שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "באנדלוסית רעבים ללחם"

  למרות החלטת בית המשפט להכיר בתזמורת האנדלוסית החדשה כראויה לתמיכה, בעיריית אשדוד מעכבים את ההליך ומסרבים להשתתף בפגישת גישור. יו"ר ועד הנגנים: "העירייה משחקת משחקי כוחות מול נגנים רעבים ללחם"

  שבעה חודשים מאז פיטוריהם מהתזמורת האנדלוסית אשדוד וארבעה חודשים לאחר שבית המשפט הורה על פירוקה של עמותת התזמורת, רבים מנגניה - שהחליטו בצעד אמיץ לפעול בהתנדבות תחת עמותה אחרת - סובלים מחרפת רעב. רבים מהם מתקשים לגמור את החודש ולגייס את הכסף כדי לממן את נסיעות האוטובוס לחזרות.

   

  במשרד המשפטים הורו כבר בסוף חודש ספטמבר להכיר בתזמורת החדשה (הפועלת תחת עמותת "אהבת קדומים" הירושלמית לצרכי העברת כספי התמיכה). בהחלטת משרד המשפטים, שמצויה בידי ynet, נכתב: "רצף הפעילות של התזמורת, מבחינת רוב הנגנים, המנצחים, צוות המנהלה נשמר. בכל הקשור לפעילות עצמה, ניתן לראותה כהמשך הפעילות המבוססת. היות וקיומה תלוי בהמשך תמיכה מיידי, אנו סבורים כי ניתן לתמוך בעמותה בעד פעילות התזמורת האנדלוסית".


  הפגנת אנשי התזמורת. "הנגנים רעבים ללחם" (צילום: דודו אזולאי)

   

  ביצוע החלטת בית המשפט עוכב, זאת עד לכניסתו לתפקיד בחודש שעבר של ראש מנהל תרבות החדש, צח גרניט. בינתיים, הגישה עיריית אשדוד לבית המשפט ערעור על ההחלטה, שהוביל לעת עתה להקפאת ההליך. "משרד התרבות מתכוון לקבל החלטה שעיריית אשדוד רואה בה פגיעה קשה וחמורה. כדי להוסיף חטא על עוון, פעל המשרד באופן בלתי תקין בכך שלא הודיע מראש לעירייה על כוונתו לקבל החלטה זו ולא אפשר לעירייה לעיין בחומר המונח לפניו", נכתב במכתב, הממוען ליועץ המשפטי לממשלה.

   

  "שרת התרבות, בתיאום מלא עם ראש ההסתדרות, הודיעה כי תתמוך בוועד העובדים ובקבוצת הנגנים סביבו באמצעות תקציב המשרד. המשרד מתכוון לאפשר לתזמורת שהקים ועד הנגנים להיחשב כממשיכת דרכה של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, ובכך לוותר על הדרישות הקבועות בדין ולהעניק לתזמורת כספי תמיכות שאינם שלהם וזאת על אפה וחמתה של עיריית אשדוד הפועלת להבראת התזמורת האנדלוסית".

   

  מנגנים ללא תשלום

  בעיריית אשדוד מייחסים למשרד התרבות ניסיונות להכשיל את פעולותיה להבראת התזמורת. יש להדגיש כי כפי שקבע בית המשפט, רובה המוחלט של מצבת נגני התזמורת האנדלוסית פועל לעת עתה, גם אם ללא תשלום, במסגרת התזמורת החדשה שהקים ועד הנגנים.

   

  ניסיונות לגישור בין הצדדים, שהאחרון שבהם נערך ביום חמישי שעבר, עלו עד כה בתוהו. בוועד הנגנים של התזמורת אומרים כי בשעה שגלגלי הביורוקרטיה והצדק טוחנים לאט, זמנם הולך ואוזל. תום כהן, יו"ר ועד הנגנים של התזמורת החדשה, אומר היום ל-ynet: "יש כאן עירייה שמשחקת משחקי כוחות מול נגנים רעבים ללחם. שרת התרבות התחייבה כלפינו בחודש יוני שהכסף יעבור. גם משרד המשפטים אישר את ההחלטה במסמך מנומק. בעיריית אשדוד יודעים שהזמן פועל לרעתנו והם מבקשים לראות אותנו מתרסקים.

   

  "באנו לשיחת הגישור שזימן ראש מנהל תרבות ביום חמישי שעבר, כיוון שאנחנו מאמינים בכוונותיו הטובות למציאת פתרון ולמרות שאנחנו מכירים היטב את הצד השני, שאינו בוחל באמצעים. למרות שהליך הגישור-לכאורה מתקיים, בעיריית אשדוד פנו אל נגנים בתזמורת בניסיון לפתות אותם ולקנות אותם בכסף, כיוון שהם יודעים את מצבם הכלכלי הקשה".

