שתף קטע נבחר

דו"ח: על ישראל לעצור את רכישת "יהלומי הדמים"

ישראל, לבנון, איחוד האמירויות, גינאה וליבריה נמצאות בסירה אחת. צוות מומחים של האו"ם מצא את כולן כמדינות הרוכשות יהלומים הנכרים באופן לא חוקי בחוף השנהב, ובכך מעודדות את סחר הנשק של המורדים ואת ניצול האוכלוסיה המקומית

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם ברכישת "יהלומי דמים" בחוף השנהב - כך עולה מדו"ח שפרסם אמש (יום ג') צוות מומחים של האו"ם העוסק גם ההתפתחויות הפוליטיות ובסחר הנשק הלא חוקי במערב אפריקה.

 

בדו"ח לא מחמיא, שיוגש למועצת הביטחון של האו"ם, נקראות ישראל, לבנון, איחוד האמירויות, גינאה וליבריה להגדיל את מאמציהן לעצור את קניית היהלומים הלא חוקיים מגורמים שונים בחוף השנהב. זאת, כיוון שהכספים המשולמים עבורם משמשים במרבית המקרים לקניית אמצעי לחימה.

 

"יהלומי דמים" הם יהלומים הנכרים באופן לא חוקי על-ידי מורדים במדינות שונות באפריקה ומשמשים למימון פעילותם. למעט חוף השנהב, תופעה זו נפוצה גם בבוצואנה, סיירה לאון וליבריה. במקרים רבים משיגים המורדים את היהלומים הללו באמצעות מעשי רצח וניצול האוכלוסיה המקומית.

 

הסחר ביהלומים, המשמש כאמור במקרים רבים לקניית נשק, מפריע לאמברגו הנשק ולסנקציות הנוספות שמטיל האו"ם על חוף השנהב.

 האמברגו הוטל ב-2004 עקב הפרות חוזרות ונשנות של הסכם הפסקת האש שנחתם בין הממשלה למורדים ב-2003. יצויין כי האמברגו על רכישת יהלומים הנכרים בחוף השנהב בוטל ב-2005.

 

בסוף נובמבר אמורה חוף השנהב לקיים מערכת בחירות ראשונה, מאז נחתם הסכם השלום בין הנשיא לורן גבגבו למורדים ב-2007. ואולם נציגי האו"ם וגורמים צרפתיים המלווים את תהליך הבחירות מדווחים כי שורה של דחיות בהכנות לקראת הבחירות - לא יאפשרו את קיומן בזמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אילוסטרציה
צילום: איי אף פי
מומלצים