שתף קטע נבחר

חוברת בבתיה"ס הדתיים: טייטל - לא רוצח דתי

מעצרו של יעקב טייטל, החשוד במעשי רצח של ערבים ויהודים, הסעיר את המדינה ככלל, ואת הציבור הדתי בפרט. בחוברת שהופצה לבתי הספר הדתיים נכתב: "אחד מעשרת הדברות הוא 'לא תרצח'. אם אדם רוצח, אזי הוא לא דתי"

פרשת מעצרו של ג'ק טייטל, תושב בנימין החשוד ברצח ערבים ויהודים, הגיעה גם לבתי הספר במגזר הדתי. נוכח הדיונים הערים בכיתות, והסערה בתקשורת שכינתה את טייטל "המחבל היהודי", הפיצה המכללה לחינוך "אורות ישראל" חוברת לבתי הספר הדתיים בנוגע להתמודדות המעשה, וגם עם ההאשמות על עידוד האווירה לכך במגזר הדתי.

 

החוברת, הנקראת "נוכח האשמות הרצח", הועברה לכ-200 מוסדות חינוך דתיים בכל הארץ. היא מעלה תכנים רגישים ומנסה לספק הסברים על הדרך שבה מוצגים הדברים. כך למשל בהתייחסות לאמירה שאדם דתי ביצע רצח, נכתב: "עלינו לטהר את המינוחים. משום מה חובש כיפה שיחלל שבת או יאכל ביום כיפור - יאמרו עליו הכל ש'הוא לא דתי אמיתי', ש'אין משמעות לכיפתו והוא לא מאמין באמת'. אך חובש כיפה שרוצח, משום מה ממשיכים להתייחס אליו כדתי. זה מעוות! אחד מעשרת הדברות הוא 'לא תרצח'. אם אדם רוצח, אזי הוא לא דתי, אף כי הרוצח משום מה חובש כיפה".

 

עם זאת, המחנכים מונחים לא להתחמק מלומר לתלמידים שתיאורטית יכול להיות שאדם שקיבל חינוך דתי, ששותף לאווירת בניין הישובים, יעשה "למענם" ניסיונות רצח ומעשי רצח.

 

החוברת מעודדת את המחנכים בבתי הספר "לא לשתוק" נוכח המקרה, לדבר עם התלמידים ולאפשר להם להחליף דיעות, להביע חרדות וצמצם שמועות. בחוברת מציעים להסביר לתלמידים שיש מי שכועס על מי שקורא לפרק יישובים באלימות, "אולם עליו לתעל את תחושותיו בצורה בונה ולא לאפשר לכעסיו להופכו לאלים בעצמו". כמו כן נכתב בחוברת שאין להכתים ציבור שלם בשל מעשיו של יחיד.

 

בגלל החינוך?! בגלל חוסר חינוך

מחבר החוברת, הרב יונה גודמן - דוקטורנט לחינוך החוקר את השפעת העולם המודרני על אמונתם של בני נוער דתיים ולשעבר מזכ"ל תנועת בני עקיבא: "האם מערכת החינוך שלנו אשמה? ממש לא. מערכת החינוך שלנו

מחנכת לעדינות ולרגישות, לאהבת האדם והעם, לבניין הארץ ולשמירת התורה, כולל האיסור של 'לא תרצח'. אמנם כן, כמו כל ציבור אחר אף לנו יש מה לתקן במערכת החינוך שלנו, ועל זה אנו עמלים כל הזמן. חדשות לבקרים אנו מקיימים כנסים וימי עיון, כותבים חוברות ומאמרים והכל כחלק מהרצון להמשיך ולהשתפר. יש לנו חולשות, אך הטענה הגאוותנית כי הכול מושלם אצלנו אינה כלולה בהן.

 

"יחד עם זאת נאמר בפה מלא: לא יימצא רב או מחנך שלימד אדם לרצוח, ואפילו לא יימצא רב או מחנך שעודד זאת בקריצה או באמירה עקיפה. בסיכום הכולל יש לנו סיבה להתגאות בעשייתנו החינוכית. זאת ועוד. אם יש אנשים שנוקטים במעשים מטורפים, אין זה בגלל עודף חינוך ותורה אלא בגלל חוסר שלהם. הם זקוקים לעוד חינוך ותורה, ולא חלילה להפחתתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טייטל. "היה צריך ללמוד עוד תורה"
צילום: ראובן קסטרו
מומלצים