   

  תזמורת וירטואלית

  לדברי כהן, הפגישה מול נציגי עיריית אשדוד התפוצצה עוד לפני שהחלה, כיוון שבעירייה סרבו לנהל משא ומתן בנוכחות הסתדרות העובדים. "יש פה ניסיון להרוויח זמן כדי לגרום לנגנים להישבר", אומר כהן, "אותה תזמורת שבעיריית אשדוד מבקשים להקים היא לעת עתה תזמורת וירטואלית, שלא קיימה ולו קונצרט אחד בהרכב קאמרי. זו תזמורת לא קיימת שמחכה להתפרקות התזמורת שלנו כדי לקום על חורבותיה. כל מה שמניע אותם זה רצון בשליטה. אנחנו רוצים להאמין שכוחות החוק ושוחרי התרבות במדינה לא ישתפו עם זה פעולה".

   

  במשרד התרבות קוראים היום לצדדים למצות את הליך הגישור בו הם מצויים

  ואומרים: "המשרד מתכוון לתרום לפיתוח וקידום המוזיקה האנדלוסית בישראל. אנו מצרים על כל עיכוב שנגרם בהשגת פתרון". 

   

  מקורות המקורבים למשא ומתן אומרים ל-ynet: "המשרד מסונדל. הם עושים כל שביכולתם כדי להציל את התזמורת דרך הליך גישור מהיר, שיביא בסופו גם להסכם קיבוצי. הליכה לבית המשפט תוביל למותה של התזמורת, גם אם בסופו של דבר ההכרעה שתתקבל תפסוק לטובתם של הנגנים. כולם מודעים לכך שאין להם את אורך הנשימה הכלכלי".

   

  בדוברות עיריית אשדוד העדיפו שלא להגיב והפנו לתגובה אל יגאל גמליאל, מנכ"ל החברה העירונית לתרבות ופנאי שנכח במפגש הגישור ביום חמישי האחרון. "לא פוצצנו את מפגש הגישור", אומר גמליאל, "מי שלא היה מוכן לשבת איתנו בסופו של דבר היה הצד השני. אמרנו לראש מנהל תרבות שמוקדם מדי לשתף בפגישה את נציג הסתדרות העובדים דוד גלנוס. מעבר לכך באנו בזרועות פתוחות כדי לדבר".

   

  על פי דבריו של גמליאל עושה הרושם שמדובר בשיח חרשים. בעוד שבוועד הנגנים של התזמורת מחכים למחווה של רצון טוב מצד עיריית אשדוד ולהבעת נכונות לדבר גם על הסכם קיבוצי שיאגד את הנגנים במידה וישלבו זרועות עם התזמורת העירונית שבהקמה, בעירייה עושה הרושם לא ממהרים לדבר תכלס. "הם ביקשו שנשב לדבר איתם כיוון שבידינו כל הזכויות ליצירות", אומר גמליאל, "אף אחד לא מדבר על הסכם קיבוצי בשלב הזה. כרגע הרי אין תזמורת, העמותה מתה והנגנים קיבלו חלק מהפיצויים ממה שנשאר בקופה. ובכלל אני לא מבין - הם רוצים לעשות תרבות או לדבר על הסכמים קיבוציים?"

   

  כשדוחפים אותו לפינה אומר גמליאל: "נמנעתי מלדבר בשחצנות כי פניי לשלום, אבל אנחנו מספיק חזקים. עיריית אשדוד יכולה, אם ראש העיר ירצה, לקיים תזמורת רק מתקציבה. מה יכולתה של עמותת 'אהבת קדומים' מבחינה כספית? יש לנו מספיק כוח ויש לנו זמן. אנחנו יכולים לחכות שעמותת 'אהבת קדומים' תתפורר לבד, אבל אנחנו לא רוצים שזה יקרה. אנחנו רוצים שהם יחזרו הביתה. ביננו, מה האלטרנטיבה שלהם? כמה זמן הם יחזיקו מעמד? לנו יש יכולות שלהם אין, ולמרות זאת אנחנו מדברים שלום".

   

  גמליאל חוזר ומדגיש את קניית הקניין הרוחני שכולל את שם התזמורת והיצירות. "למרות שהקניין הרוחני בידינו, הסכמנו לגשת לגישור ואנחנו פתוחים להחזיר את הנגנים והפייטנים שאינם חתומים עדיין אצלנו. נשב עם כל נגן ונגן. הם יחזרו וביחד נקים מחדש את העמותה. בשלב הבא נשלם להם את מה שחסר. זה אומר פיצויים שחלקם לא קיבלו והשלמת משכורות. אם בהמשך ירצו לדון בהסכם קיבוצי, נדבר גם על זה. אבל לעת עתה ההסתדרות מנסה לטרפד את הכל".

   

  אז אתם רוצים שהנגנים יוותרו על ייצוג?

   

  "חס וחלילה. לא אמרנו את זה. אנחנו מוכנים לשבת עם בורר מוסכם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים