שתף קטע נבחר

אלוביץ' עומד לרכוש את השליטה בבזק

עסקת ענק אשר תשנה את מפת השליטה בשוק התקשורת הישראלי, מתגבשת בימים אלה. בעלי השליטה בבזק, קבוצת סבן-אייפקס-ארקין, קיבלו את הצעתו של שאול אלוביץ' וימכרו לו 30.7% ממניות החברה תמורת 7 מיליארד שקל

שאול אלוביץ' עומד על סף הגשמת תכניתו: לרכוש את השליטה בחברת בזק מידי קבוצת סבן-איפקס-ארקין. העסקה התגבשה בימים האחרונים ולפיה ירכוש אלוביץ' 30.7% ממניות בזק שבידי הקבוצה תמורת 7 מיליארד שקל.

 

 

לאחרונה הציע אלוביץ' לבעלי השליטה בחברה הצעה ש"אי אפשר לסרב לה", כל שלושת השותפים בקבוצת השליטה בבזק - חיים סבן, קרן איפקס ומורי ארקין, קיבלו את ההצעה - אם כי המו"מ עדיין לא הסתיים והעסקה עוד טעונה את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים. מדובר באחת העסקאות הגדולות במשק הישראלי אי פעם והיא עתידה לשנות את מפת השליטה בשוק התקשורת.

 

שאול אלוביץ' הוא בעליה של חברת יורוקום ובאמצעותה שולט בחברת 012 סמייל. כמו כן הוא מחזיק ב‑32.6% ממניות חברת הלוויין yes, וב‑57% מחברת הלוויין חלל תקשורת, מפעילת הלוויינים עמוס. עד לא מזמן גם החזיק בכ-4% ממניות הוט. לאחרונה מכר את אחזקותיו בחברת הכבלים למשקיע הצרפתי פטריק דרהי, תמורת 130 מיליון שקל.

 

ההערכה היא שאלוביץ' יצטרך למכור כעת את אחזקותיו בחברת הלווין yes, שכן בזק מחזיקה ב-49% ממניותיה של חברה זו, ועל פי פסיקת בית המשפט העליון, איננה יכולה להשתלט על חברת הלווין. פסיקה זו, דרך אגב, באה בעקבות ערעור שהגישו לעליון הממונה על ההגבלים העסקיים וחברת יורוקום, שבעל השליטה בה הוא, כמובן, אלוביץ'.

 

על מנת לבצע את המהלך יידרש אלוביץ' גם למכור את אחזקותיו בסמייל 012, המספקת שירותי אינטרנט, שיחות בינלאומיות ושיחות פנים ארציות, כיוון שבצידה של בזק מצויה פעילות בזק בינלאומי בתחומים אלו. עם זאת, מכירת סמייל לפרטנר, שדיונים לגביה מתקיימים זה חודשים ארוכים, אינה אפשרית מבחינה רגולטורית בעת הנוכחית עקב האיסור על ספקית שירותי סלולר להחזיק בספקית שירותי שיחות בינלאומיות (עניין דומה מונע מסלקום להתמזג עם נטוויז'ן).

 

אל הקלחת הרגולטורית תיכנס גם אחזקתו של אלוביץ' ביורוקום-נוקיה, המספקת טלפונים סלולריים של נוקיה לספקיות הסלולר הישראליות. בדומה לעסקת בן דב-האצ'יסון, יבחן הרגולטור את הזיקה שבין אספקת הטלפונים הסלולריים לאחזקה בקבוצה שתחתה פועלת ספקית סלולר (פלאפון), אולם כנגזר מנתח השוק הגדול יותר של נוקיה בקרב המפעילות, ייתכן שאלוביץ יאלץ לוותר גם על אחזקתו זו על מנת להשלים את עסקת בזק.

 

כמו כן, אלוביץ' משך את הצעתו לרכישת מירס משולחנם של נציגי מוטורולה ומריל לינץ', המנהלת עבור מוטורולה את המכרז. ההחלטה במכרז מירס צפויה במהלך השבוע הבא, לאחר שהשבוע הגישו הצדדים המעורבים את הצעותיהם הסופיות.

 

על אף שעסקת בזק הייתה מלכתחילה אטרקטיבית יותר בעיני אלוביץ', גם בעת שהביע התעניינות במירס עם פתיחת המכרז לפני מספר חודשים, הוא נמנע מלמשוך את הצעתו בעניין מירס עד היום מחשש שעסקת בזק לא תצא אל הפועל, ובכך גם יאבד את הזדמנותו לרכוש שליטה בספקית תקשורת סלולרית.

 

רוצה להישאר שחקן מרכזי

ההחלטה של אלוביץ' להשתלט על בזק מגיעה לאחר שהפסיד במכרז לרכישת השליטה בפרטנר לאילן בן-דב. כדי להישאר שחקן מרכזי בשוק התקשורת הישראלי, הברירה היחידה של אלוביץ' היתה לרכוש את השליטה בבזק, וכך נהג.

  

קבוצת סבן-אייפקס-ארקין רכשה את השליטה בבזק לפני ארבע שנים תמורת 932 מיליון דולר (כ-4.2 מיליארד שקל באותם ימים), ומבצעת כעת אקזיט מרשים. בעל המניות המשמעותי הנוסף בבזק הינו גד זאבי, שכונס נכסיו מחזיק ב-6.94% ממניות בזק לאחר שני מימושים שנערכו בחודשים האחרונים.

 

דוברו של סבן סירב להגיב על הידיעה.


פורסם לראשונה 23/10/2009 08:41

 

בהכנת הידיעה השתתף: גולן חזני וגילעד נס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
שאול אולוב'ץ': מגשים חלום
צילום: ישראל הדרי
צילום: אבי ולדמן
חיים סבן: אקזיט מרשים
צילום: אבי ולדמן
מומלצים