שתף קטע נבחר

הדרך ארוכה היא ויפה: חידושים ביער ביריה

נפתח לציבור קטע נוסף באורך 5 ק"מ בדרך הנוף המרכזית ביער שבמרום הגליל. השביל מתאים לנסיעת כל סוגי הרכב; מה אפשר לראות בדרך? וגם בונוס: 10 דברים שלא ידעתם על יער והנצחה

המושג דרך נוף יוצר קישור מיידי לכביש או שביל שממנו נשקפים נופים פתוחים אל האופק. בשנים האחרונות נסללו והוכשרו דרכי נוף רבות שחוצות יערות. נסיעה לאורך דרך נוף המוקפת סבך צמחייה ועצים יוצרת חוויה מיוחדת במינה; בימי הקיץ הלוהטים זוכים לתחושת קרירות וצל כמטיילים בין העצים, ובימי החורף ישנה תחושה של נסיעה ביערות גשומים המוּכּרים מן העולם.

 

בדרך נוף העוברת ביער ניתן לשלב פיקניק בחיק הטבע, תצפיות נוף דרך "חורי ההצצה" שנפערים מדי פעם בין העצים או עצירה לאתנחתא במצפים שהוכשרו במיוחד למטרה זו. אפשר לעצור את הרכב בכל פינה, ולשלב טיול רגלי בין עצי היער בנתיבים שמתאימים לכל המשפחה.

 

דרך הנוף המרכזית של יער ביריה במרום הגליל הוכשרה כבר לפני שנים בחלק שמחבר בין מצפה עמוקה לעין זיתים ואורכה היה כ-6 ק"מ. אחרי מלחמת לבנון השנייה נסללה הדרך, ובימים אלה נפתח לציבור קטע נוסף שאורכו כ-5 ק"מ, שמשלים את הדרך שבין חצור לעמוקה. השביל שהוכשר מתאים לנסיעת כל סוגי הרכב, כשחלקו משולב בקטעי אספלט במקומות שבהם המעברים קשים, או שישנם מורדות תלולים וסיבובים חדים.

 

20 אלף דונם של יער נטוע, שרובו עצים מחטניים, מקיף את הנוסעים מכל עבר; אורן ירושלים, אורן קפריסאי, ברושים ומעט חורש טבעי שניטעו ביד אדם בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

 

אחרי סופת שלגים קשה שפקדה את האזור ב-1992 והפילה כ-25% מעצי היער נשתלו מחדש עצים מסוגים שונים, ובהם ברושים, אורנים קנריים, ארזים וחורש טבעי ארץ ישראלי. השריפות שנגרמו ביער במלחמת לבנון השנייה יצרו קרחות, ובהן ניטעו עצי בוסתן ביניהם חרובים, זיתים, רימונים, תאנים ותותים בעיקר לאורך תוואי ערוצי הנחלים החוצים את האזור.


שריפה ביער ביריה במלחמת לבנון השנייה (באדיבות ארכיון צילומי קק"ל) 

 

איש תחת תאנתו

קטע הנוף החדש מתחיל ליד השלט "בית בגליל", מערבית לכניסה לעמוקה. העצים מסוככים על תוואי הדרך ויוצרים מעין מנהרה ירוקה, כשמדי פעם נפתחים חלונות לנוף הגלילי שמקיף את היער.

 

סמוך לעין מרגנית, בנקודה שבה הדרך ממשיכה בשביל אספלט במורד ההר, מומלץ לסטות לגיחה קצרה לכיוון מצפור ההנצחה על שם ליאורה נטלסון. תצפית נוף מגובה 700 מטר לכנרת ורמת הגולן, חצור וראש פינה כשבמקום מצויה מפה המציינת את אתרי הנוף השונים. באתר ספסלי מנוחה, מתקן להדלקת מדורה ושולחנות פיקניק לאלה שרוצים להתחיל את המסלול בארוחת בוקר.


התצפית ממצפור ההנצחה על שם ליאורה נטלסון (צילומים: רונית סבירסקי)

 

חוזרים לנקודה שבה מתחברים שוב לדרך הנוף, וב"מזלג" יורדים ימינה בדרך אספלט סלולה ליד השלט "עין מרגנית", נקודה שנקראת על ידי המקומיים "התאנה". במקום מצוי חניון גדול שעובר תהליך של שיפוץ ושיקום עם תשתית נגישה לנכים ושולחנות פיקניק.

 

התאנה, שנהפכה סמלו של המקום, צומחת מעל מעיין שיבש. ביער ביריה ישנם מעיינות רבים שחרבו בשנים האחרונות בגלל חוסר בגשמים. היחיד שעוד נובע בזרזיף קטן הוא עין נבוריה.

 

בתקווה לגשמי ברכה בסיוע חוני

אפשר להשאיר את הרכב בחניון ולצאת לטיול רגיל במסלול שמסתיים בחצור. אפשר לעבור דרך שביל החלמוניות, לרדת לנחל מחניים ולפקוד את קברו של חוני המעגל. רבים פוקדים את הקבר ומבקשים שהשנה הזו נזכה לגשמי ברכה, והמטיילים מוזמנים להצטרף לתפילה. דרך טורקית עתיקה מרוצפת אבן עוברת בסמוך לקבר, ולאורכה פזורות גתות ומערות. רצוי להשאיר מכונית אחת למטה, על יד קברו של חוני המעגל.


