שתף קטע נבחר

ברק: שוב צומחים עשבים שוטים בסביבה סהרורית

14 שנים אחרי רצח ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, נאספו כ-25 אלף בני אדם בכיכר רבין. נשיא המדינה, שמעון פרס, הפנה קריאה לנשיא הפלסטיני: "מוטב שלום שאינו מושלם, ממלחמה שלמה ללא סוף". על יצחק רבין אמר: "הוא נרצח, דרכו ניצחה". קריאות בוז ליוו את נאומו של השר ברק

14 שנים אחרי רצח ראש ממשלה בישראל, הגיעו הערב (שבת) כ-25 אלף בני אדם לעצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל בכיכר שעל שמו בתל אביב. שר הביטחון, אהוד ברק, שנאומו לווה בקריאות בוז, התייחס לחשיפת פרשת המחבל היהודי: "גם בעיצומו של שבוע הזיכרון הזה, נאלצנו להתמודד עם גילויו של רוצח יהודי נוסף, יעקב טייטל, שהעז להרים ראש נגד יהודים וערבים שוחרי שלום ובעלי דעות ואורח חיים שאינם מתאימים להשקפותיו המגונות. שוב עשבים שוטים הצומחים בסביבה סהרורית. לא נמצמץ. אנחנו ננצח את האנרכיה, את הכיעור, את הגזענות ואת חשכת המחשבות".

 

ברק קרא לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ולנשיא סוריה, בשאר אסד: "בואו שוב אל שולחן המשא ומתן. אחריותנו בפני ההיסטוריה, וכל אחד מאיתנו בפני כל ילד וילדה מחייבת את כולנו לאזור אומץ, להתגבר על תסכולי העבר ועל כל שיקול זר. זו תמצית תפקידנו כמנהיגים - לשנות את המציאות ולהביא שלום. הרבה דם ניגר בינינו ובערוץ האלימות לא יושג דבר. אנו מוכנים למו"מ אינטנסיבי ישיר וללא תנאים מוקדמים ישראל עמה וממשלתה מבינים מה עומד על השולחן ובשלים להכרעה. בואו אל שולחן המו"מ. כבר היינו שם ואנחנו יודעים: זה ייתכן, זה אפשרי, זה הזמן לעשות שלום".

 

יועץ התקשורת של שר הביטחון, ברק סרי, מסר בתגובה לקריאות הבוז שנשמעו בקהל:

"אנו יודעים מי ארגן ואנו גם זוכרים מה יצחק רבין ז"ל אמר על אותם אנשים".  

 

דליה רבין, בתו של ראש הממשלה שנרצח: "העצרת שלנו מתכנסת כל שנה כדי לחזור על הקריאה הזו 'לא לאלימות', כדי להתריע מפני האלימות שכובשת כל חלקה טובה בחברה הישראלית ומכרסמת בביטחון של כל אחד מאיתנו". היא גילתה לקהל: "אינני יודעת מי מבין הנוכחים כאן יודע שמדי שנה קודמת לעצרת התלבטות שמא כבר די, ואולי לא יגיעו, ומדי שנה - בסופו של הערב המרגש הזה - כשצופים אל המון האדם, אני יודעת את התשובה".


חזרו לכיכר (צילום: ירון ברנר)

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, שהיה ראשון הנואמים בעצרת, ספד לשותפו לדרך: "הוא ידע שמי שמרעיב את השלום - מפטם את הקיצוניות. ומי שדוחה את פתרון שתי המדינות - לא יביא פתרון של מדינה אחת. הוא יביא מריבה אחת, לא מדינה אחת. מריבת דמים ללא קץ". נראה כי הכיכר היתה מלאה פחות מאשר בשנים עברו. נכון לשעה 20:00, הגיעו רק כ-10-15 אלף איש.  

 

כמו ברק, הפנה גם פרס מסר לנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן: "שנינו חתמנו על הסכם אוסלו, ואני פונה אליך כאל עמית - אל תרפה! אני יודע ש-50 שנה עמלת למען עמך. עמל שהיה מלווה בלא מעט אכזבות, בלא מעט תסכולים. אבל ביודעי את עמי ובהכירי את ממשלת ישראל, אני אומר לך שישראל רוצה בשלום אמת. לא שלום מדומה. בשלום קרוב. לא בשלום מרוחק. ועל כן ייתכן והשנה ה-51 שלך תביא עצמאות לעם הפלסטיני ושלום למדינת ישראל. השנה הבאה עשויה להיות שנה מכרעת. נתאמץ ביחד כך שלא תסתיים בהרס, אלא תוכתר בתרומה הגדולה ביותר שאנו יכולים להביא לילדנו: שלום אמת. שלום קבע ואפילו מוטב שלום שאינו מושלם, ממלחמה שלמה ללא סוף". 

 

הוא גם דיבר על הצורך להמשיך בדרכו של רבין: "בדרכים ראשיות הוא לווה בהערצה כנה. בסמטאות לא מוארות התקבץ נגדו בוז חוצפני. ההערצה לא סיחררה את ראשו. הבוז לא החליש את נחישותו. שלוש היריות שגרמו למותו כוונו גם לתהליך השלום, הן נורו כדי להמית תקווה".   


