שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

חבר בארה"ב: "טייטל החזיר אותי בתשובה"

בקהילה הקטנה בנורפולק בקושי זוכרים את המחבל היהודי יעקב טייטל, שעלה לישראל לפני תשע שנים. "הוא אדם טוב וידען", סיפר לשליח ynet מי שהזדהה כחברו לשעבר, "קשה לי לדמיין אותו מעורב במשהו לא חוקי"

תשע שנים חלפו מאז קמה משפחתו של יעקב (ג'ק) טייטל  מווירג'ינה ועשתה עלייה. הזמן עשה את שלו ומרבית החברים בקהילה היהודית הקטנה בנורפולק לא מכירים אותם - לא הרפורמים, לא הקונסרבטיבים וגם לא בבית חב"ד. רק בבית הכנסת "בני ישראל", בו נהגו בני המשפחה להתפלל, זוכרים אותם לטובה.

 

 

המתפללים בבית הכנסת דיברו בשבחו של האב, ד"ר מרדכי טייטל, שהיה רופא שיניים אזרחי בבסיס חיל הים הגדול בנורפולק ולאחר פרישתו המשיך לעבוד

במרפאה פרטית שהקים בווירג'יניה ביץ'. אבל בשנת 2000 החליטו רוב בני המשפחה לעלות לישראל. אחות אחת נשארה בטקסס והאח איזי הפך להיות שוחט במינסוטה.

 

בבית הכנסת פגשנו חבר של ג'ק. הוא סירב להזדהות, אבל לא היתה לו בעיה לדבר בשבחו של טייטל ולסרב להאמין לחשדות נגדו. "הכרתי אותו ב-1995 בבית הכנסת. אביו מרדכי היה רופא השיניים שלי. הוא אדם נפלא. בתקופה ההיא היתה לו מרפאה בוירג'יניה ביץ'. ג'ק עצמו הוא איש נחמד. הוא הצליח להחזיר אותי בתשובה. הוא נהג להביא לי ספרים ודיברנו על נושאים שעניינו את שנינו: מחשבים ומכוניות".

 

"טייטל הוא אדם שאפשר לדבר איתו" 

"בילינו המון זמן יחד", מספר החבר, "הייתי מוזמן אליהם הביתה לקבלת שבת. אני מחשיב את ג'ק לחבר קרוב, למרות שלא התראינו כבר הרבה מאוד זמן. שלחתי לו אימיילים לארץ וניסיתי לשמור על קשר, אבל איכשהו הוא עבר ממקום למקום והזמן והמרחק הפרידו בינינו".

 

טייטל, כפי שזוכר אותו האיש, רחוק מהדמות שמצטיירת ממנו לאור החשדות החמורים נגדו.

"מעולם לא שמעתי אותו מקלל, או משמיע מילים לא יפות. קשה לי לדמיין אותו מעורב במשהו לא חוקי, שלא לדבר על עבירות מהסוג הזה. בילינו הרבה זמן ביחד. הוא היה מגיע לדירתי ודיברנו הרבה. הוא אדם מעניין ואדם טוב. אחד שאפשר לדבר איתו, ידידותי וידען".

 

ממה התפרנס טייטל בארה"ב? החבר אינו יודע. "למרות שהתראינו הרבה אין לי מושג במה הוא עבד. התמקדנו בשיחות שלנו".

 

מרגע שנודע לקהילה הקטנה והסגורה הזו שעיתונאי הגיע למקום, הורה אחד הרבנים למתפללים שלא לדבר. הרב של חב"ד, אהרון מרגולין, סירב להתראיין בטענה שאינו מכיר את משפחת טייטל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טייטל. "הזמן והמרחק הפרידו בינינו"
מומלצים