שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הח"כים מתכוונים לקרוא למרד על מס הבצורת

הייקור המתוכנן של תעריפי המים ב-50% בינואר, כדי לממן את ההתפלה, גרר ביקורת ציבורית וצפוי לעורר עוד מאבק בכנסת. בינתיים מתארגנים הח"כים וקוראים לציבור שלא לשלם את מס הבצורת. הם פנו ליועצת המשפטית של הכנסת שהבהירה שהם עדיין ייהנו מחסינות

מספר חברי כנסת בראשות חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) מתכוונים לקרוא בקרוב לציבור לצאת ב"מרי אזרחי" נגד מס הבצורת. ח"כ תירוש מגבשת בימים אלה מסמך שיקרא לאזרחי ישראל שלא לשלם את מס הבצורת. במסמך יובאו "הצעות" להימנע מתשלום חשבון המים.  

 

תירוש אף פנתה למחלקה המשפטית של הכנסת בבקשה לדעת האם תעמוד לחברי הכנסת חסינות אם יקראו למרי אזרחי. עמדת המחלקה המשפטית של הכנסת הייתה שאין מניעה שחברי הכנסת יעשו זאת, וכי אין מניעה שבמסגרת מחאה נגד חוק - חברי הכנסת יקראו לציבור "להצביע ברגליים". במאבק הזה עתידים להשתתף חברי הכנסת אורית זוארץ (קדימה) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל). ח"כ נוסף, אורי אריאל, אמר כי ישקול להצטרף לקריאה למרי אזרחי רק במידה וניסיונות חקיקה לביטול החוק לא יצלחו.

 

 

ח"כ שי חרמש תקף בחריפות את יוזמת חברתו לסיעה: "מדובר בפופוליזם זול שאין מאחוריו אפילו בדל של מחשבה, למעט רצון ליצירת ספין תקשורתי. קריאה להפרת חוק אינה עולה בקנה אחד עם דמוקרטיה. ברגע שנחקק חוק הוא מחייב את כל האזרחים - וקריאה להפרת חוק מסכנת את אושיות הדמוקרטיה.

 

"כיו"ר הלובי החקלאי, בוחריי הם אולי הנפגעים העיקריים מהמחסור במים אבל לא היה עולה במוחי הרעיון ללמדם כיצד להפר את החוק ולהתחכם לו. בנוסף, יש בכנסת גורמים קיצוניים שקריאה להפרות חוק על ידי מחוקקים תתן להם לגיטמציה לקרוא בעתיד גם הם להפרות חוק בנושאים מדיניים ופליליים, חבל מאוד שתירוש משמשת פלטפורמה לכך", דברי חרמש.

 

ח"כ אחמד טיבי אמר אמש ל-ynet: "מדובר בחוק לא סביר שמצריך מהלך לא שגרתי של קריאה לאי יישומו. יש לרוקן את החוק מתוכן עד לביטולו. זה חוק המנוגד לאינטרס הציבורי. כשלון הממשלה בניהול משק המים אסור שיוטל על האזרח הפשוט. על הממשלה לגביר את התפלת המים כפתרון נוסף".

 

במקביל למסמך של תירוש, ינסו חברי כנסת לקדם בכנסת הצעות חוק שכבר הוגשו לביטול המס. את אחת ההצעות העלתה ח"כ מירי רגב (ליכוד), שניהלה בעבר קרב מוצלח בתוכנית להטיל מע"מ על פירות וירקות. אתמול היא קראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבטל גם את החלטת רשות המים לייקר את תעריפי המים ב-50 אחוז מינואר 2010.

 

רגב מבקשת מראש הממשלה להעלות את הנושא לדיון בישיבה השבועית של הסיעה ביום שני הבא. "נראה לי מובן מאליו כי האזרח אמור לשלם מחיר עממי ואחיד על המים שהם מצרך קיומי", נאמר במכתבה לראש הממשלה.

  

רגב מציינת כי הבינה שמנהל רשות המים, אורי שני, עומד על התייקרות התעריף הבסיסי ב-50 אחוז, כדי לממן את מערכת התפלת המים. "אין לי ספק שההתפלה עולה הרבה כסף, אך לא ייתכן שאזרחי המדינה ישלמו על מחדלי ממשלות ישראל בניהול משק המים שגרמו לפיגור הממושך בפיתוח מערכת ההתפלה, בעיקר בימים אלה שהציבור נמצא במציאות כלכלית מכבידה". תשובת נתניהו טרם התקבלה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
קריאה למרד. ח"כ תירוש
צילום: עופר עמרם
מסתערת על המים, אחרי המע"מ על הירקות
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים