחר ביישוב".

   

  "אנו בכפר יונה מסייעים ופועלים למען אוכלוסיות מוחלשות", מדגיש דרעי. "לפני כשנה הקצתה המועצה מבנה בו הוקם מרכז תעסוקה אזורי, המשרת כשמונים נפגעי נפש מיישובי הסביבה. בנוסף, קלטה וקולטת המועצה אוכלוסיית עולים רבה ממדינות ברית המועצות לשעבר ומאתיופיה, מכאן שלטענות מנהלי ההוסטל אין כל שחר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כפר יונה: השכנים נגד הוסטל - המועצה ניתקה מים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההוסטל. "הנערים מציקים לתושבים"
  צילום: עידו ארז
  ראש המועצה דרעי. "אנו בכפר יונה מסייעים ופועלים למען אוכלוסיות מוחלשות"
  צילום: חן ליאופולד
  מומלצים