שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מנכ"ל משרד רה"מ יבדוק את מהלך ייקור המים

רה"מ נתניהו הורה למנכ"ל משרדו לבחון את כל הסוגיות הקשורות לרפורמה המתוכננת במשק המים, שתגרור ייקור ניכר של התעריפים. אייל גבאי ייפגש עם מנכ"לי האוצר והתשתיות בנושא. בחזית מס הבצורת: דרישותיו של ח"כ גפני לתיקונים שיגמישו את החוק התקבלו

הדי הביקורת הציבורית סביב ייקור תעריפי המים בכ-50 אחוז, והקריאות בכנסת למרד תשלומים סביב מס הבצורת הגיעו עד לשכת ראש הממשלה. היום (ה') הטיל בנימין נתניהו על מנכ"ל משרדו, אייל גבאי, להתערב בנושא ולבדוק לעומק את כל סוגיית הרפורמה במשק המים, כדי להגיע בהקדם לסיכומים שיהיו מקובלים על כל הצדדים המעורבים בנושא.

 

גבאי יזמן בקרוב דיון בנושא בהשתתפות מנכ"לי משרד האוצר ומשרד התשתיות וראש רשות רשות המים. בפגישה תשתתף גם ח"כ מירי רגב (ליכוד) שהודיעה במקביל כי תקפיא לעת עתה את הצעת החוק שלה לקבוע מחיר עממי ואחיד למים, כמצרך קיומי.

 

ועם זאת, רגב לא נסוגה עדיין מכוונתה לרתום את סיעת הליכוד למאבקה. בכוונתה להעלות את הנושא בישיבה השבועית של הסיעה ביום שני, שם גם תודה לנתניהו על התערבותו.

 

מס הבצורת: התקנות יוגמשו; המכסות יגדלו

גם בחזית המאבק במס הבצורת יש התפתחות: הצוות המשותף של רשות המים וועדת הכספים שטיפל בחוק המס לפני שלושה חודשים צפוי לקבל בשבוע הבא את דרישת יושב ראש ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ולהכניס תיקונים שונים בחוק. בין היתר מדובר על הכנסת סעיף האומר כי החוק יוקפא אם יהיה חורף גשום שיעשיר את מאגרי המים התת-קרקעיים.

 

 

שאר התיקונים עוסקים בביטול הדרישה למסמכים רפואיים מצרכני מים נכים, ובקביעת מכסת מינימום של צריכת מים ליחידת דיור של ארבע נפשות, גם אם הדיירים לא עדכנו את ספק המים בדבר מספר צרכני המים במקום.

 

חילופי עקיצות בכנסת סביב מרד מס הבצורת

שאר חברי הכנסת גילו בתוך כך עד כמה יכולה המחלוקת סביב מס הבצורת לשמש להם במה ציבורית אוהדת. הבוקר דווח על קבוצת ח"כים בראשות חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) שמתכוונת לקרוא לציבור להימנע מלשלם את מס הבצורת. במאבק עתידים להשתתף חברי הכנסת אורית זוארץ (קדימה) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), וח"כ אורי אריאל אמר כי ישקול להצטרף.

 

עמיתה של תירוש לסיעה, ח"כ שי חרמש, כינה את המהלך "ספין פופוליסטי", ואמר ש"קריאה להפרת חוק אינה עולה בקנה אחד עם דמוקרטיה. ברגע שנחקק חוק הוא מחייב את כל האזרחים - וקריאה להפרת חוק מסכנת את אושיות הדמוקרטיה".

 

יושב ראש הכנסת, ח"כ רובי ריבלין מתח גם הוא ביקורת על יוזמת המרד. "במקום שחברי כנסת יפעלו נגד החוק הקיים, מוטב שינסו לשנות אותו אם יש להם ביקורת עליו. תפקידו של ח"כ איננו ללמד את הציבור כיצד למרוד נגד החוק, אלא לפעול לשינויו אם הוא סבור שיש מקום לתיקון", דברי ריבלין.

 

יושב ראש צוות התגובות של הליכוד, ח"כ אופיר אקוניס, תקף גם הוא, ובחריפות את יושבת ראש קדימה ח"כ ציפי לבני, משום שלא התנערה מקריאות חברת סיעתה רונית תירוש שלא לשלם את מס הבצורת.

 

"כל עוד הגברת לבני מתבצרת בשתיקתה, ססמאות על פוליטיקה נקייה מתאדות במבחן המציאות", אמר אקוניס. "כאשר חברי מפלגתה קוראים למרד מיסים, לבני הייתה צריכה להיות הראשונה לגנות את המהלך האנטי דמוקרטי הזה".

 

בתגובה לדברי אקוניס אמרו בקדימה: "מוטב שהליכוד, במקום להטיל רפש, יתחיל להסביר עניינית לאזרחי ישראל מדוע הוא גוזר עליהם מדי יום את גזירות המיסים הבלתי נתפסים הללו, שכל מטרתם לממן שרים וסגני שרים לענייני כלום. קדימה כבר הגישה הצעת חוק לביטול היטל המים ותלחם בכל הכלים העומדים לרשותה נגד המס הזה שראוי להקרא מס הבצורת הפוליטית של ממשלת נתניהו". ועם זאת, לבני עצמה טרם התייחסה לנושא.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יבדוק. גבאי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דודי ועקנין
הדרישות התקבלו. גפני
צילום: דודי ועקנין
מומלצים