שתף קטע נבחר

הרב עובדיה נגד נשות הכותל: "להוקיע אותן"

בשיעורו השבועי שעסק בהלכות קידוש, יצא הרב עובדיה יוסף נגד "טיפשות שבאות לכותל המערבי, שמות טלית ומתפללות". לשיטתו, הן לא עושות זאת לשם שמיים ויש להיזהר מהן". נשות הכותל בתגובה: "הרב מוזמן להכיר אותנו"

עשרים שנה אחרי שהתעטפו לראשונה בטליתות, זוכות "נשות הכותל" לביקורת גם בדרשת מוצ"ש: הרב עובדיה יוסף תקף הערב (שבת) בשיעורו השבועי את ההתארגנות הפמיניסטית בכותל המערבי וקרא להוקיע אותה. לדבריו, מדובר בנשים טיפשות שאינן פועלות "לשם שמים" אלא רק "רוצות שיוויון"

 

בשיעורו, שעסק הפעם בהלכות הקידוש בשבת, ציין הרב כי אישה חייבת בו, והיא יכולה לצאת ידי חובתה זו על ידי שמיעת הגבר או לקדש על היין בעצמה. אגב כך אמר: "תפילין היא צריכה להיזהר לא לשים. יש טיפשות שבאות לכותל המערבי, שמות טלית ומתפללות". על פי הרב עובדיה, "אלו שוטים, רוצות שיוויון, לא רוצים לשם שמים. צריך להוקיע אותן ולהיזהר".

 

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, מסרה ל-ynet בתגובה כי "הרב עובדיה יוסף קובע מניעים שליליים לקבוצת הנשים המתפללות בכותל מבלי להכיר אף אחת. מאחר והמניע של הקבוצה הוא יראת שמיים, אני מזמינה אותו בשם נשות הכותל להיפגש איתנו ולהכיר".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, מסר בתגובה: "חבל שהרב עובדיה יוסף, תלמיד חכם וגדול בתורה, מתיר לעצמו לזלזל כך במהפכה הנשית שכובשת את הרחוב היהודי בארץ ובעולם. תלמידי חכמים היזהרו בדבריכם".

 

התפילה - ב"קשת רובינזון"

החל מסוף שנות ה-80' נוהגות "נשות הכותל" לקיים מדי ראש חודש מנייני תפילה משותפים לגברים ולנשים. תחילה הן עשו זאת ברחבת הכותל המערבי, ובהמשך – בעקבות פשרה שהושגה בבג"ץ – ב"קשת רובינזון" הסמוכה.

 

לפני כחצי שנה, בראש חודש אדר אשתקד,

ציינו עשרות נשים מהארץ ומהעולם עשרים שנות פעילות - בתפילה חגיגית בכותל עצמו - ובעקבות כך ספגו קריאות גנאי וביקורת ממתפללים וסדרנים שהיו במקום. מעזרת הגברים צעקו לעברן "גוועלד" ו"קול באישה ערווה", וסדרנים מטעם רב הכותל, המופקדים על שמירת הסדר באתר, דרשו מהן להתפזר כיוון שאינן נוהגות כמנהג המקום.

 

רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', טען אז בשיחה עם ynet כי מדובר בפעולת התגרות שפוגעת ברגשות המתפללות והמתפללים, מחללת את האתר הקדוש ומנוגדת להחלטת בג"ץ, והוסיף

כי "זה מעשה חמור שראוי לגינוי".

 

"לצערנו הן יצרו פגיעה חמורה במקום הקדוש, במיוחד ביום ראש חודש אדר, כשבמקום אחדות בסימן 'לך כנוס את כל היהודים' הן ביטאו אלימות ומחלוקת", אמר הרב המקומי, "מנהג המקום, כמו מנהג ישראל, הוא שנשים לא מתעטפות בטלית, לא מניחות תפילין ולא קוראות בתורה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיא אסיאג
נשות הכותל
מומלצים