שתף קטע נבחר

סעודיה: נמשיך להפציץ בתימן, עד לנסיגת השיעים

סגן שר ההגנה הסעודי ביקר סמוך לאזור הקרבות בין עם המיליציה השיעית הפועלת באזור הגבול עם תימן. לדבריו, עד המורדים לסגת למרחק של עשרות קילומטרים מהגבול. שר החוץ האיראני: לא להתערב בענייניה של תימן "ולא לשפוך שמן למדורה"

סעודיה הזהירה בצהריים (יום ג') כי תמשיך במתקפותיה אוויריות בצפון תימן, עד שארגון המורדים השיעי ינטוש את עמדותיו וייסוג לעומק המדינה. "לא נפסיק את ההפצצות עד שהמורדים יסגו למרחק של עשרות קילומטרים מהגבול", אמר סגן שר ההגנה הסעודי, הנסיך חאלד בין סולטן בין עבד אל-עזיז, שדיבר במהלך סיור שערך בעיירה חובאה הסמוכה לגבול.

 

"אין יותר מורדים בצד הסעודי של הגבול", אמר הנסיך חאלד בראיון לרשת "אל-ערביה" והזהיר כי אלה שיחצו את הגבול שוב לסעודיה - דינם מוות. לדבריו, אזור ג'בל דוחאן, המפריד בין המדינות, "טוהר" ממורדים שיעים ומאות מהם נעצרו. עד-כה נהרגו בקרבות שבעה סעודים, בהם שלושה חיילים. ארבעה נעדרים לפי שעה. במקביל, דווח כי סעודיה הטילה מצור ימי על צפון תימן כדי למנוע הברחות נשק אל המורדים.


כוחות סעודים באזור גבול תימן (צילום: AP)

 

דובר המיליציה השיעית, מוחמד עבד סאלם, אמר כי המתקפות האויריות הסעודיות לא יביסו את לוחמי הארגון כיוון שלאחרונים "אין עמדות קבועות". הוא ציין כי חייל סעודי אחד נפל בידי אנשי המיליציה ותמונותיו הוצגו באינטרנט.

 

המיליציה השיעית, שנוסדה באמצע שנות ה-80 על-ידי איש הדת בדר א-דין אל-חות'י, מנהלת מזה חודשים קרבות מרים נגד כוחות ממשלת תימן. המורדים השיעים התבצרו במחוז סעדה וממנו הם ממשיכים לפעול באזורים הגובלים בסעודיה. בשבוע האחרון גלשה הלחימה לסעודיה. 

 

בעקבות כך, יצא חיל האוויר הסעודי למתקפה והפציץ שורה של מטרות בעומק תימן הקשורות למליציה.

 יצויין כי המיליציה השיעית נתמכת במישרין על-ידי איראן ומקבלת ממנה נשק, דבר המהווה מוקד למתיחות בין צנעא וריאד לבין טהרן.

 

בתוך כך, הזהיר שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, את מדינות האזור שלא להתערב בנעשה בתימן. הוא לא נקב בשמה של סעודיה. "על המדינות האלה להימנע מהתערבות בענייניה הפנימיים של תימן. אלה שמוסיפים שמן למדורה, צריכים לקחת בחשבון אפשרות להתפשטות הלהבות", אמר מותקי במסיבת עיתונאים בטהרן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטים תימנים עוזבים אזור הקרבות
צילום: AFP
שמן למדורה. מותקי
צילום: AFP
מומלצים