שתף קטע נבחר

החיילים שהפגינו יקבלו פרס מהרב - ויישפטו בצבא

בצה"ל מתכוונים להגיב בחומרה לאחר המבוכה שנגרמה אמש בטקס ההשבעה בכותל, שבו הניפו טירונים ובני משפחותיהם שלטים עם הכיתוב "גדוד שמשון לא מפנה את חומש". מנגד, ארגון ימין קיצוני הודיע כי יעניק להם אלפי שקלים. מועצת יש"ע דווקא מתייצבת לימין הצבא

מסר כפול לחיילים: אחד מהצבא - ואחד מהרב. פחות מיממה חלפה מאז טקס ההשבעה של טירוני גדוד שמשון בכותל המערבי, שהפך למפגן פוליטי נגד פינוי התנחלויות, והרוחות רחוקות מלהירגע בקרב שני הצדדים.

 

בעוד צה"ל הודיע היום (ו') כי לאחר השבת יועמדו החיילים לדין משמעתי, הודיע ארגון ימין קיצוני שיעניק לחיילים פרס כספי בסך אלפי שקלים. החיילים ובני משפחותיהם הניפו בטקס שלטים שעליהם נכתב "גדוד שמשון לא מפנה את חומש".

 

הבוקר הודיע "המטה העולמי להצלת העם והארץ", בראשות הרב שלום דב וולפא, כי יעניק פרס כספי בסך אלפי שקלים לאותם חיילים. "הם לימדו שיעור בדמוקרטיה והתנהגו למופת במחאתם הלגיטימית", אמר הרב וולפא ל-ynet. "החיילים שנהגו כך פועלים להוציא את צה"ל ממחלוקות שקורעות את הצבא וגורמות לשסע בעם. תפקידו של צה"ל הוא לאחד את העם ולא לקרוע אותו".  


השלטים הונפו באמצע הטקס (צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה")

 

"המטה להצלת העם והארץ" כבר חילק בעבר מענקים כספיים לחיילים שסירבו לפקודה לפנות מתנחלים, אם בהתנתקות ואם בפינוי מאחזים לא חוקיים, וגם לחיילים שירו במחבלים שביצעו את פיגועי הטרקטורים בירושלים.

 

מנגד, בהנהגה הממסדית של המתנחלים מגנים את מעשי החיילים. "דווקא משום שדעתי היא שאסור לצה"ל להיות מעורב בפינוי מאחזים", הבהיר הבוקר מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, "אני חושב שאסור בשום פנים ואופן להכניס איזשהו אלמנט של פלגנות בצבא, דבר שעלול לרסק את מרקם החיים בחברה הישראלית. על כן, יש לעקור זאת מן השורש".

 

"מעשה אומלל ולא ראוי למעמד"

בצה"ל רואים בחומרה רבה את האירוע אמש. "הנפת השלט תוך כדי ההשבעה היתה מעשה אומלל ולא ראוי למעמד", אמרו גורמים בצה"ל ל-ynet. "חבל שגורמים קיצוניים ניצלו את המעמד לגרור את החיילים לדיון הפוליטי".

 

לדברי הגורמים, "חטיבת כפיר היא חטיבה מקצועית שפועלת ביהודה ושומרון בלחימה בטרור ובאכיפת החוק, ובכך מאפשרת לאזרחי מדינת ישראל והמתיישבים לחיות בביטחון".

 

השבוע סיים אלוף פיקוד המרכז גדי שמני את תפקידו, ובמקומו מונה האלוף אבי מזרחי. בדבריו בטקס החילופים, אמר שמני בין היתר: "לצערי אנו עדים לא אחת לתופעות פסולות של הפעלת לחצים על מפקדים ובני משפחותיהם כדי לנסות ולהרתיעם בבואם לקבל החלטות נכונות.  

זאת, לצד תופעות של פגיעה בחיילים, שוטרים ונושאים בתפקידים ממלכתיים העושים את המוטל עליהם ופועלים ללא לאות למען ביטחון מדינת ישראל ושלום אזרחיה".

 

"מניסיוני", הוסיף האלוף, "אומר כי אין דרך אחרת לטפל באותם גורמים המבקשים לפגוע באושיות הדמוקרטיה ולהלך עלינו אימה, אלא להוקיעם פומבית ולגלות כלפיהם אפס סובלנות, תוך מתן גיבוי מוחלט למפקדים ההולכים בדרך הישר וממלאים תפקידם ושליחותם נאמנה".

 

ועד מתיישבי בנימין מסר בתגובה: "צבא המופעל נגד חלק מהעם חדל להיות 'צבא העם'. מי שמשתמש בצה"ל למשימות פוליטיות בדיכוי ההתיישבות לוקח אחריות לקרע בין צה"ל לאוכלוסיה ואף לקרע פנימי בתוכו". בארגון חומש תחילה אמרו כי הם מצדיעים לחיילים שהרימו את השלטים. "הם עשו מעשה דמוקרטי והחזירו את הכבוד לצה"ל", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעמד המביך, אמש בכותל
צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה"
הרב וולפא. "שיעור בדמוקרטיה"
ולרשטיין. "לעקור פלגנות מהשורש"
צילום: גיל יוחנן
שמני נפרד מהפיקוד. "תופעות פסולות"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים