שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד לארדואן: יחסך לישראל גורם שמחה

נשיא איראן הרעיף שבחים על ראש ממשלת טורקיה המבקר בטהרן בשל יחסו התקיף כלפי ישראל והסביר כי בשל ביקורתו "כל העמים שמחים". אחמדינג'אד אמר שאיראן וטורקיה צריכות להמשיך לשתף פעולה כדי להתגבר "על כל האיומים"

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שספג ביקורת קשה מצד ישראל על יחסו הצונן, התקבל הבוקר (יום ג') בחום על-ידי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד. "לעמדתך הברורה כלפי המשטר הציוני היו השלכות חיוביות בכל העולם וללא ספק כל העמים שמחים על כך", החמיא נשיא איראן.

 

ארדואן ואחמדינג'אד נועדו במשכן הנשיאות ודנו בהרחבת היחסים בין שתי המדינות, בגרעין האיראני ובעמדתו התקיפה של ארדואן כלפי ישראל. לדברי אחמדינג'אד, "לאיראן וטורקיה יש אינטרסים ואיומים משותפים ואם נעמוד זו לצד זו ניתן להתגבר על כל האיומים ולנצל את ההזדמנות לטובת שני העמים".  


שיחה נעימה. אחמדינג'אד וארדואן, היום (צילום: AFP)

 

הנשיא האיראני הודה לארדואן על עמדתו כלפי ישראל, ואמר כי "המשטר הציוני הוא איום כלפי כל העמים ומעוניין שלא תהיה באזור אף מדינה חזקה. היום אנחנו רואים שהפעלת כוח לא הספיקה להם בעזה, אז הם תוקפים את ירושלים הקדושה".

 

אחמדינג'אד התייחס גם למשבר הכלכלי העולמי ואמר כי מדובר בעדות למבוי הסתום שאליו נקלע המערב "גם בתיאוריה וגם בפועל. לכן מחכה העולם 

לתיאוריות חדשות. טורקיה ואיראן יכולות למלא את החלל הזה".

 

בהתייחסו לסוגיית הגרעין, אמר אחמדינג'אד: "אם לא יהיה צדק בעיות העולם לא ייפתרו". ברומזו לישראל, ציין כי "כאשר למשטר לא חוקי יש נשק גרעיני, לא ניתן למנוע מאחרים אנרגיה גרעינית לצרכי שלום". ארדואן אמר בתגובה כי "מי שרוצה פירוק מנשק גרעיני בעולם צריך בראש ובראשונה להיפטר מהנשק הגרעיני שלו".

 

מתיחות אזורית

ארדואן נחת אמש בטהרן והתקבל על ידי סגן נשיא איראן, מוחמד רזה רחימי, במשמר כבוד צבאי. ביומיים הקרובים אמור המנהיג הטורקי להיפגש עם בכירים נוספים ברפובליקה האיסלאמית. זה ביקורו השני של ארדואן באיראן בארבע השנים האחרונות.

 

ברקע לביקורו של ראש ממשלת טורקיה באיראן עומדים היחסים המידרדרים בין ירושלים לאנקרה. אתמול אמר ארדואן בראיון ל"גרדיאן" הבריטי כי אחמדינג'אד הוא "ללא ספק חבר שלנו. עד היום היו לנו יחסים טובים מאוד, ולא נתקלנו בקשיים". ארדואן שב וגינה את שר החוץ אביגדור ליברמן, ובין היתר טען כי זה איים להשתמש בנשק גרעיני בעזה.

 

ביקורו של ארדואן באיראן בא כשבועיים אחרי שארצו החליטה לבטל תרגיל צבאי בהשתתפות ישראל בעקבות פעולות צה"ל בעזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

החלטה זו גררה מחאה מצד ארה"ב, שהיתה אמורה אף היא להשתתף בתרגיל, אך טורקיה הבהירה כי תמשיך למתוח ביקורת על ישראל ללא מורא.

 

סדרת הטלוויזיה "אייריליק", שמציגה את חיילי צה"ל כקלגסים צמאי דם וכמי שמבצעים פשעי מלחמה בעזה, ושדבר שידורה נחשף ב-ynet, הוסיפה שמן למדורה הדיפלומטית, והחריפה את המשבר. משרד החוץ אף זימן את ממלאת מקום שגריר טורקיה בישראל ונזף בה על שידור הסדרה בערוץ ממלכתי טורקי.


פורסם לראשונה 27/10/2009 09:34

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברים. ארדואן ואחמדינג'אד
צילום: AFP
מומלצים