שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: אתר הורדות ישלם 200 אלף שקל פיצויים

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה אסר על מפעיל אתרי "moviesdot" ו-"horadot" להפיץ סרטים או לקשר אליהם, וחוייב לשלם פיצויים בסך 200 אלף שקלים והוצאות משפט

מפעיל אתרי האינטרנט "Horadot", ו-"Moviesdot" ישלם פיצויים בסך 200 אלף שקלים לתעשיית הקולנוע - כך על פי פסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי בפתח תקווה. כמו כן, נקבע כי האתרים יסגרו.

 

את התביעה נגד מפעיל האתר הגישה א.ל.י.ס, אגודה המטפלת בנושאי זכויות היוצרים של קולנוע, יחד עם חברות הפצה ואולפנים גדולים מהארץ ומארצות הברית נגד מפעיל האתרים. השופטת ורדה פלאוט ציינה בפתיחת פסק הדין כי הנתבע לא הגיש כתב הגנה במועד האחרון לכך, ועל כן היא פוסקת לטובת התובעים.

 

בית המשפט: אסור לקשר

אתר Horadot, שעדיין פעיל נכון לשעת פרסום הכתבה, וקיים גם בכתובת נוספת, מציע סרטים וסדרות להורדה. בדומה לאתרים אחרים בארץ ובעולם העוסקים בשיתוף קבצים, האתר לא מאחסן את הסרטים על שרתיו - אלא מציע תקציר של הסרט ומקשר להורדת הקבצים (לעתים עם תרגום) משירותים שונים בחינם ובתשלום. אתר Moviesdot, לעומתו, מאפשר לצפות בסרטים בצפיה ישירה בנגן המשולב באתר, אך גם מגיע משירותים חיצוניים הפועלים ממדינות אחרות.

 


 

התייחסות ל"קישורים חיצוניים"

בפסק הדין נקבע כי ייאסר על מפעיל האתר להפיץ ולשכפל את הסרטים, אך יש התייחסות לנושא הקישורים החיצוניים: בפסק הדין נאסר גם לתווך, להפנות או לקשר אל הקבצים. ניתן צו קבוע לפיו אסור יהיה למפעיל האתר לעשות שימוש בקבצים באמצעות "קישורים מפירים המסייעים להפצת הקבצים המפירים בין משתמשי האינטרנט".

 

במקרה הזה, הנתבע לא הגיש כתב הגנה, אולם במקרים אחרים בארץ ובעולם טוענים בעלי האתרים להגנתם כי הקבצים לא מאוחסנים אצלם. כך, למשל, תיאורטית, ניתן גם בחיפוש בגוגל למצוא קישורים להורדה, ולמעשה להאשים את גוגל בקישור להפרה.

 

"העניין הוא לא סכום הקנס"

"ברור לבית המשפט שמדובר בהפרה", אומר איציק כהן מנכ"ל א.ל.י.ס על התביעה הנוכחית, "אנחנו לא סתם באנו לאתר, יש הרי עשרות אתרים שברור שהם מפירים, וכנ"ל הוא כמו האחרים, כולל הקישורים המפירים". עוד אמר כהן כי לא משנה איפה יושב השרת המארח, וכי לבעל האתר המקשר אליו מוטלת האחריות.

 

על פי פסק הדין של השופטת פלאוט, הנתבע חוייב לשלם גם הוצאות משפט ושכר טירחת עורך דין בסך כולל של 32,500 שקלים בנוסף לפיצויים. האם בא.ל.י.ס מאמינים שיראו את הכסף?

 

"העניין הוא לא סכום הקנס", אמר כהן,  "מה שחשוב ומעניין זה שתובעים כאלה אתרים, ושבית המשפט מתייחס ומתייחס בחומרה". ציין כהן, והמשיך ואמר כי "אנחנו נמשיך ונתבע ולא נרפה, עד שרוב הציבור יבין שהם מבצעים עבירות".

 

בפברואר השנה בית המשפט המחוזי בחיפה הוציא צו המורה לסגור את האתרים sratim ו-donkey, ועל תשלום פיצויים על סך 160,000 שקלים. האוגודה גם פנתה לשלושה מתרגמי סרטים מצוות Qsubs במכתב התראה לפני נקיטת תהליכים – בטענה כי הם מפירים את זכויות היוצרים של האולפנים. היא דרשה מכל אחד מהם מיליון שקל פיצויים ולחדול ממעשיהם.

 

מי שהוזכר כמפעיל האתר בפסק הדין השיב לפניית ynet כך: "אין תגובה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעיל האתר ישלם פיצויים
צילום: Index Open
מומלצים