שתף קטע נבחר

אליאור חן נחת בישראל, בטיסה הטיחו בו "חלאה"

המצוד נגמר, ההסגרה הושלמה: כבול באזיקים נחת בארץ "הרב" אליאור חן, מי שלפי החשדות הנחה את חסידיו להתעלל קשות בילדים. בברזיל הוא הספיק להשתולל, קצין משטרה הודיע למקומיים שמעתה מדובר בשטח ישראלי לכל דבר. ישירות מכבש המטוס הוא הועבר לחקירה במשטרת ירושלים

שנה וחצי הוא לא דרך בישראל, מאז נחרדה המדינה לשמוע על המעשים הבלתי נתפשים שלכאורה יזם - התעללות קשה בילדים. בצהריים (יום ד'), הגיעה הבריחה לקצה. "הרב המתעלל" אליאור חן נחת בארץ, אחרי 14 שעות של טיסה מברזיל בליווי שוטרים.

 

חן הועבר בניידת משטרה ישירות לתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים, שם ייחקר. ביממה הקרובה יובא גם לבית משפט השלום בעיר, להארכת המעצר.


אכל ובעיקר שתק בטיסה (צילום: דנה קופל)

  

לפני הטיסה, חן השתולל בשרוול העלייה למטוס, לשם הובא ראשון, טרם כניסת הנוסעים האחרים. הוא צעק בעברית שצו ההסגרה אינו חוקי.

השוטרים הברזילאים שליוו אותו גילו אפס סבלנות, ומיהרו להשתלט עליו. קצין המשטרה הישראלי הודיע להם שמעתה מדובר בשטח ישראלי לכל דבר - והוא לוקח את החסות על החשוד.

 

חן הושב שלוש שורות מהסוף, צמוד לחלון. ליוו אותו לכל אורך הטיסה נציגי משטרות ישראל וברזיל. הוא קם מדי פעם לשירותים בליווי צמוד, אכל ובעיקר שתק. מעת לעת ניגשו אליו נוסעים סקרנים, צילמו אותו וכינו אותו בשמות גנאי. "אתה חלאה", קראו לעברו.

 

יובל, שהיה על טיסת "אל על" מסאו פאולו, ישב ממש מאחורי חן. "הוא לא תיקשר עם אף אחד, רק ישב וקרא בספרי קודש במשך כל השעות". תרזה לוין, נוסעת נוספת, סיפרה שההתקהלות סביבו "נראתה כמו גן חיות", עם כל הצילומים. משך רוב הזמן חן לא היה אזוק, אך לקראת הנחיתה הוא נכפת שוב, והורד מהפתח האחורי - כאשר שאר הנוסעים יוצאים מזה הקדמי.  

 

בית המשפט מחכה לו

במרס 2008, עם התפוצצות הפרשה, נמלט חן מהארץ לקנדה ומשם לדרום אמריקה. צו מעצר בינלאומי הוצא נגדו, אשתו נעצרה, ובמאי אשתקד גם חן עצמו. מאמצי ההסגרה, באמצעות הסכם "אד-הוק" מול הברזילאים, נגמרו היום בהצלחה אחרי הליכים ממושכים.

 

בפרקליטות מחוז ירושלים מוכנים להגעתו, וכבר שוקדים על הכנת כתב האישום,

בתום חקירת המשטרה. בפרקליטות אמרו כי חומר הראיות בעניינו של חן מוצק, וגם אם ישתוק בחקירה יש מספיק ראיות כדי להגיש נגדו כתב אישום ואף להרשיעו.

 

במחלקה הבינלאומית בפרקליטות מסמנים היום 'וי' גדול. עו"ד גלעד סממה ליווה את ההליך לכל אורכו וסיפר היום ל-ynet על נתיב הבריחה והמאבק הממושך. בים היתר תיאר את הרגע בו שופטי העליון בברזיל הודיעו על החלטתם. "עורך הדין שלנו, שישב שם עם סלולרי, התחיל לסמס: 0:1, 0:2 לטובתנו, 0:3 לטובתנו, עד 0:5. ידעתי שצריך רוב של שישה וחיכיתי, אבל היה שקט 20 דקות. ואז קיבלתי את הטלפון - שכולם הצביעו בעד. הייתי ברחוב בתל-אביב וקפצתי מאושר".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוב על אדמת ישראל
צילום: דנה קופל
על המטוס, אמש בברזיל
נציג המשטרה בברזיל אחרי המעצר
צילום: AP
מומלצים