שתף קטע נבחר

ראש בראש: דרהי ובן דב נלחמים על 012 סמייל

איש העסקים הצרפתי ובעל השליטה בפרטנר כבר החלו במגעים עם שאול אלוביץ' לרכישת פעילות סמייל. העסקה צפויה להיסגר בתוך שבועיים לכל היותר

החל המירוץ לרכישת השליטה ב־012 סמייל. ל"כלכליסט" נודע כי חברת פרטנר ואיש העסקים היהודי-צרפתי פטריק דרהי כבר החלו כבר במגעים ראשוניים מול שאול אלוביץ' לרכישת הפעילות של 012 סמייל. החברה, המנוהלת בידי סטלה הנדלר, עוסקת באספקת שירותי טלפוניה בינלאומיים, חיבור לאינטרנט מהיר, שירותי טלפוניה קווית ועוד.

  

עוד נודע כי אלוביץ', המעוניין למכור את הפעילות במהירות, העביר מסר ברוח זו לשני הצדדים וההערכות סביב המגעים הן כי תוך שבוע-שבועיים יוחלט על הרוכש והעסקה תסוכם. המחיר שאלוביץ' דורש ידוע וברור: 1.2 מיליארד שקל. אלוביץ' נאלץ למכור את 012 סמייל בשל מגבלות רגולטוריות הנוגעות לאחזקה משותפת בחברה ובבזק, כשבמקביל הוא זקוק לתמורה כדי לממן את עסקת הרכישה של בזק בסכום של 6.5 מיליארד שקל. 

 

300 מיליון שקל בקופה 

בקופתה של סמייל יש כיום כ־300 מיליון שקל במזומן ובתיק ני"ע סחירים, כנגד אג"ח בהיקף של 300 מיליון שקל שהנפיקה. סכום זה ישאר בקופת החברה לאחר מכירת הפעילות וישמש יחד עם התמורה למימון עיסקת בזק. מניית סמייל עלתה שלשום בבורסה לניירות ערך בתל אביב ב־5.64%, לאחר שרשמה זינוק של 36% ביום ראשון. מניית בזק ירדה אתמול ב־0.5%, לאחר עלייה מזערית של 0.2% ביום ראשון.

 

 

אלוביץ' נפגש אתמול עם בכירי בנק הפועלים כדי לדון במתווה המימון של העסקה. על פי המסתמן, בנק הפועלים יובל קונסצוריום של בנקים זרים וישראלים, ביניהם בנק לאומי, שיממנו כ־60% מהעסקה, כלומר 4.5-4 מיליארד שקל. יתרת הסכום תגיע ככל כנראה מגיוס באמצעות אג"ח בשוק ההון בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

 

בן דב רוצה לקפוץ מדרגה 

רכישת 012 סמייל היא מהותית עבור פרטנר לאור רצונה לבצע קפיצת מדרגה בתחום התקשורת הנייחת, האינטרנט, והשיחות הבינלאומיות. רכישת סמייל תעמיד את בן-דב בראש קבוצת תקשורת במקום בראש חברת סלולאר, כפי שנתפסת פרטנר היום, ותהפוך אותה לאחת משלוש שחקניות התקשורת הגדולות לצד קבוצת בזק וקבוצת סלקום־נטוויז'ן שבבעלות נוחי דנקנר.

  

בין פרטנר וסמייל קיים כבר היום שיתוף פעולה בתחום שירותי הנדידה, כשסמייל מספקת לפרטנר את הקישור למפעילים בחו"ל. פרטנר תחזיק בכשליש מהשוק בכל מגזר במידה שתהיה זו שתזכה ב־012 סמייל.  

 

100 אלף לקוחות לכבלים 

גם עבור דרהי תהווה העסקה קרש קפיצה משמעותי. דרהי כבר רכש 32% ממניות הוט ואם ירכוש את פעילות סמייל 012 הוא יזכה במסה של יותר מ־100 אלף לקוחות בתחום הטלפוניה הקווית אשר בו רואה הוט מנוע צמיחה משמעותי. במקביל רואים בהוט את האפשרות הקורצת מבחינתם להעביר מחצית מלקוחות סמייל המשוייכים כיום לרשת האינטרנט של בזק – להוט.  

 

בחזית אחרת מנסה דרהי לרכוש את מירס במכרז ממנו פרשה 012 סמייל עם רכישת השליטה בבזק. גם בעסקה זו הוא מתמודד כעת מול נציגה אחרת מקבוצת אלוביץ, חברת פלאפון, שעוברת גם היא לידיו במסגרת עסקת בזק. בעניין זה ייתכן כי משרד התקשורת יבקש להתערב בניסיון להשפיע על זהות הרוכש של מירס. אמש העביר המשרד מכתב למירס ולחברת האם מוטורולה, ובו הוא דורש לקבל עדכון באשר למתרחש במכרז.  

 

משרד התקשורת מתערב 

במשרד התקשורת כבר הבהירו בחודשים האחרונים, באמצעים שונים, לנציגי מוטורולה כי באם תזכה חברת סלולר במכרז, אין בכוונתו לאשר את העסקה. הטענה העיקרית שמשמיעים בכירים במשרד הנה כי בכך למעשה נגרע מהשוק מתחרה פוטנציאלי לחברות הסלולר הגדולות הקיימות. פלאפון, מצדה, טוענת כי בידיה חוות דעת משפטית העשויה לגרום למשרד התקשורת ולממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן, שגם היא הביעה בעבר אי נחת מאפשרות של זכיית החברה, לאשר בכל זאת את הבעלות של פלאפון על מירס.

  

ההתפתחויות האחרונות בגזרת בזק גרמו ככל הנראה למשרד התקשורת ולשר משה כחלון העומד בראשו להבין כי לאחר פרישת סמייל של אלוביץ', עליו בנו במשרד כמי שעשוי להוות מתחרה חדש ומשמעותי בנוף הסלולר המקומי, תסריט שבו פלאפון זוכה במירס מקבל משנה תוקף מצד מוטורולה. יש לציין כי עד להשלמת עסקת בזק, לאלוביץ' אין למעשה שליטה על פעילות בזק וחברות הבנות שלה, ולכן גם הערכות לפיהן משרד התקשורת יתלה את אישור העסקה כולה בהימנעות מרכישת מירס בידי פלאפון אינן סבירות, כיוון שההחלטה על הזוכה במכרז מירס אמורה להתבצע טרם השלמת עסקת בזק.

  

מפלאפון סירבו להגיב. ממוטורולה נמסר כי עד לשלב זה לא נתקבלה אצלם הפניה המדוברת.

פורסם לראשונה 26/10/2009 22:01

 

השתתפו בהכנת הכתבה: גולן חזני וגלעד נס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
שאול אלוביץ
צילום: ישראל הדרי
מומלצים