שתף קטע נבחר

מוכרים אותנו בזול

הממונה על ההגבלים העסקיים חוגגת את רווחי החברות שאישרה למזג, מבלי להסתכל בעיניים למי שמשלם את המחיר

נוחי דנקנר מוכר לאלוביץ', אלוביץ' לנוחי דנקנר: טייקונים קונים את בזק, בזק את הטייקונים שכבר גמרו לחלוב אותה, ולבייב אינו צריך למכור את ביתו בלונדון יען כי אנחנו נשלם. כאלו הם החיים בבועה משלהם. מתחתנים אלה באלה. הם לא המציאו דבר. לא כתבו מוסיקה. לא יצרו. רק קנו ומכרו בגרושים מדינה שנבנתה בדם.

 

אותם עשירים אינם יודעים איך זה לחיות כמונו, האנשים שמנסים להתקיים, בין השאר גם כדי שנוכל לתת לאדון אלוביץ' לא רק לקנות את הטלפונים שלנו אלא גם לא לוותר על אחזקותיו בנוקיה שרובנו משלמים לו על טלפוניה. פעם החברות הללו היו של הציבור, והוא זה שהרוויח מהן. כיום מוכרים אותן בזול והציבור הופך שבוי של אותם חמישה טייקונים מקומיים, שגוזרים עליו עוני. 

 

בראש הפירמידה עומדת רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים במשק. אותה רשות שהעניקה רשיון ל"צומת ספרים" הענקית, שכעת בידיה כבר ארבע הוצאות ספרים. הגברת קן שמחה וצוהלת: "מוכרים יותר"! אבל למי משלמים על זה? 

 

קן הודיעה שמצב מכירת הספרים בארץ מצוין. את קופת המצלצלים היא רואה לנגד עיניה, ולא שום דבר אחר. כך נדחק החוצה ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), שרצה לייבא לארץ את החוק הצרפתי המאפשר לסופרים להתקיים מיצירתם. רשימת הספרים הנמכרים ארבעה בגרוש מתארכת. אבל מניין יקחו חנויות הספרים הענקיות סופרים, מתרגמים ומגיהים אם המצב שהגברת קן נותנת לו גושפנקא, יימשך? מה יעשו חנויות הספרים האיכותיות הקטנות כשעוד ועוד המצאות זדוניות כשלה ימומשו?

 

קן חונקת את היצירה התרבותית ובסופו של דבר נהפוך כולנו למשרתיה של שיטה, שלפיה יוצר חייב לשלם על יצירתו ולתת לפרזיטים למנות הרווח. ובזק, "צומת ספרים" וגופים אחרים יוכלו להתעשר בלי לתרום דבר וחצי דבר לתרבות או לכלכלה הישראלית.

 

אך לפני זמן קצר זכתה האשה המופלאה עדה יונת בפרס נובל בכימיה. אולי גם מפני שלמדה פה בימים שלימוד, מדע ותרבות היו ערכים יותר חשובים מאשר איך להעשיר את בעלי ההון והקרטלים המתהווים כאן. היא למשל למדה בתיכון חדש. פעם היו בתי ספר כאלה שלימדו יצרתיות. עוצמה נפשית. מדע. תרבות. אף אחד משועי הארץ וחוריה לא עשה מה שיונת עשתה, אבל אני לא סבור שהיא קמה בבוקר כדי לקנות את תנובה או למכור את בזק.

 

האם אלוביץ' יוריד את מחיר השיחות בבזק כמו שעושה "צומת" כדי שנשלם פחות? האם התיאטרון יוכל להתקיים אם כרטיסים יעלו שני גרוש ואם קונצרטים יעלו חמישה? מדוע ספרים שניתן להשאילם לחברים ולקרוא בהם שוב אינם יכולים להעניק ליוצריהם מאית ממה שהגברת קן נותנת ל"צומת ספרים" להרוויח עליהם? מדוע יכול אדם לקנות ספל קפה בכך וכך גרושים ולא לשלש ולקנות ספר שעמלו עליו שנה-שנתיים?

 

כולנו פוחדים. הולכים בתלם. הגברת קן אינה הבעיה. היא הסימפטום. היא מאפשרת לטייקונים להלך עלינו אימים ולקנות אותנו בזול. היא לא אמרה מילה וחצי מילה על כך שהיוצרים בכל תחום שהוא, מדע (שנובלים הוא כבר לא יביא) תרבות, עבודת ידיים - יהפכו עניים מרודים.

 

הפכנו לחברה אוכלת גאוניותה. תרבותה. מדעניה. קן אינה מכירה את הימים שיצרנו חברה שכיבדה את הפועלים, את העושים ולא את מוצצי לשד הארץ אל מלתעותיהם המדמימות מהכסף שלנו. אבוי למדינה שהיו לה בן גוריון ושרת ובגין, והיום שולטיה הם קן והטייקונים שלה, שכה זרים לממלכה העברית שהקמנו כאן, ושמוכרים אותנו בה לאבדון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
הממונה על ההגבלים, רונית קן
צילום: ששון תירם
מומלצים