שתף קטע נבחר

הצעת חוק: רשות ממשלתית תנהל את האינטרנט

על פי הצעה של חבר הכנסת דני דנון מהליכוד, הממשלה תמנה מועצה בת 15 חברים שתוכל לסנן אתרים פדופיליים וכאלה שמסכנים את בטחון המדינה, תהיה אחראית על אתרים בסיומת il ותהיה אמונה על אבטחת מידע ופרטיות ברשת

"במקרי חירום או מטעמים של בטחון המדינה, רשאית ועדה (...) לחסום אתרים אשר עשויים להוות סכנה לבטחון המדינה ואזרחיה, או סכנה לביטחון וליציבות רשת האינטרנט במדינה. רשימת האתרים לחסימה תהיה חסויה ולא תפורסם בציבור".

 

כך עולה מהצעת חוק חדשה ומפורטת בת 19 עמודים (להורדה - DOC) שהגיש חבר הכנסת דני דנון מהליכוד. חבר הכנסת דנון מבקש להקים רשות ממשלתית לאינטרנט ואבטחה מקוונת. הרשות תוקם כתאגיד, ותהיה אחראית לתיאום הפעילויות והמדיניות של המדינה בתחום תשתיות האינטרנט והאבטחה המקוונת.

 

הנהלת הרשות: מועצה במינוי הממשלה

מועצה בת 15 חברים, שתתכנס לפחות אחת לחודשיים, תעמוד בראש הרשות. חברי המועצה ימונו על ידי הממשלה, בהמלצת שר התקשורת, ולאחר התייעצות עם גופים אקדמאים שונים. תקופת הכהונה של המועצה תהיה ארבע שנים, ולא יהיו חברים בה חברי כנסת או עובדי מדינה. מנהל הרשות, ימונה לחמש שנים. בהתאם להצבעת המועצה,

הוא יוכל להמשיך לכהונה שניה ושלישית.

 

"חברי המועצה", נכתב בהצעה, יהיו אנשי ציבור בעלי רקע תרבותי ו/או טכנולוגי הולם, נסיון וידע בתחומי התמחותם ונסיון והבנה למצב החברתי בישראל ולמגמות בהתפתחות האינטרנט בעולם".

 

חבר מועצה לא יקבלו שכר, על פי הצעתו של ח"כ דנון, "אך יהיה זכאי לגמול עבור השתתפותו בישיבות המועצה וכן להחזר הוצאות שהוציא במילוי תפקידו בשיעורים שיקבע השר בתקנות בהתייעצות עם שר האוצר".

 

מועצת חכמי סינון אתרים

בנוסף לאתרים שמהווים סכנה לבטחון המדינה, על פי ההגדרה בחוק, הרשות תסווג ברשימה אתרים שמוגדרים כ"פדופיליים", ותהיה אחראית לחסימתן על ידי ספקיות האינטרנט במדינה. מי שיסווג את האתרים, הם יו"ר המועצה, וששה מתוך 15 החברים. בעליו של אתר שסווג על ידי המועצה לחסימה, יוכל לערער בפניה על מנת להסיר את החסימה.

 

הרשות תקבל כלי נוסף לפקח על האינטרנט הישראלית ולשלוט בה. על פי הצעת החוק, ניהול שמות מתחם ישראלים בסיומת IL וכן כל סיומת עתידית שתיתנתן לאתרים ישראלים תנוהל על ידי הרשות. כיום מי שמנהל את שם המתחם הישראלי ומפקח על מכירת שמות מתחם הוא איגוד האינטרנט הישראלי - שהינו עמותה פרטית. התשלום שכרגע מועבר לאיגוד, יועבר למדינה.

  

במקביל לסמכויות הטכניות של הרשות לחסום אתרים, הרשות "תפעיל תוכנית לאומית להגברת המודעות של הציבור לנושאי הסכנות באינטרנט ובכללם – תכנים מזיקים והאבטחה המקוונת", וכן ספקיות האינטרנט יחוייבו לספק תוכנת סינון בחינם.

