שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: נורות פלורסנטיות חסכניות - עלולות לסרטן

  בשנים האחרונות ממליצים לנו לעבור לנורות הפלורסנט החדשות, שצורכות הרבה פחות חשמל מהרגילות, אולם דו"ח שחיבר מנהל המרכז להערכות סיכונים במכון גרטנר מגלה - הנורות החסכניות עלולות לפלוט קרינת UV מסוכנת

  משרד הבריאות דן וצפוי לאשר המלצות מקצועיות לפיהן חשיפה של מעל שעה לנורות חסכוניות (נורות פלורוסנט הנקראות בישראל PL) עלולה לחשוף את האדם לסיכונים בריאותיים.

   

  את ההמלצות חיבר ד"ר אלי שטרן מנהל המרכז להערכות סיכונים במכון גרטנר שהעביר את המלצותיו למשרד הבריאות. מההמלצות עולה כי מי שחשוף לנורה חסכונית לפרק זמן העולה על שעה ונמצא במרחק של עד 30 סנטימטרים מהנורה עלול להיחשף לקרינה אולטרה סגולה (UV) שהיא חלק מהקרינה המזיקה של השמש מעל לספים הבינלאומיים המותרים.

   

  בנוסף מצטט נייר העמדה המלצה של האיחוד האירופי לפיה שדות ה-UV עשויים להיות מופחתים לרמות זניחות כאשר משתמשים בנורות שעליהן שכבת זכוכית נוספת המהווה מיגון.

   

  ד"ר שטרן ציין כי "לא נעשו מחקרים אפידימיולוגיים הבודקים שכיחות של סרטן עור באוכלוסיות שנחשפו לנורות פלורוסנט חסכוניות". עם זאת החשיפה לקרינת UV ידועה כאחד מגורמי הסיכון להתפתחות סרטן עור.

   

  עוד ציין שטרן: "החלטנו לאמץ את עיקרון הזהירות המונעת, להגביל חשיפה לנורות כאלו כאשר משך החשיפה צפוי לעלות על שעה אחת ביממה והאדם צפוי להיות במרחק 30 סנטימטרים או פחות מאותה נורה. אנחנו ממליצים להרחיק את הנורות האלו למרחק של 30 סנטימטרים לפחות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חסכוני, אבל לא בטוח בריא
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים