שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יועצו של נתניהו: אווירת משבר? זו לא אמת

  למרות הפגישה שנקבעה בדקה ה-90, אומרים בפמליית ראש הממשלה כי אין משבר ביחסים עם ממשל אובמה. יועץ התקשורת ניר חפץ: "לתאר אווירה חמוצה זה לא נכון. אמנם היחסים בין אובמה לנתניהו לא התפתחו כמו היחסים שהיו לראשי ממשלה עם בוש, אך יש מגמת התקרבות"

  רק בשעה 2:00 בלילה (שעון ישראל) יתפנה הנשיא ברק אובמה לפגוש את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בלי תקשורת. ראש אגף ההסברה בלשכת ראש הממשלה ויועץ התקשורת של נתניהו, ניר חפץ, מנסה הבוקר (יום ב') למזער נזקים, ואומר ל-ynet: "לתאר אווירת משבר, לחצים ישראלים על הבית הלבן ואווירה חמוצה זאת פשוט לא אמת, זה לא נכון. בהנהגת ראש הממשלה, האווירה רגועה, נינוחה, ונערכים ליום מדיני ארוך שבסופו פגישה עם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה בחדר הסגלגל".

   

  בבית הלבן זעמו על לשכת נתניהו שקבעה עובדות בשטח והודיעה שראש הממשלה מגיע לוושינגטון, ומשכו עד הרגע האחרון את ההודעה על מועד הפגישה, שתהיה סגורה לתקשורת. אולם חפץ מבהיר שהתקיים דיאלוג שוטף בין לשכת ראש הממשלה ופמלייתו לבין הבית הלבן במהלך השבועות האחרונים, כהכנה לביקור.

   

  גם חפץ אינו מכחיש שההודעה על הפגישה בין אובמה לנתניהו התארכה, אך מבהיר שהדבר לא גרם כל לחץ אצל ראש ממשלת ישראל: "ראש הממשלה הודיע לפני שלושה שבועות שהוא מתכוון לשאת דברים בפני ה-GA, הכינוס הגדול והחשוב ביותר של קהילות היהודיות בארצות הברית ובקנדה. מכיוון שהכינוס נערך במקרה השנה בוושינגטון הוא אמר שישמח להיפגש עם נשיא ארצות-הברית כדי לשוחח אילו על קידום השלום באזור והשקת התהליך מול הפלסטינים. המסר הזה הועבר לבית הלבן וקיבלנו את התשובה בשלב מאוחר יחסית, אבל לתאר את התמונה כאילו היה לחץ ובכל ערוץ אפשרי הועברו מסרים ישראלים, זה חוטא לאמת, זו אינה האמת". 

   

  "נוצר ספין שהוא פשוט לא נכון, שאנו מתחננים לפגישה עם הנשיא", הוסיף. "ראש הממשלה ביקש פגישה עם הנשיא גם כדי לשפר את היחסים האישיים וגם כדי לקדם נושאים מדיניים. בסוף אכן יש פגישה, זאת עובדה. אף אחד פה לא התחנן ולא לחוץ ולא חמוץ. אמנם נכון שמערכת היחסים בין השניים לא התפתחה כמו היחסים שהיו לראשי ממשלה קודמים עם בוש, אך יש מגמה של התקרבות".

   

  "גם שרון היה בוושינגטון ולא נפגש עם בוש"

  ראש הממשלה בוושינגטון לאחר כ-15 שעות טיסה וחניית ביניים באירלנד, שבמהלכה הכין את נאומו בפני כינוס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (ה-GA) ונערך עם צוותו לפגישות המדיניות הנכונות לו בוושינגטון. מאז נחיתתו, הוא הספיק להתייעץ עם שר הביטחון, אהוד ברק, השוהה באותו מלון, והוא ממשיך בהכנותיו לנאום, שיתקיים ב-19:00 (שעון ישראל), ולפגישות העתידיות.

   

  בין היתר ייפגש נתניהו עם הארי ריד, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, יחד עם עוד שבעה-שמונה סנטורים חשובים. לאחר מכן ייפגש עם מיטש מק'וניל, מנהיג המיעוט הרפובליקני, וסנאטורים שיבואו עמו. כן ייפגש עם כריסטופר דוט, ראש ועדת הבנקאות בסנאט, עם סנאטורים יהודים בראשות קרל לוין ממישיגן, ועם דניאל אנאוואי, ראש ועדת ההקצבות בסנאט.

   

  חפץ דוחה בתוקף את הדיבורים על יחסים קרים עם אובמה: "נכון הדבר שאנו נמצאים בתקופה ובה מתקיימות נסיבות מיוחדות, בין היתר התחלפות של שני הממשלים בישראל ובארצות-הברית. ברמה האישית שבין הנשיא אובמה לראש הממשלה, אני סבור שמערכת היחסים נמצאת בשיפור מתמיד. אני רוצה להזכיר שבמאי 2005, אריק שרון, קצת לפני ההתנתקות, בתקופה שלא הייתה טובה ממנה, היה בוושינגטון ולא נפגש עם בוש, כי זה קרה חודש אחרי שהשניים נפגשו ולא היה צורך בפגישה. אני רוצה להזכיר שלפני חודש וקצת נועד ראש הממשלה עם הנשיא אובמה לכמה דקות בארבע עיניים בפסגה המשולשת המפורסמת".

   

  חפץ הוסיף כי נתניהו לא מצר על הדרך שבה ניהל את בקשת הפגישה עם אובמה. "מה שהיה חשוב לו זו נוכחות בכנס ה-GA כדי לדבר עם הקהילה היהודית בצפון אמריקה על השלכות דו"ח גולדסטון, על איראן ועל כך שהפלסטינים מנצלים את הרוב האוטומטי שלהם באו"ם. לכן היה חשוב להגיע דווקא עכשיו לנאום הזה. ואם אכן, כפי שקרה בפועל, יש פגישה עם הנשיא, הרי שהדבר חשוב לשני הצדדים". 

   

  נשיא ארצות הברית, שהיה אמור לשאת דברים בפני הכינוס השנתי של הפדרציות היהודיות, לא יישא דברים בכנס, משום שישתתף בטקס הזיכרון לקורבנות תקרית הירי בבסיס פורט ווד שבטקסס. במקומו, יישא דברים ראש מטה הבית הלבן רם עמנואל. עשרה מבכירי הקהילות היהודיות הוזמנו לפגוש את אובמה בבית הלבן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. במקרה בוושינגטון
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  חפץ. ממזער נזקים
  צילום: רמי זרנגר
  מומלצים