שתף קטע נבחר

דו"ח: כך פועלים "בתי הכלא השחורים" בסין

ארגון זכויות האדם "Human Rights Watch" טוען כי מדי שנה נערכים בסין כעשרת אלפים מעצרים לא-חוקיים של אזרחים, שכל חטאם היה שביקשו להתלונן על עוולות שנעשו נגדם. הסיבה? לפקידי השלטון יש אינטרס לשמור על סטטיסטיקה נמוכה

"בתי כלא שחורים" בסין הפכו לתעשייה משגשגת, שבמסגרתה נחטפים או מועלמים כעשרת אלפים בני אדם בשנה - כך עולה מדו"ח שפרסם הבוקר (יום ה') ארגון זכויות האדם "Human Rights Watch". מהדו"ח, המביא את עדויותיהם של 38 אנשים שנחטפו בעבר אל בתי הכלא, עולה כי השלטון בבייג'ינג אינו עושה דבר נגד התופעה וכי לפקידי השלטון יש אינטרס בקיומם.

 

בתי כלא השחורים הם מתקני מעצר לא-חוקיים, בהם מושמים אזרחים סינים כפריים שפנו אל הרשויות בבייג'ינג כדי להתלונן על עוולות שנעשו להם במחוז מגוריהם. מהדו"ח עולה כי לפקידי השירות הציבורי במחוזות השונים יש אינטרס להפחית את מספר התלונות המוגשות לשלטון המרכזי, כיוון שהדבר עשוי להשפיע על קידומם או על בונוסים המובטחים להם. לכן, כך על-פי הדו"ח, "שווה" לפקידים לשלם לבריונים שיחטפו, יעצרו או יאיימו על מתלוננים ואלה יחזרו מכוונתם להתלונן.


תא מעצר בבית כלא שחור בסין (צילום: AP)

 

המתלוננים שעדויותיהם מובאות בדו"ח סיפרו כי הוחזקו במשך ימים או חודשים במתקני מעצר ארעיים, ללא מזון או מים ותוך שהם מאוימים או עוברים התעללות. משטרת סין מסרבת להתערב ובחלק מהמקרים אף מסייעת לבריונים הפועלים בשם פקידי הממשל. זאת, כיוון שהיא מונעת ממחאת תושבים כפריים להגיע לערים הגדולות. 

 

בתי הכלא השחורים צצו בסין לפני כשש שנים, לאחר שנאסר על המשטרה לעצור באופן אקראי תושבים כפריים. מתקני המעצר הללו ממוקמים בדרך כלל בבתי הארחה, בנייני דירות ומפעלים נטושים.

 על-פי הדו"ח, פקידי הממשל משלמים לביריונים 150-300יואן (22-44 דולר) על כל יום מעצר. על-פי הערכות, כעשרת אלפים מעצרים לא-חוקיים נערכים מדי שנה.

 

"זה לחלוטין לא חוקי, אך השלטון המרכזי לא עושה כלום כדי לעצור את התופעה הזו", אמר אנדרו נתן, מומחה לזכויות אדם בסין. משרד החוץ הסיני דחה את הדו"ח והביע תמיהה על נסיבות פרסומו. "אינני יודע מה המוטיבציה לפרסם דו"ח כזה. אני יכול להבטיח לכם שאין בתי כלא שחורים בסין. הציבור עומד בראש סדר העדיפויות שלנו. אנחנו ממשל הפועל למען העם" אמר דובר משרד החוץ בבייג'ינג מסיבת עיתונאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטרת הממשל - לשמור על הסטטיסטיקה
צילום: AP
מומלצים