שתף קטע נבחר

רמב"ם: חולה נותחה בצד הלא נכון של המוח

רשלנות חמורה ברמב"ם: בת 82 מהצפון, שהגיעה לחדר המיון כשהיא סובלת מדימום בקרום המוח, נותחה בצד הלא נכון למרות בדיקת CT שעברה, שהדגימה במדויק את הצד בו אירע הדימום. מייד לאחר שעמד על טעותו, עבר המנתח לטפל בצד הנכון של מוח החולה. רמב"ם: "הקמנו ועדת בדיקה והשעינו את המנתח". לחולה, ככל הידוע, לא נגרם נזק מוחי

רשלנות חמורה בניתוח הביאה להשעייתו של מנתח ברמב"ם: קשישה בת 82, תושבת הצפון, הגיעה לחדר המיון של בית החולים עם פיגעת טראומה, ונותחה בצד הלא נכון של המוח. משנתגלתה הטעות, עברה האישה ניתוח נוסף, הפעם בצד הנכון של מוחה. ככל הידוע, לא נגרם לאישה נזק מוחי כתוצאה מהטיפול. מבית החולים רמב"ם נמסר כי הוקמה ועדת בדיקה לחקירת המקרה, וכי המנתח ששגה הושעה בינתיים מפעילות בחדר הניתוח.

 

המנותחת הגיע בשבוע שעבר לבית החולים כשהיא סובלת מדימום בקרום המוח, והופנתה מייד לניתוח דחוף. בניתוח המדובר (burr hole) קודח המנתח חור בגולגולת כדי לנקז באופן דחוף דימום תוך מוחי שעלול לגרום לנזק מוחי. במקרה

 הנוכחי, הקידוח מתבצע בקדמת הגולגולת. גורם שבקיא בפרטי המקרה אמר כי הניתוח נעשה לאחר שהאישה עברה בדיקת CT, שהדגימה במדויק באיזה צד אירע הדימום. למרות זאת שגה המנתח, וביצע את הניתוח בצד הלא נכון של המוח. כשהתבררה הטעות עבר המנתח לטפל בצד הנכון של המוח, ומבית החולים נמסר כי ככל הידוע, לא נגרם לאישה נזק מוחי כתוצאה מהטיפול.

 

בעקבות הטעות הושעה המנתח. בנוסף, סגן מנהל בית החולים ד"ר ירון בר-אל כינס את הכירורגים של בית החולים ודן אתם במקרה. 

 

"התנצלנו, השעינו, נבדוק"

הניתוח שעברה האישה מוגדר כ"הצלת חיים מיידית". לעיתים, בשל דחיפותו,

 הוא נעשה אף ללא בדיקות הדמייה ורק על סמך סימנים קליניים, כמו אישונים מורחבים. עם זאת, מומחה לבטיחות בחדרי ניתוח וכירורג עמם שוחחנו, טוענים שמקרה כמו הנוכחי, שבו נעשתה הדמיית CT, הופך את האירוע לחמור במיוחד. לדברי המומחים, אירוע כזה עלול להיגרם כאשר הסימון ב-CT נעשה באופן הפוך או כאשר תוצאות ה-CT מוחזקות באופן הפוך, או כאשר הרופא טעה בפענוח הממצאים.

 

מרמב"ם נמסר בתגובה כי "כשעמד המנתח על טעותו, ניתח את המקום הנכון וניקז את הדימום. לאישה לא נגרם כל נזק רפואי עקב הטעות. המנתח דיווח להנהלה על הטעות וסגן מנהל בית החולים דיבר באופן מיידי עם המשפחה והתנצל בפניה על הטעות. מנהל בית החולים הורה להשעות את המנתח מפעילות בחדרי הניתוח עד סיום בדיקת הנסיבות שהובילו לטעות. כמו כן חודדו בבית החולים הנהלים הקשורים לבדיקות וסימון חלקי גוף המיועדים לניתוח".

 

במשרד הבריאות ממתינים לקבלת ממצאי התחקיר של בית החולים רמב"ם, ואז יוחלט לגבי המשך הטיפול במקרה מטעם המשרד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנתח הושעה. אילוסטרציה
ויז'ואל פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים