שתף קטע נבחר

מופז: לקדם מדינה פלסטינית - ולדבר עם חמאס

"אם נתניהו לא יישם את התוכנית, אני אעשה זאת כראש הממשלה", הכריז מספר 2 בקדימה, שקרא לדבר עם חמאס "אם ישנה את התנהלותו"

בין נתניהו ללבני: שר הביטחון לשעבר, חבר הכנסת שאול מופז, הציג הבוקר (יום א') במסיבת עיתונאים בתל-אביב את תוכניתו המדינית להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, שנחשפה בשבוע שעבר ב-ynet. "אם נתניהו לא יישם את התוכנית, אני אעשה זאת כראש ממשלה", הכריז מספר 2 בקדימה, ואמר שיש לשקול לדבר עם חמאס.

 

 

"הייתכן שחצי שנה אחרי נאום בר אילן אין תוכנית?", תקף מופז את ראש הממשלה, והפתיע: "אם חמאס יבחר וירצה לנהל משא ומתן, ישראל חייבת לשבת עם גורם שמשנה את התנהלותו. בינתיים, חמאס ממשיך להכין את הסיבוב הבא. הם צריכים לדעת שאם בכוונתם להמשיך לירות על ישובי ישראל, אז גורלם נגזר".

 

אחרי הקמת המדינה על כ-50-60 אחוזים משטחי הגדה המערבית, מופז מציע לפתוח במשא ומתן מוקצב בזמן על סוגיות הליבה, כמו ירושלים - שאותה הוא אינו מוכן לחלק - הפליטים, וגבולות הקבע. הוא מוכן להתחייב בפני העולם, ואף להעניק ערבויות, כי המדינה הפלסטינית הסופית, לא תקום על פחות מ-92 אחוז מהשטח.


"התוכנית - על קרקע מוצקה מבחינה ביטחונית" (צילום: ירון ברנר)

 

את גושי ההתנחלויות הגדולים הוא רוצה לחבר לישראל, ומוכן לחילופי שטחים עם הפלסטינים. אם צריך, הוא מדגיש, יוכלו כוחות בינלאומיים לסייע לפלסטינים במדינה החדשה.

 

הפלסטינים יקבלו כמעט את כל השטח של 67'

"האווירה תשתנה אם התוכנית שלי תיושם", אמר. "בשלב הראשון של המדינה על גבולות זמניים, לא יהיה פינוי יישובים, וצה"ל לא יתפרש מחדש. השטח שיועבר לפלסטינים, אין בו כדי לפגוע במצב הביטחוני של המדינה או של המתנחלים. בנושא זה אנחנו על קרקע מאוד מוצקה".

 

השר לשעבר והרמטכ"ל בעת פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה, הביע תקווה ש"מנהיגות פלסטינית אמיצה תבחן את התוכנית ברצינות, ותגלה שזו הצעה טובה. היא תאפשר לפלסטינים להוכיח את רצינותם. בסופו של התהליך יקבלו הפלסטינים כמעט את כל השטח של 67'. לא את גבולות 67', אלא את השטח".

 

לדעתו, לא יהיה מנוס מפינוי התנחלויות מבודדות. לכ-62 אלף ישראלים שחיים מחוץ לגושי ההתנחלויות מציע מופז להציע פיצויים נדיבים, קרקע חלופית בנגב ובגליל ואפילו "פיצויים אידיאולוגיים" על הזמן הארוך שחיו בשטחים.

 

"מרגע שהתוכנית עולה על השולחן, יתקיים דיון ציבורי", הוא הוסיף, ולדבריו "אין כוונות פוליטיות בתוכנית הזו. ככל שעובר הזמן גוברת הלגיטימציה למדינה דו לאומית. צריכות להיות שתי מדינות לשני עמים, אחרת המציאות תסכן את ישראל וקיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז והמסמך. "אין כוונות פוליטיות"
צילום: ירון ברנר
מומלצים