 

אבטחת מידע ופרטיות

עוד מוטל על הרשות להיות "אחראית לתיאום הפעילויות והמדיניות של המדינה בתחום תשתיות האינטרנט והאבטחה המקוונת", וכן מוגדר בהצעה כי הרשות תהיה אחראית על

"פיתוח התוכנית הלאומית לטיפול במקרי חירום של התקפה מקוונת על תשתיות התקשורת והמידע החיוניות.

 

תפקידים אלא נמצאים היום באופן חלקי בידי פרויקט תהיל"ה של החשב הכללי במשרד האוצר ובידי CERT - צוות אבטחה שעובד במסגרתו, וכן בידי גופי הבטחון של המדינה, כמו הרשות הממלכתית לאבטחת מידע, הכפופה לשירות הביטחון הכללי.

 

עוד מוצע כי הרשות "תפתח מדיניות לאומית לשמירת פרטיות באמצעות אבטחה מקוונת", וכן "תפתח תהליכים לשיתוף מידע הנוגע לאבטחה מקוונת תוך שמירה על פרטיות ועל מידע קנייני"  -תחומים שחלקם נמצאים באחריות הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע, הפועלת מטעם משרד המשפטים, והמועצה להגנת הפרטיות - שהינה ועדה ציבורית.

 

הצעה מיותרת?

ההצעה של דנון גם מגדירה עונשים ועבירות בתחום האינטרנט, שחלקם מכוסים על ידי חוק המחשבים מ-1995 וחוק התקשורת (בזק ושידורים). כך, נקבע עונש של שלוש שנות מאסר למי שמשחית פיזית תשתית אינטרנט או מעכב פעילות של תשתיות כאלה. 

 

דנון: אין כוונה להתערב בתכנים

חבר הכנסת דנון אמר ל-ynet כי "במהות הכוונה של החוק היא לא לנהל את התכנים, אלא את המסגרות של האינטרנט". על חסימת אתרים שפוגעים במדינה, הוא אמר כי "מדובר במקרים בהם יש מתקפת האקרים ויהיה משהו קיצוני. זה לא שישב מישהו ויסמן אתרים".

 

"באתרים פדופילים הכוונה להיות בוטים ולחסום. באתרי פורנו הכוונה היא לחסימה, אבל לא כברירת מחדל כמו בהצעה של אמנון כהן", הבהיר חבר הכנסת דנון. לדבריו המטרה היא להעלות את השימוש בתוכנות סינון מ-20 ל-70-80 אחוזים, וכי בתוך כך הוא יעזור לאלכס מילר לקדם הצעה המחייבת את הספקיות ליידע את הלקוחות על האפשרות להתחבר לשירותי סינון.

 

"יש המון גופים שמטפלים היום בנושא של האינטרנט", הוסיף דנון, "אבל אין גוף אחד שמרכז את זה. צרילך שיהיה מישהו מלמעלה שיסתכל על זה, לא יתערב, לא יחסום, ולא יכנס לתכנים". לגבי רישום שמות מתחם ב-IL, אמר דנון כי חשוב שיהיה פיקוח ציבורי וקריטוריונים. "איגוד האינטרנט הוא עמותה שלא כפופה לאף אחד", אמר דנון.

 

עוד הבטיח דנון כי בשלבי העברת הצעת החוק ובהעברה לוועדות יקפיד על הניסוחים ויתקן אותם על מנת לשמור על כוונות אלה, והבטיח שיתייעץ עם איגוד האינטרנט, שר התקשורת וגופים שונים כדי לקבל הערות. "זה לא יהיה הליך מהיר, כי זו הצעה גדולה. המסך לא יוחשך בחודשים הקרובים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנון. מועצה מפקחת
מתוך אתר הכנסת
מומלצים