שתף קטע נבחר

בני המאיה מרגיעים: העולם לא יגיע לקצו ב-2012

בעולם המערבי מתרבים הדיווחים על קבוצות המאמינות שיום הדין מתקרב כי לוח השנה של בני המאיה מגיע לסיומו. אבל בני התרבות העתיקה לא מבינים על מה המהומה. "אם תשאלו אותם מה יקרה ב-2012 הם יאמרו שאין להם מושג. יש להם דאגות אמיתיות, כמו מתי יירד גשם", אמר אחד החוקרים

בני המאיה, צאצאי קבוצות אינדיאנים החיים בגואטמלה ומכסיקו, שומעים יותר ויותר כי לפי אמונתם, סוף העולם יגיע בשנת 2012. ככל שהשנה מתקרבת, ועל רקע סרט אסונות הוליוודי הנושא את השם "2012", מבקשים בני התרבות וחוקריה להבהיר כי מדובר בעיוות מערבי של המסורת העתיקה שלהם.

 

"אין מושג של אפוקליפסה בתרבות המאיה", אמר ראש הקונפדרציה של אנשי הדת של המאיה, חסוס גומז, לעיתון הבריטי "דיילי טלגרף". צ'ילה פיחטון, זקן שבט, סיפר לעיתון כי בביקורו האחרון בבריטניה הוא נתקל בשאלות ותהיות לגבי סוף העולם הקרוב. "הם פשוט לא יכלו להפסיק לדבר על זה", הוא אמר.

 

בני המאיה חיים בגואטמלה ובמדינת יוקטן שבמכסיקו. רובם מתפרנסים מחקלאות וחיים מהכנסה של כשני דולרים ליום. ארכיאולוג החוקר את תרבות המאיה אמר השבוע: "אם הייתי הולך לשאול אותם מה יקרה ב-2012 הם יאמרו שאין להם מושג. יש להם דאגות אמיתיות, כמו מתי יירד גשם".

 

יום הדין או לידה מחדש? 

מקור האמונה כי העולם יגיע לסופו בעוד כשנתיים הוא באחד מלוחות השנה של המאיה, "לוח הספירה הארוכה", שהחל ב-3112 לפני הספירה ונגמר ביום הקצר ביותר בחורף 2012. אך משמעות התאריך אינה ברורה, וחוקרי תרבות המאיה חלוקים בדעותיהם לגביה.

 

קבוצות רוחניות מסוימות מאמינות כי סופו של לוח הספירה הארוכה מסמן מעין "לידה מחדש" של המין האנושי, אך קבוצות אחרות פיתחו פרשנות אפוקליפטית

ותחזית עגומה לפיה מדובר בתאריך שבו תיעלם האנושות מעל פני האדמה. בעקבות התחזיות התרבו הדיווחים על קבוצות המתכוננות ליום הדין, ואפילו על אנשים המתכננים להתאבד בשל כך.  

 

גרי בראדלי, סופר בריטי שהפיק סרט תעודה בשם "2012: מדע או אמונה תפלה", אמר כי ההתעניינות התקשורתית בתאריך עשויה להפוך את שנת 2012 לשנה לא רעה לבני המאיה. "עבור בני המאיה המודרניים, החיים בגואטמלה, אין כל משמעות ל-2012, כי הם לא משתמשים בלוח השנה המדובר כבר הרבה זמן. אבל הם יכולים להשתמש בעניין העולמי בהם כדי למשוך אליהם תיירות ולעודד עניין מחודש בתרבותם". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פירמידות שבנו המאיה בגואטמלה
צילום: איי פי
מומלצים