שתף קטע נבחר

תוכנית: חיסכו 20% מהחשמל, קבלו 20% הנחה

תוכנית חדשה של משרד התשתיות והרשות לחשמל, אמורה לסייע לנו לחסוך כמה מאות שקלים בחודש וגם לעזור לסביבה

לשנות את הטמפרטורות במזגן, לכבות את המחשב כשהוא לא בשימוש, להוריד את הטמפרטורות במכונת הכביסה ולהחליף את הנורות לחסכוניות יותר - הפעולות האלה, ועוד רבות כמותן, יכולות להביא לחיסכון של ממש בצריכת החשמל הביתית וגם לחסוך לכולנו לא מעט כסף.

 

לפי תוכנית חדשה של רשות החשמל ומשרד התשתיות, שמבוססת על תוכנית שהצליחה מאוד בקליפורניה, מי שיצליח להפחית בחורף הקרוב את צריכת החשמל שלו ב-20% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד יקבל 20% הנחה על החשמל שצרך. התוכנית פורסמה הבוקר בידי הכתב עמיר בן דוד בעיתון "ידיעות אחרונות". התוכנית תופעל על כל הצרכנים בישראל, ולא יהיה צורך לפנות לחברת החשמל כדי לקבל את ההטבה - הדבר ייעשה באופן אוטומטי.

 

20/20

ההחלטה על הפעלת התוכנית בישראל, שנקראת "20/20", התקבלה בשל החשש ממחסור בחשמל בשעות שיא הצריכה בקיץ. מאחר שבמשרד התשתיות וברשות החשמל קיבלו את ההחלטה על יישום התכנית באיחור - קרוב מדי לחודשי שיא הקיץ - הונהג תחילה פיילוט שכלל רק את מי שמחוברים למונים דיגטליים - צרכנים שרובם ככולם הם צרכנים תעשיתיים או מסחריים. בשל המשבר הכלכלי והירידה הכוללת בצריכה שבעקבותיו הייתה ההנחה בפיילוט נמוכה יותר מאשר בתוכנית המקורית בקליפורניה ועמדה על 10%.

 

הפיילוט הונהג בחודשים אוגוסט וספטמבר וזכה להצלחה. מהנתונים שהעבירה חברת החשמל לרשות החשמל, שהתפרסמו הבוקר לראשונה ב"ידיעות אחרונות" עולה כי שני שלישים (21.2 אלף) מהצרכנים שהשתתפו בתוכנית וחשבונותיהם נבדקו הפחיתו את צריכת החשמל שלהם בשעות השיא.

 

כ-20% מהמשתתפים (5,900 צרכנים) הצליחו להפחית את צריכת החשמל ב-20% ויקבלו את ההנחה, שתגיע לסכום כולל של כ-4 מיליון שקל. הפיילוט שנערך בקיץ הוריד את העומס מתחנות הכוח והקל על חברת החשמל לעבור את ימי העומס בקיץ ללא הפסקות חשמל.

 

בניגוד לצרכנים הכבדים שמצוידים במונים דיגטליים ולכן יכולים היו להעביר את הצריכה משעות השיא לשעות אחרות - דבר שהוא משמעותי מאוד מבחינת משק החשמל אך פחות יעיל סביבתית - ביישום התוכנית בבתים יהיה צורך בחיסכון מלא מכיוון שכמעט בכל הבתים ישנם מונים אנלוגיים, שלא מאפשרים מעקב אחר שעות הפעילות.

 

המשק ירוויח מהחיסכון, הצרכנים פחות

צמצום צריכת החשמל, בעיקר בשעות השיא, יכול להקטין את הצורך בהקמת תחנות כוח נוספות. בימים אלה נבחנת הקמת תחנת כוח פחמית נוספת, ואחת הטענות היא שאם היא לא תוקם יהיה מחסור בחשמל.

 

אם המדינה תדאג להסברה מקיפה ובעיקר למידע לציבור כיצד ניתן לחסוך בחשמל, העלויות הנמוכות-יחסית של ההנחות שיינתנו לחוסכים בטלות בשישים לעומת החיסכון למשק בהוצאות ישירות על אנרגיה ובהוצאות עקיפות מזיהום אוויר, והן יאפשרו לדחות את העלויות הכבדות של הקמת תחנות כוח שעולות מאות-מיליוני דולרים.

 

בתוך כך, העביר משרד התשתיות שלשום תקנות חדשות שמגבילות את סוג מכשירי החשמל שמותר לייבא ולמכור בישראל, כדי שבהדרגה ייפסק השימוש במכשירים שמבזבזים הרבה חשמל. התקנות נוגעות לתנורים, למכונות כביסה, למייבשי כביסה ולמדיחי כלים, והן התקבלו באיחור רב לאחר שלפני כחצי שנה ניסו אנשי המשרד להעביר את התקנות ולא הצליחו.

 

"התקנות יביאו לצמצום ניכר של זיהום האוויר בישראל ויסייעו להגדלת הביטחון האנרגטי בכך שיצמצמו את צריכת החשמל ויאפשרו להגדיל את הרזרבות," אמר שר התשתיות, ד"ר עוזי לנדאו. "משרד התשתיות הלאומיות יחל בתקופה הקרובה בקמפיין תקשורתי שמעודד צרכנים לצמצם את הצריכה באמצעות המלצות שונות לצרכן".

 

כך תחסכו 20% מצריכת החשמל  

  • החליפו 10 נורות 100 וואט שפועלות שעתיים ביום בנורות פלורוסנט - חיסכון של 48 קווט"ש (קילוואט-שעה)
  • כבסו 10 פעמים ב-60 מעלות במקום ב-90 מעלות - חיסכון של 16 קווט"ש 
  • תלו בשמש: ותרו על 10 הפעלות של מייבש הכביסה - חיסכון של 37 קווט"ש 
  • שטפו בכיור: ותרו על 10 הפעלות של מדיח כלים קטן - חיסכון של 14 קווט"ש
  • כבו שמונה מכשירים שנמצאים במצב סטנד-ביי - חיסכון של שמונה קווט"ש 
  • עשו דיאטה: ותרו על אפיית ארבע עוגות - חיסכון של שבעה קווט"ש
  • הוציאו את המנגל: ותרו על צליית בשר בתנור חמש פעמים - חיסכון של 11 קווט"ש
  • חממו על הגז: ותרו על 60 שימושים של שתי דקות במיקרוגל - חיסכון של שלושה קווט"ש
  • סה"כ 144 קווט"ש בחודש (לפי נתוני חברת החשמל, משפחה צורכת בממוצע 660 קווט"ש) .

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
כבו את המיקרו-גל, קבלו הנחה
מומלצים