שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רצח 'מושלם' וטעות אחת פטאלית: הזוועה והפענוח

  המפתח המשוכפל, המסרון מהטלפון של הסבתא רגע אחרי שנרצחה, המאבק עם האבא, שחיטת הילדים במיטה, השריפה שכשלה - ושביל הבריחה: כרוניקה של טבח מחריד שלב אחרי שלב, מהתכנון המדוקדק ועד השבירה בחקירה

  יום חמישי, 29 באוקטובר, שעה 00:45 - צמרמורת ברחוב נורדאו. הרחוב השקט בראשון-לציון, שהפך בימים האחרונים למוקד עלייה לרגל של כלי תקשורת וסתם סקרנים, סוער וגועש. חמש דקות קודם לכן הגיעו שוטרים, ופיזרו מחסומים סמוך למדרכות. גם השכנים בבניינים הסמוכים, שסבלו בימים האחרונים מרעשים בשעות מוזרות, מבינים שמשהו דרמטי עומד להתרחש. הידיעה על כך שעומד להתחרש שחזור של הרצח עברה מהר מאוד מפה העיתונאים לאוזני השכנים, ועוד ועוד סקרנים מתחילים אט-אט להתקבץ על המדרכות, במרפסות ובגינות.

   

  פענוח רצח אושרנקו - סיקור מקיף ב-ynet:

   

  רב המלצרים ובעל הבית, רוצח ונרצח: דמיאן קרליק (משמאל) עם אדוארד אושרנקו, בתקופת עבודתו במסעדת "פרמייר". צפו בווידאו

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כמה דקות חולפות, והרגע המצמרר מגיע. המחסום בתחילת הרחוב נפתח, וקודם כל נכנסות שתי סקודות של ימ"ר מרכז, אחריהם ואן גדולה, ואחריהן עוד אופנוע ושתי מאזדות. ראשון יוצא מהרכב סגן-ניצב יואב קוטלר, ראש מפלג בילוש בימ"ר, איש גדול מימדים שאתה לא רוצה להתעסק איתו. הוא יוצא ונותן את האות, ובזה אחר זה נפרסים בלשיו סביב הוואן. כמה שניות עוברות, ואז נפתחת הדלת, וכמו מחור שחור, יוצא החשוד ברצח, או כפי שכינו אותו האנשים סביב - "המפלצת", דמיאן קרליק, "זה ששחט שישה אנשים".

   

  קרליק לבוש במכנסי טרנינג ובסווטשרט אדום, אזוק בידיו וברגליו, וכל שפת גופו הכפוף מעידה על מצבו הנפשי הכנוע. קשה שלא לחוש בצמרמורת האוחזת באנשים המביטים בעיניו. הוא מתחיל בשחזור, ובזווית העין אפשר לקלוט, בצד הכניסה לבניין מספר 18, את נצ"מ קוטלר יחד עם מפקד הימ"ר, ניצב-משנה אבי נוימן, וראשי המפלגים סנ"צ אלי אסייג וסנ"צ עופר מועלם, כשחיוך של סיפוק מרוח על פניהם.

   

  עשרה ימים בלבד חלפו מהרצח, ועשרות הבלשים והחוקרים שעבדו על התיק הזה סביב השעון מבינים שאלו הדקות האחרונות בעבודה. אף אחד לא ממהר, אף אחד לא מקטר, או כפי שהסביר זאת החוקר אלון בר: "בשביל לראות אותו ככה באזיקים, היה שווה לא לישון הרבה לילות".

   

  אכל, התקלח, לקח את בגדיו של דמיטרי - והצית את הדירה

  השחזור מתחיל בהסבר לשאלה פשוטה - כיצד נכנס קרליק לבית אושרנקו. ובכן, גם התשובה פשוטה: היה לו מפתח משוכפל, מאשתו נטליה שעבדה במסעדה של המשפחה, עד יום הרצח ממש, ולמעשה הייתה באותה שעה בעבודה. עם הגעתו, שהו בבית הסבתא לודמילה ושני הילדים. מיד עם כניסתו, רצח את הסבתא.

   

  לאחר מכן שלח מהטלפון שלה הודעת טקסט לאם טטיאנה, שבו התריע כי הילדה אינה חשה בטוב - "טניה תבואי יותר מוקדם אצל רושל כי נראה לי חום. לא מתקשרת להעיר" - וכך גרם לה לשוב הביתה. עם הגעתה, רצח גם אותה.


  דמיטרי וטטיאנה אושרנקו, עם רויטל ונתנאל (רפרודוקציה: אבי מועלם)

   

  שלישי בתור היה הסב אדוארד, שעמו היה לקרליק את הסכסוך ה"כבד" ביותר - על רקע פיטוריו מהמסעדה, והשמועות כי ניהל רומן עם אשתו נטליה. מיד עם כניסתו לדירה, שיסף קרליק את גרונו בסכין. בשלב זה, ככל הנראה, התעוררו הילדים - רויטל (רושל) בת השלוש ונתנאל בן הארבעה חודשים. קרליק להחליט "להיפטר" גם מהם, ואחוז טירוף, הוא דקר אותם עשרות פעמים בעודם שוכבים במיטה.