רבים מהמשתתפים - חברי תנועות נוער (צילום: ירון ברנר)

 

פרס קרא למשתתפי העצרת: "אל תרפו מהשליחים שלכם בפוליטיקה, לא מימין ולא משמאל: דִרשו מהם לרדוף שלום! להביא שלום! אל תיתנו לעצמכם או להם מנוח! אל תרפינה ידיכם! זה צו חיינו! זו משאת הנפש של דורנו! זה חלומנו. ואתם כאן הערב, עשו הכל: הפכו כל אבן, כדי שבשנה הבאה נעמוד כאן, ביום השנה החמישה-עשר לרצח ונוכל לומר- עשינו ומימשנו את חלומנו ואת צוואתו של יצחק. זכרו: מתייאשים אינם מנצחים. מנצחים אינם מתייאשים". 

 

בסיום דבריו, אמר נשיא המדינה: "רבים מהמתנגדים לדרכו - מאמצים אותה עכשיו לליבם ומבינים שצריך להיות סבלן לכל קושי וסרבן לכל ייאוש. הוא נרצח. דרכו ניצחה. לרוצח הנפשע אין עתיד, אלא בצמידותו לעמוד הקלון. לתמיד. העתיד הנכון והיחיד הוא בדרכו של יצחק. ועל כן המחנה יישאר מלוכד, גם כאשר המוביל נרצח. ועל כן השלום יבוא, כפי שרצה". לאחר שירד מהבמה, אמר פרס ל-ynet: "הודעתו של אבו מאזן יכולה להיות דרמטית. כולם פצעו אות - ואנחנו, האמריקנים, לכן הוא מלא כעס. יש לפתוח במשא ומתן מדיני מייד, כדי להשאיר אותו בתמונה".

 

סער: מחנה גדול נדחק מאוהל האבל

שר החינוך, גדעון סער, קרא לאחדות, וגם מתח ביקורת על מי שדחקו את הימין מימי הזיכרון: "מחנה גדול ורב, כואב וזועם על הרצח, הודר ונדחק החוצה מאוהל האבל זמן רב מדי. אנשים שלא הסכימו עם דרכו הפוליטית של רבין בשנותיו האחרונות, אבל העריכו וגם אהבו אותו מאוד ובודאי שהתמלאו פלצות מהרצח. אצבע מאשימה הופנתה כלפי מחנה פוליטי שלם ומנהיגיו - ציבור גדול, נאמן, דמוקרטי, פטריוטי. זה היה שגוי, בלתי מוצדק וחסר-תוחלת.

 

"ארבע עשרה שנים חלפו והגיעה העת להושיט יד איש אל אחיו, כי זהו אבל של העם כולו והרצח פגע בערכים המשותפים לעם כולו. כי יצחק רבין היה אדם שהביוגרפיה המפוארת והמגוונת שלו יכולה לכנס תחת כנפיה את כל הרבדים בחברה הישראלית. כי מגיע למנהיג הזה שהעם כולו, על כל גווניו, יתאבל עליו".

 

לדברי סער, "באוהל הגדול הזה יש מקום לכולם, למעט שוליים קיצוניים של החברה הישראלית. הגיע הזמן להרחיב את יריעות האוהל ולהזמין את כולם לעשות את מה שכולנו עשינו בלילה הנורא ההוא- להתאבל ביחד, לזכור ביחד, להישבע ביחד שנחזיר את ישראל לעצמה ולערכיה".

 

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, דיברה גם על החזון האזרחי: "ישראל יכולה להיות אחרת - מדינה שאזרחיה חיים בבטחה ולא מאוימים בביתם או על שפת הים, מדינה שנלחמת באלימות ובפשיעה כפי שהיא נלחמת בטרור. ישראל יכולה להיות אחרת אם יונהגו בה לימודי ליבה של אזרחות, מתמטיקה, אנגלית בכל בתי הספר, על בסיס חזון משותף ומתן כלים לעתיד לתלמידי ישראל כולם מרכז ופריפריה דתיים חילונים, יהודים וערבים שמאל וימין. ישראל יכולה להמשיך ולהיות מדינת הלאום היהודי אם נבין שהרצון העז והמובן להחזיק בכל חלקי הארץ הזאת, אדמת אבותינו כולה, עלול להביא לאבדן זהותה היהודית של המדינה וזה מאיים גם על הימין וגם על השמאל".

 

כמו קודמיה, דיברה לבני על הצורך להמשיך לחתור לשלום: "כאן נמצא מי שלא הרים ידיים, מי שלא נכנע. אני לא ויתרתי, אל תוותרו גם אתם - אנחנו לא מוותרים. לא נוותר על החלום לא נוותר על התקווה לא נוותר על העתיד. העתיד של ישראל, העתיד של כולנו".

   

העצרת המרכזית לזכרו של רבין תוכננה במקור למוצאי שבת שעברה, אך נדחתה בשבוע בשל מזג האוויר. המארגנים חששו שאזרחים לא יבואו בשל מזג האוויר הסוער ששרר בסוף השבוע שעבר.

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. "הדרך ניצחה"
צילום: ערוץ 1
מתאספים בכיכר
צילום: ירון ברנר
אל תוותרו. לבני
צילום: ערוץ 1
14 שנים אחרי
צילום: ירון ברנר
מומלצים