שתף קטע נבחר

אחרי ביקור ברק בצפון: קטיושה באצבע הגליל

סמוך לשעה 19:20 נשמע קול נפץ באצבע הגליל, מבדיקה התברר כי מדובר בקטיושה בקוטר 107 מ"מ. בלבנון דיווחו כי הרקטה נורתה מהכפר חולה. עדת ראייה: "שמענו שריקה ואחרי כמה שניות פיצוץ עז. כשסובבנו את הראש הבחנו בגיצים ועשן שעולים ממטע". צה"ל שיגר פגזים לעבר מקור הירי

השקט הופר בצפון - זמן קצר לאחר ששר הביטחון סיים ביקור בגבול: רקטת קטיושה, ככל הנראה בקוטר 107 מ"מ, התפוצצה הערב (יום ג') באצבע הגליל. לא דווח על נפגעים או נזק. בתגובה ירה צה"ל יותר מעשרה פגזים לעבר המקום ממנו שוגרה הרקטה. בצה"ל הדגישו כי האירוע הסתיים וכי אין צורך להישאר במקלט.

 

סמוך לשעה 19:20 נשמע קול נפץ באצבע הגליל, מבלי שהיתה אזעקה, מפני שהיא נוטרלה. הפיצוץ גרם לשריפה, שהתפשטה לעבר קוצים, מטע סמוך וחורש טבעי. שני צוותי כיבוי מקריית-שמונה מנסים להשתלט על הלהבות. גורם ביטחוני בלבנון הודיע כי רקטה נורתה מהכפר חולה שבדרום המדינה, שם התפוצצו אמצעי האזנה שנחשפו מתחת לקרקע. גורמי ביטחון בישראל מעריכים כי חיזבאללה לא אחראי לירי, אלא מדובר בארגון פלסטיני קטן. אנשי יוניפי"ל צפויים להגיע למקום הנפילה, וצה"ל הגיש תלונה רשמית על הירי.


זירת נפילת הקטיושה (צילום: אביהו שפירא)

 

אתי, תושבת האזור, היתה קרובה מאוד למקום הפיצוץ: "יצאתי יחד עם חבר לריצה, במסלול שמתחיל בקריית שמונה. שמענו שריקה ואחרי כמה שניות פיצוץ עז. כשסובבנו את הראש הבחנו בגיצים ועשן שעולים ממטע לא רחוק מאיתנו. אחרי שנים רבות שאתה חי כאן בצפון מיד הבנו במה מדובר. אחרי כמה דקות הגיעו כוחות משטרה, מד"א וכיבוי אש שניגשו למקום הנפילה".

 

מרים, תושבת אחד היישובים בגליל העליון, סיפרה ל-ynet: "בעלי ואני היינו בבית, כשלפתע נשמע קול נפץ. כאנשים המורגלים להתגורר באזור כזה ישר הבנו שמדובר בנפילת קטיושה. שמחנו לשמוע שלא היו נפגעים והנפילה הייתה בשטח פתוח. בעלי יצא לחפש איפה זה נפל בדיוק. לצערי, אי אפשר לדעת אצל השכנים האלה מצפון מתי הם זורקים את הרקטות. כל פעם שבא להם - הם פשוט לוקחים משגר ומעיפים. את הדי הפיצוצים אנחנו שומעים היטב".

 

"מנסים לגרור אותנו"

ראשי הרשויות בגבול הצפון, שיבחו את האיפוק שמפגין צה"ל. יו"ר פורום ראשי קו העימות בצפון וראש המועצה האזורית מעלה יוסף, אבי קרמפה, אמר: "הירי הזה מטריד, אבל צריך לקחת בחשבון שמעת לעת אנו ניאלץ לעמוד מול מצב דומה. ייתכן שמישהו מנסה לגרור אותנו, אך אני מגבה את הדרך בה בוחר צה"ל להגיב ולא להסלים ולגרור לתגובה חריפה או למלחמה, על כל רקטה שמשגורת אל הצפון. הירי הערב נותן תזכורת גם לממשלת ישראל שקו העימות בצפון קיים ושכל תקציב שעליו אנו נאבקים למען התושבים הוא חיוני. ראשי הרשויות החברים בפורום מגבים את צה"ל, שדואג לעדכן אותנו מעת לעת על כל התפתחות בגבול".


בוחנים את שרידי הרקטה (צילום: אביהו שפירא)

 

מוקדם יותר סייר שר הביטחון, אהוד ברק, בגבול הצפון. הוא התייחס למצב באזור: "יש פה מסביב לא רק ידידים, אלא גם אויבים. אנחנו מתפתחים כל הזמן בנושא ההגנה ובכל פעם שצריך גם נלחמים. אנחנו בשרשרת מלחמות מאז מלחמת השחרור ועד מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה. ישראל לא מהססת ועושה הכול כדי לעשות שלום, ואי אפשר לעשות במזרח התיכון שלום אם אין לך את הצבא הכי חזק. כשיד שמאל פותחת כל דלת ומחפשת אחר השלום, יד ימין נמצאת עם האצבע על ההדק, מוכנה לכל אפשרות בכל רגע".

 

הפעם האחרונה בה התפוצצו קטיושות בצפון - היתה באמצע החודש שעבר.

 שתי רקטות, ככל הנראה בקוטר 122 מילימטר, נפלו בשטחים פתוחים ואחת מהן אותרה סמוך לאחד הקיבוצים בגליל המערבי. זמן קצר אחרי הירי, הגיש צה"ל תלונה רשמית לכוח יוניפי"ל, המוצב בגבול ישראל-לבנון.

 

ב-21 בפברואר נפלו שתי רקטות סמוך לבית ביישוב בגליל המערבי וכתוצאה מכך נפצעו שלושה בני אדם באורח קל ושניים לקו בחרדה. נזק נגרם למבנה. גורמים בלבנון מסרו אז כי רקטה נוספת שנורתה התפוצצה בשטח לבנון. גם אז הגיב צה"ל באש לעבר מקורות הירי.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי הקטיושה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים