שתף קטע נבחר

הרב שאר ישוב: "פדיון השבויים - לא עסק שלנו"

בכנס שהוקדש לזכרו של הרב גורן, קבע רבה של חיפה כי לא רבנים צריכים לדון בנושא שיחרור שבויים, "אלא ראשי המדינה והצבא". הרב דרוקמן יצא בקריאה לראשי המדינה לעשות הכל למען שיחרור פולארד

בכל פעם ש"עסקת שליט" עולה לכותרות, מבהירים רבני הימין כי אסור לשחרר מחבלים תמורתו על פי הכלל "אין פודין את השבויים יותר מכדי דמיהן". רבה של חיפה, הרב שאר ישוב כהן, מבקש להדגיש כי "בעיית פדיון השבויים היא לא בעיה של תלמידי חכמים, אלא של השב"כ, המוסד והממשלה, זו אחריותם של ראשי המדינה והצבא. אין ספק ששחרור מחבלים זו שאלה ביטחונית ומדינית הנמצאת באחריות של ראשי המדינה והצבא". הרב אמר את הדברים בכנס שהתקיים בבית הכנסת הגדול בירושלים ועסק בנושא. הכנס הוקדש לזכרו של הרב הראשי לשעבר, שלמה גורן ז"ל, שהיום הוא יום פטירתו - והוא נודע כמקל בסוגייה, כשאף התיר שיחרור מחבלים תמורת שבויים ישראלים.

 

ראש ישיבת אור עציון, הרב חיים דרוקמן, אמר בכנס, כי "זה עניין מסובך ורגיש, יש סיכונים גדולים מאוד בשיחרור מחבלים, הנסיון מלמד שהם חוזרים לסורם, והשחרור

עלול לעודד חטיפות נוספות. על מדינת ישראל לחפש את כל הדרכים ובמיוחד הדרך הצבאית כדי שלא נזדקק לשחרור מחבלים". הרב דרוקמן הוסיף כי "25 שנה יושב יהודי שאפשר לשחרר אותו ללא שיחרור מחבלים ואיננו עושים מספיק כדי לשחרר אותו, אני קורא לראשי המדינה לעשות הכול על מנת לשחרר את יונתן פולארד".

 

הראשון לציון, הרב הראשי לישראל שלמה עמאר, אמר בנאומו: "שחרור מחבלים ופדיון שבויים הוא שאלה של שילוב מקצועי של הדרג הביטחוני יחד עם רבנים. כדי לפסוק הלכה יש לברר מה הסכנה ומה המקרה, מבלי לברר את המציאות ולחקור עמוק, אי אפשר לפסוק".

 

האלוף במיל' יעקב עמידרור אמר כי לא נכון שמדינת ישראל תשחרר מחבלים תמורת חייליה ואזרחיה, "אך צריך לזכור", ציין, "שעל המדינה האחריות להביא לשחרורם בפעולה צבאית בכל מחיר גם אם יש בזה סיכון של הרג חיילים. מלבד המקרה של משפחת שליט שם איבדה מדינת ישראל את הזכות המוסרית שהיתה בידיה להמשיך במלחמה נגד אירגוני הטרור, ועל כן עליה להמשיך במשא ומתן מול החוטפים, ואין לה הזכות לבקש ממשפחת שליט להמשיך ולסבול. מדינת ישראל צריכה להחליף את צורת ההתנהגות שלה בנושא פדיון השבויים ולהצטרף לארה"ב שאיננה מנהלת משא ומתן עם חוטפים. אם מישהו באנשי ההלכה חושב שיש מציאות ברורה במקרה של שליט, הוא טועה. המציאות היא לא פשוטה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. "אחריות ראשי המדינה"
צילום: פריץ כהן, לע"מ
הרב גורן ז"ל. יום השנה לפטירתו
צילום: פריץ כהן, לע"מ
מומלצים