שתף קטע נבחר

"אקרשטיין פיטרה עובד בירוחם בגלל שהקים ועד"

עובדים במפעל אקרשטיין חלקם טוענים ששכרם הורע וירד לשכר המינימום, והם התארגנו במסגרת "כוח לעובדים" והקימו ועד. אחד ממקימי הוועד פוטר, וחבריו מאיימים שאם לא יוחזר לעבודה יוכרז במפעל סכסוך עבודה שיוביל לשביתה

ארגון "כוח לעובדים" ממשיך להתסיס את יחסי העבודה במדינה - והפעם, הוא מעורר סכסוך עבודה במפעל אקרשטיין בירוחם.  עובדי המפעל, המייצרים את המרצפות ואריחים של אקרשטיין לשיווק באזור הדרום, התארגנו ב"כוח לעובדים" השבוע לאחר עשרות שנים שבהם לא היה במפעל שום ועד עובדים. עובדים במפעל טוענים כי הנהלת המפעל הרעה בחודשים האחרונים את תנאי עבודתם, ביטלה לחלק מהם את הוותק שצברו והחזירה עובדים ותיקים להשתכר שכר מינימום בלבד - כלומר, ביצעה, לכאורה, הרעת בתנאי עבודתם. "כוח לעובדים" והוועד שקם במפעל דורשים שהנהלת המפעל תחתום עמם על הסכם עבודה קיבוצי.

 

כוח לעובדים - בלגן למעסיקים

 

העובדים בחרו השבוע ועד עובדים והם דורשים שההנהלה תכיר בו ותנהל מולם משא ומתן, אך ההנהלה, כמו גופים שונים אחרים שנתקלים בהתארגנויות של "כוח לעובדים", אינה מכירה בהתארגנות ואינה מוכנה לנהל אתה מו"מ.

 

הסכסוך החריף אתמול לאחר שעובד המפעל, אלכס בבייב, שהיה ממקימי הוועד, פוטר מעבודתו. ב"כוח לעובדים" טוענים שהוא פוטר כעונש על חלקו בהתארגנות. גורם מהמפעל המעורה בפרטי המקרה טוען אחרת: לטענתו, פוטר בבייב לבקשתו האישית, בלא קשר להתארגנות.

 

לאחר שבבייב טען כי פוטר בגלל ההתארגנות, שלחה לו ההנהלה מכתב שבו נאמר לו כי היא נענתה לבקשתו לפטרו, וכי הוא יכול לחזור בו עד יום ראשון ולשוב לעבודתו. במכתב נטען כי ההנהלה הסכימה לפטרו "לאחר בקשות חוזרות ונשנות" שלו, וכי הוא יכול לחזור לעבודה באופן מיידי. בבייב, לעומת זאת, טוען כי את הבקשה לפיטורים הגיש מזמן, ולא נענה, ומאז חזר בו, וכי אתמול הוא פוטר בלא שביקש בשל חלקו בהתארגנות העובדים. 

 

"ביקשתי מזמן שיפטרו אותי, כי לא רציתי להמשיך לעבוד בתנאי העבודה במפעל", סיפר בבייב ל-ynet, "אך בהנהלה לא הסכימו לבקשתי והמשכתי לעבוד. אתמול, אחרי שקם הוועד, הגיע למפעל סמנכ"ל ושאל אותי אם אני רוצה שיפטרו אותי. אמרתי בפירוש, בעברית פשוטה, לא. במשך היום שלחו לי מכתב מוזר שבו אמרו לי שהם נענים לבקשה שלי ומפטרים אותי. כתבתי מכתב שבו אמרתי שבכלל לא רציתי שיפטרו אותי ושאני רוצה להמשיך לעבוד. למרות זאת, הגעתי היום לעבודה ולא נתנו לי לעבוד".

 

העובדים מאיימים בהשבתת המפעל

עם פיטוריו של בבייב, השביתו העובדים את העבודה במפעל במשך שעה שבה קיימו אסיפה - צעד מקובל גם בחברות הסתדרותיות - והם מאיימים להחריף את צעדיהם, ולהוביל את המפעל לסכסוך עבודה ואף לשביתה כללית, אם ההנהלה לא תחזיר את בבייב לעבודה, לא תנהל אתם משא ומתן, ולא תסכים לשפר את תנאי עובדתם.

 

"פיטוריו של בבייב היו חצייה של קו אדום", אומר פעיל "כוח לעובדים" בדרום, אסף בונדי, "אנחנו דורשים להחזיר אותו לעבודה לאלתר, ולא - יוכרז בשבוע הבא סכסוך עבודה, ולאחר מכן נחריף צעדינו". בונדי עצמו, שהגיע למפעל כדי לסייע בהתארגנות העובדים, סולק משם בטענה שאינו עובד המפעל ולכן אין לו מה לעשות שם. 

 

בהנהלת אקרשטיין מסרבים להגיב לטענות העובדים. מהחברה נמסר כי דלתות ההנהלה פתוחות בפני כל עובד בחברה וכי כל עובד יכול לגשת להנהלה באופן עצמאי ולדון עמה על תנאי עבודתו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים