שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חדש על המסך: ילדים למען נשרים בגולן

  סדרת הרפתקאות חדשה שעולה היום (א') בערוץ "לוגי" עוקבת אחרי מסעם של חבורת ילדים בשמורת גמלא הנאבקת להצלת נשרים בסכנת הכחדה ומלחמתה בגנבי חיות בר. "אני לא חושבת ששמירת טבע היא נושא "קשה לעיכול" עבור ילדים", אומרת תסריטאית הסדרה "נשרים"

  מצבם של מלכי השמיים, הנשרים המקראיים בצפון הארץ בכי רע. האוכלוסיה המעטה שנותרה עדיין לא התאוששה מההרעלות הקשות שגבו את חייהם של עשרות דורסים בוגרים וגוזלים. רק השנה אותרו כ-245 נשרים בספירה הארצית שערכה רשות הטבע והגנים. בעוד שהאוכלוסיה בדרום יציבה למדי, בצפון הקינונים מועטים ומספר הנשרים בירידה.

   

  בסדרת הילדים החדשה "נשרים" שתשודר היום (א') בערוץ "לוגי", רקחו שילוב קליל בין חיות בסכנת הכחדה להרפתקאותיהם של שלושה ילדים בכיתה ה', שהחליטו להתגנב ללא ידיעת הוריהם למחנה קיץ של תלמידי תיכון, שהגיעו לחקור את הנשרים בשמורת גמלא. במהלך הדרך הם לומדים להכיר את הנשרים וחיות הבר באזור, נלחמים בגנבי חיות בר, חווים הרפתקאות מסעירות והכל על רקע נופיה המרהיבים של השמורה והגולן.

   

  האם סכנת ההכחדה הקשה המאיימת על הנשרים תצליח לחלחל גם לדור הצעיר? "אני לא חושבת ששמירת טבע היא נושא "קשה לעיכול" עבור ילדים. הם אוהבים בעלי חיים, ואוהבים לצאת טבע", אומרת ל-ynet אסתר נמדר, תסריטאית הסידרה. "הטבע הוא עולם מסקרן, מסעיר וכייפי. הם אולי שוכחים זאת כשהם מבלים שעות בבית, מול הטלוויזיה והמחשב אבל קל מאוד להיזכר בזה".

   


  גם הילדים יתגייסו למען הנשרים? (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)

   

  "שמירת טבע - אחריות של הגיבורים"

  נמדר סבורה כי זו היתה הסיבה המרכזית בעטייה הוחלט ליצור סדרה על חבורת ילדים המחפשת הרפתקאות מחוץ לתחומי "הקניון או השכונה בה הם מתגוררים, אלא בשמורת טבע בגולן". לדבריה, המפגש החוויתי של השחקנים שבילו את חודשי הקיץ הלוהטים בשמורה בצילומים עם החיות והטבע, הביאו לכך שגם הגיבורים בסדרה התגייסו להצלת נשר פצוע והתוודעו לכך שהנשרים בארץ בסכנת הכחדה.

   

  "כל אלה הופכים, לדעתי, את הנושא החשוב והכללי של שמירת טבע לעניין אישי, לאחריות של הגיבורים - ובתקווה גם של הצופים. העובדה שהילדים בסדרה מצליחים להציל בעלי חיים מסכנה אמורה לתת את התחושה שכולנו יכולים (וצריכים) להיות חלק מהמאבק לשמירת טבע", היא מציינת.

   


  משתתפי הסדרה "נשרים" (צילום: רועי ברקוביץ')

   

  במהלך עבודת התחקיר לסדרה, נפגשו היוצרים עם אנשי שמורת גמלא ופקחי הרשות הטבע והגנים, במטרה להעביר את החוויות והאתגרים בהצלת הנשרים ולספק לצופים תמונת מצב על חייהם של הדורסים המרהיבים.

  מערכת המעקב המשוכללת העוקבת אחרי הנשרים בשמורה שתיעדה צמד רחמים גונבים ביצה מקן הנשרים, ריגשה אף היא את היוצרים שהחליטו לשלב את האירוע בסדרה. 

   

  "ראינו את התמונות וממש הזלנו דמעה. זאת סצנה כל כך דרמטית ומרגשת, יותר מכל טלנובלה או ריאליטי", מספרת נמדר. "היה חשוב לנו שהצופים לא רק יהנו מההרפתקה, אלא ילמדו משהו בדרך ויכירו עולם חדש".

   

  האם לטלוויזיה עדיין יש את הכוח לבדר וגם לחנך לפעילות למען החיות? נמדר סבורה שהסדרה תצליח לגרום לילדים שיצפו בה להתעניין בנשרים ובבעלי החיים בכלל.

   

  "אני מקווה שהיא תיצור אצלם מחוייבות לשמירת טבע ובעקבותיה ילדים יבקשו מההורים שלהם לצאת לטייל, לראות ולחוות בעצמם את המפגש עם הטבע ולא רק בתיווך של הטלוויזיה", היא מסכמת.

   

  • "נשרים" - תשודר בערוץ לוגי (HOT) היום (א'-ה') ב-16:00, ש.ח 19:45

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשר. עכשיו גם הילדים נרתמים למצבו הקשה בטבע
  צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
  גיבורי הסדרה "נשרים"
  צילום: רועי ברקוביץ'
  שמירת טבע. נושא קל לעיכול לדור הצעיר?
  צילום: יורם שפירר, רשות הטבע והגנים
  מומלצים