שתף קטע נבחר

בכנסת: ירושלים עוד לא "בירת היהודים"

זבולון אורלב ביקש לעגן את בירת הנצח של עם הנצח גם בחוק - אבל העבודה סיכלה הצבעה. קדימה הצטרפה לחגיגה

הצעה שזכתה לתמיכה בממשלת אולמרט - נתקלת בקשיים משמאל דווקא בעידן נתניהו. מליאת הכנסת הייתה אמורה להצביע היום (ד') על הצעת חוק של ח"כ זבולון אורלב שביקשה לקבוע בחוק כי ירושלים היא לא רק "בירת ישראל", אלא גם בירת "העם היהודי". בסדר היום הראשוני של הכנסת שהופץ השבוע הופיעה הצעת החוק - ומשמעות הדבר היא כי הייתה כוונה להעלותה לקריאה טרומית. אלא שהיום, לפתע, "נעלמה" הצעת החוק מסדר היום המתוקן והיא לא תעלה לבסוף להצבעה.

 

אז מה קרה בדרך? "לצערי", אמר ח"כ אורלב ל-ynet, "הנהלת הקואליציה הודיעה לי שמכיוון שמדובר בשינוי של חוק יסוד ויש שרים במפלגת העבודה שמתנגדים להצעת החוק - לא אוכל

להעלותה השבוע, עד לניסיון להגיע להסדר בעניין".

 

לדבריו, "הצעת החוק הזו היא ללא ספק חלק ממדיניות הממשלה. ראש הממשלה דיבר לפני הבחירות וגם אחריהן לא אחת על חשיבות ירושלים כבירתו של העם היהודי. והנה, עכשיו לפתע הקואליציה גוררת לצערי רגליים".

 

"עד לניסיון להגיע להסדר בעניין", הוא מבטיח, "אני מבחינתי מתחייב למצוא את הדרך להעלות את החוק להצבעה על אפה ועל חמתה של מפלגת העבודה. הצעת החוק הזו היא הצהרתית אבל חשובה מאין כהומה כדי לחדד ולעגן את מעמדה של ירושלים כבירת הנצח של העם היהודי".

 

אורלב תקף בחריפות את מפלגת העבודה ואמר: "מדובר בבגידה והפניית עורף לערכים הציוניים ולדרכו של בן גוריון שקבע את ירושלים כבירת המדינה נגד דעת כל מדינות העולם". יש לציין כי הצעת החוק זהה כבר אושרה בקריאה טרומית בכנסת הקודמת, בין היתר בתמיכה של חברים מסיעת העבודה.

 

השר יצחק הרצוג מהעבודה מסר בתגובה כי "מדובר בדמגוגיה זולה. אף אחד

 לא ייתן לנו ציונים על אהבת ירושלים, לא במלל מיותר אלא במעשים. כל מי שעיניו בראשו ועוסק היום בתחום המדיני מבין שאין להצהרות הללו שום ערך והן רק מזיקות לעניינה של ירושלים. אנחנו לא נגד העיקרון - ירושלים היא בירתו של העם היהודי, והיא לא צריכה לקבל בשביל זה תואר בחקיקה. עדיף שאותם מחוקקים שירושלים בגרונם ידאגו להקצאת למשאבים לעיר. בעיתוי הנוכחי שבו ישראל נמצאת במאבק מדיני קשה ומורכב שמנסים לנגח את ירושלים בירתנו הקדושה בדרכים שונות אין צורך בהצהרות הללו אלא במעשים".

 

חבר הכנסת רוני בר-און (קדימה) אמר בתגובה כי "ממשלת נתניהו ממשיכה להתחזות ולזגזג. הצעת חוק שסביבה יש קונצנזוס שלם, זזה הצידה בלי סדר יום, בלי דיון ובמחשכים. הכל כדי לרצות אלמנטים בקואליציה בשם השרידות הקדושה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "ההצעה היא חלק ממדיניות הממשלה"
צילום: גיל יוחנן
הרצוג. "דמגוגיה זולה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים