שתף קטע נבחר

מסלול הנשק: האיראנים ניסו להערים על המודיעין

לפני 10 ימים יצאה מאיראן ספינה עם עשרות מכולות נשק. היא פרקה את המטען בנמל במצרים - ואז הוא הועמס על אוניית סוחר גרמנית, שהופעלה בידי חברה מקפריסין ונשאה דגל אנטיגואה. מבולבלים? זו היתה מטרת האיראנים - שלא צלחה

מסע התחמושת וההטעייה נקטע בלב ים. משלוח אמצעי הלחימה על סיפון ה-FRANCOP, שכלל 36 מכולות, יצא לפני כ-10 ימים מנמל איראני על-גבי ספינת סוחר מקומית.

 

סיכול הברחת הענק - סיקור מקיף ב-ynet:

 

הטילים, הרקטות ויתר אמצעי הלחימה אוחסנו בין שקי הפוליאתילן ועשו את דרכם בים, למרחק של כ-2,500 מייל. הספינה האיראנית עברה את תעלת סואץ ועגנה לבסוף בנמל "דמיאט" שבמצרים.

 

 

מתברר שהתוכנית האיראנית כללה כמה שלבים שנועדו להערים על מי שאולי עוקב אחרי המטען האסור. 36 המכולות הורדו בנמל המצרי מהספינה האיראנית והועמסו על-גבי הספינה הגרמנית שנושאת דגל אנטיגואה. מפעילת הספינה היא חברה קפריסאית ורב החובל הוא פולני.


הספינה עוגנת בנמל אשדוד (צילום: אבי רוקח) 

 

אתמול בשעת צהריים יצאה ה-FRANCOP מהנמל המצרי. לפניה תוכננו עגינה קצרה בקפריסין - ואז הפלגה לנמל היעד לטקיה שבסוריה. בצה"ל אומרים כי הנשק היה עתיד להיות מועבר דרך היבשה לידי חיזבאללה - ה"צרכן" הסופי של האיראנים.

 

שעות לאחר שיצאה ממצרים - השתלטו עליה לוחמי הקומנדי הימי. ובכך סוכלה העברת הנשק האסור לחיזבאללה. אספקת נשק ואמצעי לחימה דרך הים נחשבת במשך שנים ארוכות ליעילה יותר, שכן ניתן להעביר כמויות גדולות של אמצעי לחימה בבת אחת, בניגוד להטסת הנשק למשל, שמחייבת טיסות רבות ובידוק קפדני יותר.

  

רק חלק מהשותפים לכאורה למזימה הגיבו לאחר שנתפס משלוח הענק.

שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, האשים - בלי לנקוב בשמה של ישראל - כי "יש בים פיראטים מקצועיים שפוגעים במסחר בין סוריה ואיראן". הוא דיבר במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו האיראני ואמר כי הספינה כלל לא נשאה נשק, אלא סחורות. בחיזבאללה אמרו כי הם שוקלים את צעדיהם טרם שיפרסמו תגובה לפרשה.

 

ב-UFS, חברת השינוע הקפריסאית שהפעילה את האונייה - וכנראה לא ידעה על התוכן האסור במכולות, הכחישו כי היו מודעים לקיומו של נשק על הסיפון. "שכרנו את האונייה, אבל היא לא ברשותנו", אמר ל-ynet פניאטויס אמירס, ראש מחלקת אוניות סוחר בחברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
חלק מהנשק שנתפס. אלפי פגזים
צילום: אבי רוקח
הסחורה נפרקה - והועמסה שוב
צילום: אבי רוקח
מומלצים