מומלץ לשלב טיול רגלי בין עצי היער, בנתיבים שמתאימים לכל המשפחה 

 

אלה שמעדיפים להמשיך בנסיעה יורדים עם השביל לכיוון ערוץ נחל מחניים. כשהדרך מתחילה לטפס במעלה ההר תפגשו בשלט "שביל החלמוניות". הדרך היחידה לצפות בפריחה המיוחדת שצבעה כצבע חלמון הביצה וזמנה הקצר מוגבל לכמה שבועות בתחילת החורף, היא לרדת מן הרכב ולצעוד כ-300 מטר בשביל המוביל אל מורד ההר.

 

על שיפולי המדרון הפונים דרומה תוכלו ללכת כקילומטר, ולאורכו תראו את החלמוניות פורחות בצל עצי היער. המסלול מסתיים ליד מלון "בית בגליל", וצריך לדאוג לרכב שיקפיץ אתכם חזרה לנקודת היציאה.

 

זה תלוי במצפור

ממשיכים מבית בגליל לכיוון חצור, כשבצד ימין של הדרך על מורדות ההר מצוי אתר עיי המערות. אלה הן עשרות מערות מסתור וקבורה מהתקופה ההלניסטית, ובהם בית בד מאוחר נטוש.

 

מגיעים לחניון חצור הגלילית שיש בו מתקני שעשועים לילדים, שולחנות וספסלי עץ, מים זורמים ופינות מוצלות. עוקפים את החניון ומטפסים לכיוון קברו של חוני המעגל בשביל אספלט חדש. חולפים על פני קברי צדיקים נוספים, כרם זיתים ומעבר לו רואים את דרך האבנים הטורקית.


20 אלף דונם של יער נטוע מקיף את הנוסעים מכל עבר

 

מומלץ להמשיך לטייל לאורך דרך הנוף של יער ביריה לכיוון עין זיתים. בדרך ניתן לראות מצפור חדש שנקרא "המצפור התלוי". זוהי מרפסת עץ מעוגלת ומוצלת שניתן לצפות ממנה בפנורמת נוף רחבה אל עבר החרמון, צפון עמק החולה, קרן נפתלי, משגב עם ובוואדי עובר ערוץ נחל דלתון. משם ממשיכים אל מצפור אבי ויגדר, שנהפך אתר קמפינג מוצלח בקרב המטיילים בזכות שטח פניו המישורי.

 

עוברים על פני עין נבוריה. המעיין נובע מתוך מערה קטנה מוקפת משטח סלע קירטוני לבן שבו נחצבו שקתות ששימשו להשקיית העדרים ולכביסת בגדים. מסביב למעיין שולבו טרסות ונטיעות של עצי בוסתן. משם ממשיכים אל בית הכנסת נבוריה.


שרידי בית הכנסת נבוריה

 

מול בית הכנסת, דרומית לדרך הנוף, שוכן כבשן סיד קדום ששימש לטיוח קירות הבתים ובורות המים. הכבשן שוחזר וקירותיו מתנשאים עד לגובה ארבעה מטרים. מגיעים לבית הכנסת נבוריה שנחשף בחפירות ארכיאולוגיות במרכזו של כפר קדום מימי בית ראשון ושני.

 

בית הכנסת חרב ברעידת אדמה ונבנה מחדש בשנת 564. על התאריך המדויק מעידה כתובת עברית שעיטרה את משקוף הפתח המרכזי, וכיום מוצגת במוזיאון ישראל. בהמשך דרך הנוף חולפים על פני חורשת ארזים, מטעי אגוזים ופיסטוקים ומגיעים לעין גבר שבו חניון ומעיין שמימיו יבשו.

 

היציאה מדרך הנוף באזור עין זיתים מתחברת לשביל האופניים שהוכשר באחרונה במרום גליל. בכניסה ניצב שלט עם מפת המסלולים השונים ודרגות הקושי. בתיבה הצמודה תמצאו מפות והסברים על האטרקציות השונות שממתינות לכם לאורך המסלול, ואם אתם מצוידים באופני שטח צפויה לכם גם פעילות אתגרית וספורטיבית.

 

עשרה דברים שלא ידעתם על מושגי יער והנצחה

  • גן: נטיעה של 100 עצים ללא שלט הנצחה
  • חורשה: נטיעה של 1,000 עצים עם שלט הנצחה במרכז הוקרה
  • יער: נטיעה של 10,000 עצים עם שלט הנצחה בשטח
  • בארץ ישנם 314 מרכזי הוקרה, שבהם 42,537 שלטים
  • בשנים האחרונות נוטעים כ-7,000 דונם מדי שנה
  • במקום לשרוף גזם עצים משתמשים בו כדי לרפד ערוגות סביב העץ, וכך חוסכים במים
  • העצים הפופולאריים ביותר בנטיעות: אורנים; ברושים; אלונים; חרובים; אלות; שקדים; כליל החורש; עצי בוסתן; שיטים; אקליפטוסים ומיני עצי חורש טבעי
  • ממוצע השנים ששתיל נהפך עץ: 10
  • היער הנטוע הגדול ביותר בארץ: יער יתיר  שבנגב
  • היער הקטן ביותר: יער המכתש הגדול שבנגב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקטע החדש של דרך הנוף
צילום: רונית סבירסקי
אורנים קנריים לצד הדרך
צילום: רונית סבירסקי
מומלצים