   

  היום (ב'), בתדרוך המשטרתי עם הסרת צו איסור הפרסום מעל הפרשה, סיפר מפקד מחוז המרכז במשטרה, ניצב נסים מור, בעת השחזור כרע קרליק ברך מול מיטת התינוק נתנאל, כמעין הבעת חרטה. 

   

  חזרה לליל הרצח - בסביבות 5:30 בבוקר שלח האב דמיטרי מסרון לטטיאנה, שכבר הייתה מתה, עם השאלה "מה קורה". קרליק לא התבלבל וענה בשמה: "הכל או קיי אל תאחר". זמן קצר לאחר מכן חזר דמיטרי הביתה - והופתע גם הוא בכניסה. הוא ניסה להיאבק עם קרליק, אך נכנע ונדקר למוות גם הוא.

   

  ממש באותן השעות, המשיכה אשת הרוצח, נטליה, לשרת לקוחות במסעדת "פרמייר". על פי חשד החוקרים, במהלך המשמרת היא עמדה בקשר עם בעלה. מאוחר יותר תטען בחקירתה כי חשבה שהוא בא לשדוד את המשפחה, וכי לא היה לה מושג שהוא הולך לרצוח אותם.

   

  קרליק עוד הספיק לאכול ולהתקלח בדירה לאחר הרצח. לפני צאתו לקח בגדים מארונו של דמיטרי, ורגע לפני שיצא הצית את הדירה. הוא הגיף את החלונות והתריסים בתקווה שלא יתגלה העשן, אך לא לקח בחשבון שללא חמצן, האש לא תבער היטב. זו הייתה הטעות היחידה שעשה באותו הלילה - אך הייתה זו טעות גורלית.

   

  נטליה נחקרה מיד לאחר הרצח - ונזקקה לארגז שתייה

  רגע השחזור היה אולי שיאה של החקירה, אך ודאי וודאי לא החלק הקשה. החקירה ידעה הרבה עליות ומורדות, וחייבים להודות - החוקרים הסתייעו לאורך הדרך לא מעט באלילת המזל.

   

  כבר בכניסה הראשונה לדירה, מבחינים החוקרים בשקית עם בגדים מוכתמים בדם, אותה השאיר הרוצח. כוונתו הייתה שהשקית תישרף יחד עם כל הדירה וכך יושמדו כל הראיות, אבל כאמור - בנקודה זו כשל.

   

  השקית עם הבגדים משמשת את החוקרים כנקודת התחלה. מהבגדים המוכתמים הם מצליחים להפיק דנ"א, וכל שנותר להם כעת היה למצוא חשוד ולערוך השוואה. עוד באותו היום נזרקים למערכה 300 בלשים וחוקרים, שמקבלים משימה פשוטה: להפוך את כל אזור המרכז בחיפוש אחר חשוד כזה.


  קצה החוט: בגדי הרוצח שנשארו בזירה (צילום: ימ"ר מרכז)

   

  חלק מהחוקרים פושטים על תחנות הדלק בכל אזור ראשל"צ, בתקווה לגלות שבאחת מהן נרכש גלון דלק על ידי הרוצח, לשם הצתת הדירה. היוזמה הזו לא מעלה דבר. חוקרים אחרים מתחילים בינתיים לחפש קצה חוט בכיוון מבטיח יותר - כל האנשים שבאו במגע עם משפחת אושרנקו. "רצינו לדעת כל דבר", מסביר אחד החוקרים. "מי הספקים שחייבים להם כסף, מי הלקוחות שחייבים כסף, איזה עובדים סיימו לעבוד - וכל אחד שיכול בטעות היה להיות לו סכסוך עמם".

   

  צחוק הגורל הוא שכבר ב-10:00 בבוקר לאחר הרצח מוזמנת נטליה קרליק למסירת עדות, כמו כל עובדי המסעדה. אחד המקורבים סיפר כי היא הייתה עצבנית ולא רגועה: "הבאנו לה ארגז של שתייה כדי שתירגע".

   

  באותם רגעים מצטלבות לראשונה דרכיהם של הרוצח קרליק ושל מפקד הימ"ר, נצ"מ נוימן. האחרון היה בנופש באילת ועשה דרכו חזרה לראשל"צ, לזירת הרצח. בדיוק באותה העת, עושה הרוצח קרליק את הדרך ההפוכה דרומה. בנקודה כלשהי בכביש הערבה - הם חולפים זה על פני זה.

   

  בטוח בעצמו, התייצב בהלוויה

  באותה עת, עדיין בטוח קרליק שביצע את הרצח המושלם: לא השאיר זכר מהמשפחה, גנב סכום כסף מתוך הבית והצליח להימלט. אבל אז מגיע הטלפון מאשתו נטליה. "אתה חייב לבוא להלוויה של המשפחה מחר", היא מתריסה בו. דמיאן, בטוח בעצמו, מתייצב בעשה 17:00 למחרת בבית הקברות בקיבוץ גבעת ברנר, לבוש בחולצה שחורה ארוכה, על מנת להסתיר את סימני המאבק שעל ידיו.

