שתף קטע נבחר

גשם הוא לא תמיד ברכה

לכבוד הגשם שטרח להופיע, מומחי מכון התקנים נותנים לכם צרור עצות כיצד למנוע ממנו לחדור ולהזיק לבתים

לכבוד סוף השבוע החורפי הראשון השנה, אנחנו מביאים לכם מספר עצות ממומחי מכון התקנים הישראלי, כדי לסייע לנו לעבור את החורף בשלום, ללא רטיבויות מיותרות וצורך בסיוד התקרה מיד עם בוא האביב.

 

סימנים של נזקי רטיבות בדרך כלל מופיעים בתוך הבית, אבל מקור הנזקים הללו הוא בדרך כלל חיצוני לבית. לכן רצוי לבדוק את הבית מבחוץ לפני תחילת החורף, או לאחר תקופה ללא גשם.

 

בדקו את ציפוי הקירות והבידוד שלהם

ציפוי המבנה - כאשר הציפוי החיצוני של קירות המבנה הוא שפריץ יש לבדוק אם קיימים בו סדקים. את הסדקים צריך לתקן על מנת שלא יכנסו דרכם מים ויגרמו לרטיבות בקירות. בנוסף לכך, מידי כמה שנים כדאי למרוח את הקירות בחומר ציפוי הנקרא סילוקסן (Siloxan) - לאיטום מפני חדירת מים. יש לבדוק כי חומר האיטום, שנמצא מסביב לפתחים דוגמת חלונות, במצב תקין.

 

כאשר הציפוי החיצוני של קירות המבנה הוא מאבן או מאריחי קרמיקה, יש לבדוק את המרווחים בין האבנים ולוודא שהם מלאים. במידה ולא, יש למלא את המרווחים. כאשר המרווחים לא מלאים המים עלולים להיכנס דרכם ולגרום לרטיבות בקירות.

 

בידוד תרמי - רטיבות מסוג אחר בקירות הבית יכולה להיגרם גם כתוצאה מחוסר בידוד תרמי (מערכות בידוד תרמי נועדו למנוע מעבר אנרגיה של חום וקור דרך מעטפת הבניין) לכן כשמחממים את הבית רצוי להשאיר חלון פתוח כדי שהעיבוי, הנוצר מתהליך החימום, לא יגרום לכתמי רטיבות ועובש בקירות.

 

אל תזניחו את הגג

גג המבנה - הגג הוא מקום המועד לפורעות בכל הנוגע לרטיבויות. ישנם שני סוגים נפוצים של גגות: גג שטוח וגג רעפים. לגבי גג רעפים יש לבדוק כי הרעפים בגג אינם שבורים או סדוקים. חשוב גם לבדוק אם הרעפים בקצה התחתון של הגג (רעף ראשון) מקובעים, כל רעף ורעף, לשלד הגג כדי שלא יעופו ברוחות החזקות. יש לנקות את הגג, לפני הגשם, ממפגעים כמו מסמרים, כדורים ופסולת.

 

המפגעים בגג גורמים להצטברות של מים סביבם, במקום שהמים ירדו ישירות למרזב הם מחלחלים וגורמים לרטיבות ובמקרה הגרוע להצפה. לפני יום גשום יש לזכור לסגור את הפתחים של עליית הגג. לגבי גג שטוח, חשוב לבדוק לפני הגשמים את התקינות של שכבות האיטום. במקרה של חשד לגבי התקינות יש להיעזר במומחה לאיטום גגות. יש לנקות את פתחי יציאת המים אל המרזבים.

 

מרזבים - את המרזבים של הבית חייבים לשמר נקיים כדי שהמים יזרמו בהם בצורה מהירה וחלקה, מרזב סתום יכול לגרום להצפה. כדאי לשים רשת בפתחי המרזב כדי שלא יכנסו לתוכו אביזרים שיגרמו להאטה של זרימת המים או להצפה.

 

שיפועים - בבתים צמודי קרקע, קומת קרקע ודירות גן יש לבדוק את שיפועי הריצוף מכיוון החצר אל הבית. שיפועים המכוונים אל הבית עלולים לגרום להצפה של הבית מימי הגשם הנאגרים בחצר לכן, יש לשפר מראש את השיפועים.

 

אביזרים המותקנים על הגג - יש לבדוק את האביזרים הנמצאים על הגג, כמו: אנטנות, דודי שמש , כבלים ומזגנים. יש לוודא שהחיבורים שלהם אל הבית אטומים כך שלא חודר דרכם מים ושלא פגעו בעת התקנתם באיטום הגג. כדאי לבדוק גם את יציבותם של האביזרים, כדי שלא יעופו במקרה של רוחות חזקות.

 

מירב קריסטל השתתפה בהכנת הכתבה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקדימו בדיקה לנזק
צילום: גולן גיל
מומלצים