שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מה הפירוש של הקדיש?

  שאלה:

   

  מה הפירוש של הקדיש? (יוסף, דימונה)

   

  תשובה:

   

  הקדיש הינו תפילה עתיקה, הנאמרת בארמית בבלית, שהייתה השפה המדוברת בבל בתקופת התלמוד ולאחריה. תוכן התפילה הוא ביטוי לגדלות ה' ובקשה ששמו הגדול יתגלה ויופיע בעולם. קטעים מנוסח הקדיש נזכרים בתלמוד (ברכות ג ונז) וחכמים הפליגו בזכות עניית המשפט המרכזי בקדיש:

   

  אמר רבי יהושע בן לוי: כל העונה אמן יהא שמיה רבא מברך בכל כחו - קורעין לו גזר דינו, שנאמר 'בפרע פרעות בישראל בהתנדב עם ברכו ה''. מאי טעמא בפרע פרעות - משום דברכו ה'.

   

  רבי חיא בר אבא אמר רבי יוחנן: אפילו יש בו שמץ של עבודה זרה - מוחלין לו, כתיב הכא בפרע פרעות וכתיב התם (שמות לב) כי פרע הוא. (בבלי, שבת קיט: ).

   

  כלומר, לדעת רבי יהושע בן לוי, הביטוי "בפרע פרעות" מכוון להפרעת הפרעות – אם נגזרו פרעות על אדם, אפשר להפריע את הפרעות הללו מלצאת לפועל, בזכות אמירת הקדיש. לא מדובר כאן בפטנט של קסמים, אלא ברעיון של "כדאיות" כביכול מצד הקב"ה. כאשר האדם או העם עסוקים בברכת ה', יש סיבה טובה שה' יחסוך מהם פרעות - שהרי הם עסוקים בעבודתו שלו, ופרעות יקלקלו זאת.

   

  לפי רבי חייא בר אבא, גדול כחו של הקדיש
  הנאמר בכוונה גדולה. אפילו לאנשים שהתבלבלו בעבודת ה', ונסחפו לפולחנים עם ריח אלילי, כפי שקרה לעם ישראל בחטא העגל, הקדיש מאפשר תיקון של הדעות והאמונות המקולקלות, והשבת הדגשים הנכונים לעולם הדתי.

   

  להלן תרגומו של הקדיש בנוסחו האשכנזי, נוסחי עדות אחרות דומים מאד, מלבד תוספת מהותית של בקשת גאולה ומשיח, שנמצאת בנוסח עדות המזרח וחסרה בנוסח האשכנזי.

   

  "יתגדל ויתקדש שמו הגדול, בעולם שברא כרצונו, וימליך מלכותו (ספרד – ויצמיח ישועתו ויקרב משיחו), בחייכם וביומיכם ובחיי כל בית ישראל, במהרה ובזמן קרוב ואמרו אמן. (הקהל עונה - ) יהא שמו הגדול מבורך לעולם ולעולמי עולמים.

   

  יתברך וישתבח ויתפאר ויתרומם ויתנשא ויתהדר ויתעלה ויתהלל שמו של הקדוש ברוך הוא למעלה מכל הברכות, והשירות, התשבחות והנחמות הנאמרות בעולם ואמרו אמן. (תתקבלנה תפילותיהם ובקשותיהם של כל בית ישראל לפני אביהם שבשמיים ואמרו אמן)

   

  יהא שלום גדול מן השמים, וחיים עלינו ועל ישראל ואמרו אמן. עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו אמן. (משיב: הרב דרור ברמה)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים