שתף קטע נבחר

רבני הימין: "התל-אביבים גינו את גולדרינג"?

במועצת "רבני התורה והארץ", בה חברים בכירי רבני הציבור החרדי-לאומי, מסבירים ל-ynet מדוע לא יגנו את פעולות הטרור שביצע לכאורה יעקב טייטל: "הקשר שלנו אליו הוא כמו של החילונים לאסף גולדרינג". הרב אבינר: "כל העם נגד רצח, אבל צריך להיזהר מהכללות". הרב הראשי מצגר: "יש להתאחד"

מועצת יש"ע והמתנחלים כבר התנערו, אבל ההנהגה הרוחנית בימין לא ממהרת לגנות את המעשים המיוחסים ליעקב טייטל. "רבני התורה והארץ" אומרים ל-ynet כי לא יפרסמו הודעת גינוי לפעולות הטרור שביצע לכאורה תושב שבות רחל, ומבהירים: "נעשה זאת רק אם העיתונאים התל-אביבים יגנו את מעשיהם של דודו טופז ואסף גולדרינג". מזכיר ועדת הרבנים הסביר כי "התייחסות שכזו רק תשים אותנו באותה ערוגה של טייטל, בעוד שהקשר שלנו אליו הוא כמו של החילונים לאלי פימשטיין וחנן גולדבלט".

 

במועצת הרבנים, הפועלת גם כסמכות הרבנית של מפלגת האיחוד הלאומי, חברים בכירי הרבנים בציבור החרדי-לאומי, בהם רב היישוב בית אל זלמן מלמד, יו"ר ועד רבני יש"ע ורבה של קריית ארבע הרב דב ליאור, רב העיר צפת שמואל אליהו, וכן הרב יעקב יוסף, שנודע כ"בנו הימני" של הרב עובדיה.

 

עוזרו של הרב מלמד, הראל כהן, מסר ל-ynet כי הוא מסרב להגיב לפרשה הביטחונית הטרייה כנציג אחד ממנהיגי הציונות הדתית: "זה כמו שתפנה לדמות חינוכית חילונית-שמאלנית לגבי גולדרינג".

 

הרב אבינר: מגנה, אבל בלי הכללות

הרב שלמה אבינר, ממנהיגי הזרם הממלכתי בציונות הדתית, אמר כי מדובר ב"פרשה קשה של הרבה רציחות נוראות" וציין כי הגינוי אף מיותר: "אין מה לדבר כי הרי כל העם היושב בציון הוא נגד רצח". עם זאת מחה הרב נגד "מחלת ההכללות", וטען כי אף שעם ישראל סבל ממנה בכל הגליות – הוא לוקה בה כיום בעצמו. "מהגויים אין לנו ציפיות יתר, אבל אנחנו אנשים אחים ולא צריכים לעסוק בזה", אמר, "אנחנו מאוד מזיקים לעצמנו וזה מה שמטריד אותי".

 

"אם אריסטו היה עכשיו חי, הוא היה מרגיש עלבון רב, כי הוא ניסה לעשות סדר בהיסקים הלוגים והתנגד להכללה לא נכונה", הוסיף אבינר. לדבריו, אם יגאל עמיר הוא ציוני דתי ויגאל עמיר רצח את ראש הממשלה, אין זה אומר שציונים דתיים הם רוצחי ראש ממשלה, וכן גם אם יעקב טייטל ביצע רציחות הרבה והוא גר בשבות רחל - אין להסיק שתושבי שבות רחל, המתנחלים או הציבור הדתי-לאומי כולו הם רוצחים.

 

"אנחנו צריכים להימנע מזה ולא להיסחף בתקשורת אחרי דברים יוצאי דופן מחרידים, להרבות אהבה ואחווה בינינו ולא לעסוק בהכללות של אחרים. כשנהיה מאוחדים ננצח את כל הפגעים - מבחוץ ומבפנים".

 

הרב הראשי לישראל יונה מצגר

אמר ל-ynet כי "אם ההאשמות המיוחסות לטייטל יימצאו אמיתיות, הרי אני קורא עליו את הפסוק 'הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו'". עם זאת הוסיף כי "קשה להאמין שיהודי בעל השקפת עולם דתית מסוגל למחוק את הדיבר לא תרצח מתוך עשרת הדברות".

 

מצגר התייחס גם להכתמת ציבור הדתיים או המתנחלים כולם בשל מעשיו של האיש: "אני מתחנן בפני מי שמתקשים להתאפק, שלא לבצע הכללות ולא לייחס מקרה מביש זה למגזר כלשהו, שהרי ברור שתורתנו - 'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'".

 

"בימים אלו, בהם אנו מציינים 14 שנים לרצח ראש ממשלתנו יצחק רבין ז"ל, שנרצח בשם השנאה והפילוג, עלינו להתאחד ולהתלכד ולא לנצל סיטואציה עגומה זו לצרכי פלגנות בעמנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
הרב מלמד. "רבני התורה והארץ"
צילום: דן בלילטי
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר. פרשה קשה
צילום: גיל יוחנן
הרב מצגר. "קשה להאמין"
צילום: AFP
מומלצים