שתף קטע נבחר

הישג בריא לאובמה: בית הנבחרים אישר הרפורמה

נשיא ארה"ב זכה בניצחון חשוב, כשבית הנבחרים אישר ברוב דחוק את הרפורמה בבריאות שאותה קידם מאז שנבחר. 220 קולות תמכו ו-215 התנגדו. המכשול הבא: ההצבעה בסנאט

אחרי הנסיגה הגדולה בתמיכה הציבורית - משב רוח גבית לנשיא ארה"ב. בית הנבחרים האמריקני קיבל הבוקר (יום א') החלטה היסטורית, כשאישר את הרפורמה בביטוח הבריאות. החוק אושר לאחר שהמחנה הדמוקרטי הצליח להשיג רוב של 220 מחברי הבית. 215 הצביעו נגד החוק. מדובר בניצחון חשוב לנשיא ברק אובמה, שמאז היבחרו - הוביל את המהלך כנושא מרכזי בפעילותו.

 

לאחר מאה שנים של מאמצים להפעיל מערכת בריאות כוללת בארה"ב, פעל הרוב הדמוקרטי תחת המכבש של הנשיא אובמה והציג תוכנית כוללת למערכת הבריאות האמריקנית, לרבות "אופציה ציבורית".

הצעת הרוב הדמוקרטי חייבה רוב פשוט של 218 תומכים, וברגע שלוח התוצאות האלקטרוני במליאת בית הנבחרים הציג את המספר 218, פרצו מחיאות כפיים סוערות בקרב הדמוקרטים. 220 תמכו בהצעה ובהם רפובליקני אחד. 215 הצביעו נגד החוק - 176 רפובליקנים ו-39 דמוקרטים.

 

16 שנה לאחר כשלונו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון להעביר בפעם האחרונה בקונגרס חקיקה לרפורמה בבריאות, הגיע הנשיא אובמה לגבעת הקפיטול כדי להפעיל את הלחץ האחרון על סוררים בקרב הדמוקרטים, "לכופף ידיים" ולרכך את נוסח ההחלטה כדי שצירים דמוקרטים ממדינות שמרניות יוכלו לחזור הביתה ולהסביר את ההצבעה שלהם.

 

בהופעה בפני הסיעה הדמוקרטית הזהיר אובמה שהצבעה של צירים דמוקרטים נגד ההצעה לא תחסן אותם במחוזות הבחירה שלהם מפני הרפובליקנים בבחירות שייערכו בנובמבר בעוד שנה. הוא עודד אותם באומרו שהצבעה על רפורמה בבריאות היא לא רק רגע היסטורי לארה"ב, אלא גם עבור המחוקקים השותפים למהלך.

 

פשרה סללה את הדרך להשגת תמיכה

הביקור של אובמה בבניין הקונגרס היה הכרחי: להעברת החוק היה צורך ב-218 צירים בלבד, אולם למרות הרוב הדמוקרטי המוצק של 258 צירים בבית הנבחרים, עשרות דמוקרטים התנגדו לחקיקה שבה יהיה מימון פדרלי לביצוע הפלות. כדי להשיג את הרוב הנדרש נעשתה פשרה של הרגע האחרון, שאפשרה לוועידת הבישופים הקתולים לתמוך בתוכנית, וסללה את הדרך לתמיכת דמוקרטים שמרנים בתוכנית.

 

מדובר בהצעת חוק מסובכת המתפרסת על 1,990 עמודים, ועלותה טריליון דולר. היא תחייב כל אזרח לקנות תוכנית ביטוח בריאות,

וכך יוכלו אזרחים שאינם מבוטחים במקומות עבודה להחזיק בביטוח בהישג יד. כיום, העלות של ביטוח אישי גבוהה בהרבה מביטוח במסגרת העבודה.

 

התוכנית החדשה כוללת אופציה של רפואה ציבורית

למעוניינים בכך, אולם 12 מיליון מהגרים לא חוקיים החיים בארצות הברית לא יוכלו ליהנות מאפשרות זו.

 

לאחר ההצבעה בבית הנבחרים, עוברת כעת ההכרעה לסנאט - שם הסיפור מסובך יותר. הדמוקרטים זקוקים לתמיכה של 60 הסנאטורים הדמוקרטים כדי למנוע פיליבסטר – נאומים אינסופיים שיעכבו את ההצבעה. רק לאחר אישור הרפורמה בבריאות גם בסנאט, יהיה צורך לערוך התאמה בין שתי התוכניות ולהפוך את הנוסח המאוחד לחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ניצחון חשוב. אובמה
צילום: AFP
בית הנבחרים. אישור הסטורי
צילום: רויטרס
מומלצים