   

  עם סיום הלוויה, עושה קרליק שוב את הדרך דרומה, הפעם עם אשתו. בינתיים, מתחילים החוקרים לעבור על הרשימות, ומחפשים הצלבות. הם יודעים בדיוק מה הם מחפשים: מישהו שהיה מסוכסך עם המשפחה, ופתאום נעלם.

   

  במהלך גביית העדויות הם מקבלים מידע על רב המלצרים קרליק, שפוטר לפני כשנתיים לאחר שנתפס גונב בקבוקי וודקה. לראש מפלג מודיעין בימ"ר, סנ"צ אלי אסייג, זה מספיק כדי לסמן את השם שלו ולבקש שיזמנו לחקירה. ביום שני, כשמתקשרים החוקרים לקרליק ושואלים אותו מדוע לא הגיע לחקירה, הוא משיב שהוא נמצא ב"סידורים" בראשל"צ, ומבטיח להגיע אחר-הצהריים.

   

  אבל משהו כנראה מעורר את חשדו של סנ"צ אסייג, והוא מבקש לבדוק את פלטי הטלפון של הבחור. לתדהמתו, הוא מגלה שהוא מאוכן בדרום הרחוק. בדיקה זריזה מגלה כי הוא אכן שם, וגם נטליה נמצאת עמו. החשד הולך וגובר, וצוות בלשים נשלח ומוצא את רכבם של בני הזוג הנופשים. הרכב נפרץ, דגימת דנ"א נלקחת ממנו, ובינתיים מקימים סנ"צ קוטלר ואנשיו חפ"ק על מנת להכשיר מבצע מעצר. בשלב הזה מגלים החוקרים כי בני הזוג גם רכשו כרטיסי טיסה לרוסיה, והזמן דוחק - אבל אז מגיע האישור מהמטה הארצי, כי יש התאמה בדגימות הדנ"א, והשניים נעצרים.

   

  האשה סומנה מלכתחילה כחוליה החלשה

  למרות מעצרם, עדיין בטוחים בני הזוג קרליק שיוכלו להכחיש הכול. הם מוסרים אליבי, שמחוזק מאוחר יותר על ידי הוריו של קרליק - שסיפרו כי בשעות האלה ישן בבית. אבל לחוקרים יש תוכניות אחרות.

   

  נטליה קרליק מסומנת מלכתחילה כחוליה החלשה. החוקרים העריכו מההתחלה שהיא הייתה שותפה למעשה, ויודעת הכי הרבה על מעשיו של בעלה. על חקירתה מופקדת פקד ענת קצב, ש"יושבת עליה" במשך שעות. קצב, שידועה כחוקרת אגרסיבית ולא מתפשרת שבשגרת היומיום שלה "מבלה" בחדר החקירות עם עבריינים מהשורה הראשונה, פותחת במלחמת התשה. היא צועקת עליה פעם אחר פעם, מציגה בפניה תמונות של הנרצחים, ובהם הילדים של בני משפחת אושרנקו, ופונה אל הלב שלה.

   


  בני הזוג קרליק בימיהם המשותפים במסעד "פרמייר"

   

  נטליה ממשיכה להכחיש, אבל קצב מטיחה בה: "את שקרנית". בסופו של דבר, כנראה ביום ראשון שעבר, שמונה ימים אחרי הרצח ויומיים אחרי המעצר, זה קורה. אחרי עוד מסכת של צעקות, מסתובבת לפתע נטליה אל קצב ומפטירה: "תביאי לי דף ועט".

   

  קצב מבינה מיד את המשמעות, ממהרת אל מפקדיה ומספרת להם את הבשורה. יום לאחר מכן, נלקחת נטליה לאזור הדירה ברחוב נורדאו, שם היא מצביעה בפני החוקרים על דרך המילוט של בעלה, היכן זרק את הסכין ואיך עזרה לו לברוח. "הוא הלך לשדוד את הכסף, לא ידעתי שככה זה ייגמר", הייתה גרסתה - במטרה להרחיק את עצמה כמה שיותר מהרצח.

   

  אבל החוקרים לא קונים. למרות שיש כבר בידיהם הודאה של נטליה, ולמרות הדנ"א של דמיאן בזירת הרצח, הם רוצים לשבור גם אותו. ביום רביעי בצהריים זה קורה. חוקר דובר רוסית, שצורף לחקירה, יושב עמו כמה שעות, ומספר לו מה אשתו והוריו מסרו בחקירתם. הוא נשבר, ובאותו לילה משחזר את הרצח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בטרנינג וסווטשרט - קרליק משחזר
  צילום: אבי מועלם
  נטליה קרליק במעצר
  צילום: עופר עמרם
  הנעליים שקרליק השאיר בדירה
  צילום: אבי מועלם
  אבל בראשל"צ
  צילום: אבי מועלם
  דמיאן קרליק לאחר מעצרו
  צילום: עופר עמרם
  צילום: אבי מועלם
  מסעדת "פרמייר". נטליה המשיכה לעבוד בזמן הרצח
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים