שתף קטע נבחר

אובמה לבאי העצרת: שוקדים באדיקות על השלום

הנשיא האמריקני שלח מסר לישראל, בנאום מוקלט שהוקרן בעצרת לזכר רבין: "יצחק היה החייל האמיץ שהקדיש את חייו להגנת ישראל, אך אמר כי הקרב היחיד שתענוג להשתתף בו הוא הקרב על השלום"

בפעם הראשונה בעצרת הזכרון ליצחק רבין ז"ל, הוקרן הערב (שבת) נאום של נשיא אמריקני. הנה המסר המלא שהקליט ברק אובמה לבאי העצרת: "אנחנו שוקדים באדיקות למען מטרתנו הברורה: שתי מדינות שיחיו זו בצד זו בשלום ובביטחון. הקשר האמיץ בין ארצות-הברית לבעלת בריתנו, ישראל, אינו ניתן לניתוק".

 

אובמה פתח את נאומו, שהוקלט לפני כמה שבועות, במילים "ערב טוב" בעברית. "ערב טוב לדליה, ליובל, למשפחת רבין למרכז יצחק רבין ולכל אוהביו של יצחק. תודה שכינסתם אותנו שוב בכיכר הקדושה הזו שנקראת על שמו, כדי שנמשיך את פועלו של אחינו יצחק רבין ז"ל. פעם נוספת הפכתם את המקום הטראגי למקום של תקווה. פעם נוספת נרותיכם מאירים את האפילה ופעם נוספת אנחנו נחושים בדעתנו, בתוך הכאב והאובדן המתמשך, לא לשקוע בצער על רגע מותו, אלא לזכות להשראה מהמשמעות של חייו".  

 

הנשיא האמריקני סיפר על תרומתו של רבין: "יצחק היה החייל האמיץ שהקדיש את חייו להגנת ישראל, אך אמר כי הקרב היחיד שתענוג להשתתף בו הוא הקרב על השלום. הוא היה בעל ואב אוהב, שחזה עתיד אחר לילדיו ולנכדיו והכריז מעל במה זו באותו לילה: 'כן לשלום לא לאלימות'. הוא היה המדינאי שראה את העולם כפי שהיה, אך גם כפי שהוא עשוי להיות. ובכך הוא הציב אתגר בפני כולנו, ישראלים ופלסטינים העולם הערבי והעולם כולו: להביט פנימה אל תוכנו ולשאול את השאלות שבהן תלוי שלום בר קיימא".

 

אובמה הוסיף לשבח את רבין: "האם יש בנו האמפתיה להביט בסכסוך לא רק מנקודת מבטנו? לזהות את עצמנו בזולתנו להבין ששאיפותיהם הן כשאיפותינו. צדק וקדמה, כבוד לכל בני האדם, השאיפה הפשוטה לחיות בשלום ובביטחון. האם יש בנו התבונה להבין שגורלנו משותף, לומר באופן פומבי את מה שאנו אומרים באופן פרטי: שהישראלים לא יזכו לביטחון אמיתי כל עוד שהפלסטינים נתונים בחוסר תקווה ובייאוש. שהגשמת חלומם של הפלסטינים לזכות במדינה יתעכב, אם לא יובטח לישראלים ביטחון".

 

הנשיא האמריקני שאל בנאומו "האם יש בנו האומץ לגבור על אי האמון ודפוסי החשדנות המתמשכים ולהושיט יד לאלה המוכנים לפעול למען הקדמה המשפרת את חיי היום יום של בני אדם באשר הם? והאם יש בנו הנחישות להיות כמו יצחק, חייל בשלום ולצעוד בנתיב הקשה אך ההכרחי ולהתמיד, למרות אלה היודעים רק הרס ואלימות ומנסים להכשילנו, ותמיד לשאת את עינינו אל אופק מזהיר יותר? התשובה חייבת להיות כן. כן, נמשיך הלאה, כן אנו נתגבר. גם נוכח הקשיים והמכשולים הבלתי נמנעים".

 

הוא הזכיר את תפקידה של ארצו בתהליך השלום: "לכל רודפי השלום, אני אומר הלילה: תמיד תמצאו שותף בארצות-הברית של אמריקה ובממשל שלי. תמיכתנו בהגנה על ביטחון ישראל לא תתערער לעולם. ולעולם לא נרפה ממטרתנו המשותפת - שלום צודק ובר קיימא בין ישראל, פלסטין והעולם הערבי.

 שלום שיכבד את הביטחון והכבוד של כל אדם באשר הוא. הלילה יצחק רבין נח בין הגיבורים בהר הרצל. הלילה הוא מדבר אלינו שוב במילות השיר שהוא ציטט פעם, בקשתו של חייל שנפל מאלה שנשארו בחיים: אנו מעניקים לכם צוואה במותנו, תנו למותנו משמעות.

 

"באותו לילה נורא בנובמבר, יצחק העניק לנו צוואה במותו. עכשיו מוטל עלינו, החיים, להעניק למותו משמעות. להמשיך את חזון חייו, משאת נפשו, השאיפה לשלום. תהא זו משימת אומותינו, משימת חיינו. הבה נקיים את מורשתו כאן בכיכר הנושאת את שמו. אין הצדעת כבוד ראויה מזו. אין ייעוד נאצל יותר". את נאומו הוא סיים במשפט בעברית: "יברך אתכם האל ויברך האל את כל מבקשי השלום. שלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברכת שלום. אובמה
צילום: ירון ברנר
מומלצים