שתף קטע נבחר

לבנון: היומן של אנה פרנק נתלש מספר הלימוד

חיזבאללה לא מסתפק בצנזורה המחמירה, ומנהל מסע הכפשה נגד מוסדות שמעיזים ללמד על היומן. הפעם נאלץ בית ספר להסיר פרקים מספר לימוד המתייחסים לשואה

פרקים המתייחסים ליומנה של הנערה אנה פרנק נתלשו מספר לימוד בלבנון, בעקבות מסע הכפשה שניהל ארגון חיזבאללה - כך דיווחה היום (ו') סוכנות הידיעות הצרפתית. בחיזבאללה טוענים כי הספר מעודד ציונות, ומתמקד ב"רדיפת היהודים-לכאורה".

 

בשבוע שעבר דיווחה תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה, כי בית ספר פרטי דובר-אנגלית במערב ביירות כולל ברשימת הקריאה שלו ספר, ובו חלקים מיומנה של הנערה שנספתה בשואה. רשת "אל מנאר" מתחה ביקורת על בית הספר, בטענה כי היומן מתאר את מלחמת העולם השנייה "באופן דרמטי ותיאטרלי - ועל כן הוא מסוכן ביותר".


"בית הספר גילה שיקול דעת קלוקל". הספר שצונזר (צילום: AFP) 

 

בבית הספר הסבירו כי המחלוקת שעורר הספר חייבה אותם להסיר ממנו חלקים המתייחסים לשואה. חבר סגל ההוראה, ג'ימי שופאני, ביקש שלא לפרסם את שם המוסד, אך ציין כי הספר "צונזר".

 

מסע ההכפשה שניהל חיזבאללה ברשת הטלוויזיה, כלל ביקורת כוללת על לבנון ותהיות מתי תפסיק המדינה לשמש "במה פתוחה לחינוך הציוני". חבר הפרלמנט חוסיין חאג' חסן, טען כי בית הספר גילה "שיקול דעת קלוקל בבחירת הספר".

 

"בתי ספר מכובדים וממוסדים מלמדים את הטרגדיה-לכאורה שעברה הנערה בחייה, ועם זאת נמנעים מללמד את הטרגדיה שעוברים תושבי לבנון, הטרגדיה של העם הפלסטיני", אמר חאג' חסן בראיון. 

 

בחודש שעבר, פעל הארגון להסיר ספר דומה, שנכנס לשימוש בבית ספר אחר בביירות, מרשימת הקריאה.

 הארגון הצרפתי "פרויקט אלאדין", שהיה הראשון לתרגם את הספר לערבית, פרסם הודעה בה גינה את "מסע ההפחדה של חיזבאללה", אולם בלבנון סירבו להגיב.

 

הצנזורה בלבנון נוהגת למחוק או להסיר חלקים המתייחסים ליומני הנערה מספרי הלימוד, אולם במקרה האחרון,

הצליח ככל הנראה תלמיד - שרכש את הספר בחו"ל - להכניסו למדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מתארת את האירועים באופן תיאטרלי". אנה פרנק
הפרקים הוסרו מהספר
צילום: AFP
מומלצים